piątek, 28 marca 2014

Konkurs „Zielono mi...”

Chcę Was dziś zaprosić do wiosennego konkursu, który nie będzie specjalnie trudny, ale mam nadzieję, że kreatywny.

Zasady konkursu:
1. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować DOWOLNE danie albo ciasto (desery też się liczą) „na zielono” - musi dominować w nim kolor zielony, ale oczywiście może zawierać również składniki w innych kolorach.
2. Pod tą notką należy napisać komentarz z przepisem, ale wpis nie może zawierać linków do blogów czy stron www.
JEDNO własne zdjęcie potrawy albo ciasta/deseru - w dużym formacie (nie zmniejszane), a nie miniaturkę, razem z podpisem, co przedstawia należy przesłać na adres: margarytka75@vp.pl
Można przygotować dowolną ilość dań, ciast, deserów. Każdy przepis jednak musi zostać wpisany w osobnym komentarzu, a zdjęcie przesłane w osobnym mailu. W temacie maila proszę wpisać „Zielono mi”.
W komentarzu można zaznaczyć, która nagroda podoba się najbardziej. 
Wszystkie zdjęcia zostaną umieszczone w konkursowym albumie na FB. Nie trzeba zakładać profilu na FB, nie trzeba lubić mojego fanpaga (choć oczywiście będzie mi miło) - album będzie ułatwieniem dla mnie, bo pozwoli zebrać wszystkie zdjęcia w jednym miejscu.  
W mailu oprócz zdjęcia i informacji o daniu, powinno znaleźć się imię i nazwisko (dodatkowo nick jakim podpisujecie się na blogu, jeśli jest inny niż imię i nazwisko) osoby przygotowującej danie – tak, abym nie musiała się domyślać, kto jest autorem.
Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne z oświadczeniem, że jest się jego autorem, wyrażeniem zgody na jego publikację na FB, a także na blogu w przypadku wygranej.
3. Konkurs trwa od 27 marca – 9 kwietnia 2014 roku (zdjęcia można przesyłać do północy 9 kwietnia 2014 r).
4. Do 11 kwietnia 2014 roku wybiorę osoby, które otrzymają nagrody – ocena będzie jak zawsze subiektywna, bo gusta mamy różne i każdy z nas kieruje się czymś innym przy takim wyborze. Wybór nie podlega dyskusji.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, ale adres do wysyłki nagrody musi być na terenie Polski. 
5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na blogu, a nagrodzone osoby będą zobowiązane do przesłania danych adresowych w ciągu 2 dni od dnia ogłoszenia wyników. Dane adresowe zostaną wykorzystane tylko w celu przesłania nagrody.
6. Organizatorem i sponsorem nagród w konkursie jestem ja, czyli Margarytka.  
7. Do wygrania są trzy nagrody - sprzęty firmy Russell Hobbs. Wszystkie urządzenia posiadają gwarancję i są nowe.

  Parowar COOK@HOME








184 komentarze:

  1. no i niestety, ale mój przepis nie mieści się. Napisało mi, że nie może mieć więcej jak 4096 znaków. Przepis jest faktycznie długi, ale wszystkie zawarte w nim uwagi są bardzo cenne i nie można ich pominąć. I co mam zrobić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podziel komentarz na pół. Napisz jeden, a drugi rozpocznij od skrótu "cd:"

      Usuń
    2. Margarytko, wysłałam maila z tym przepisem i zdjęciem. On by musiał mieć chyba z 5 cd :) Rzuć proszę okiem co da się z tym zrobić

      Usuń
    3. Odpowiedziałam na maila. Przepis musi być w komentarzu. Możesz pisać jedno pod drugim jako odpowiedz.

      Usuń
    4. Ciasto „kiwi”
      Biszkopt: 5 jaj, szklanka cukru , szklanka mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
      Białka ubić na sztywno, dodając cukier, następnie dodać żółtka na końcu mąkę z proszkiem delikatnie mieszając. Upiec w temp 160 stopni, około 30 minut.
      Kiwi: 10-11 sztuk kiwi, kostka margaryny, 2 galaretki agrestowe lub kiwi, 3 kisiele jabłkowe6łyżek cukru.
      Owoce kiwi obrać i pokroić w kostkę. Kisiele ugotować w 1 l wody razem z cukrem, ściągnąć z ognia i szybko dodać margarynę miksując aby się rozpuściła, wsypać galaretki i mieszać aż powstanie jednolita masa .Wystudzić , dodać owoce.
      Śmietanka:0,5 l śmietany kremówki, 2 łyżki cukru pudru,2 lyżeczki żelatyny rozpuszczone w 2 łyżkach gorącej wody. Śmietanę ubić dodając cukier i żelatynę.
      Na biszkopt wyłożyć masę kiwi , na wierzch śmietanę, udekorować czekoladą.
      Schłodzić, masa kiwi zastyga się około 12 godzin.

      Usuń
    5. Ciasto „kiwi”
      Biszkopt: 5 jaj, szklanka cukru , szklanka mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
      Białka ubić na sztywno, dodając cukier, następnie dodać żółtka na końcu mąkę z proszkiem delikatnie mieszając. Upiec w temp 160 stopni, około 30 minut.
      Kiwi: 10-11 sztuk kiwi, kostka margaryny, 2 galaretki agrestowe lub kiwi, 3 kisiele jabłkowe6łyżek cukru.
      Owoce kiwi obrać i pokroić w kostkę. Kisiele ugotować w 1 l wody razem z cukrem, ściągnąć z ognia i szybko dodać margarynę miksując aby się rozpuściła, wsypać galaretki i mieszać aż powstanie jednolita masa .Wystudzić , dodać owoce.
      Śmietanka:0,5 l śmietany kremówki, 2 łyżki cukru pudru,2 lyżeczki żelatyny rozpuszczone w 2 łyżkach gorącej wody. Śmietanę ubić dodając cukier i żelatynę.
      Na biszkopt wyłożyć masę kiwi , na wierzch śmietanę, udekorować czekoladą.
      Schłodzić, masa kiwi zastyga się około 12 godzin.
      Polecam bo ciasto jest pycha:)
      M. Orczykowska

      Usuń
  2. Dla ludzi na diecie koktajl jest zdecydowanie deserem! Zapraszam więc na zieloną bombę pełną witamin! ;)

    "Zielony koktajl - szpinak z owocami"
    Wiosna tuż tuż, warto więc zastąpić jeden posiłek (najlepiej kolację)
    pysznym i zdrowym koktajlem, który nie tylko pozwoli nam zdrowo pozbyć
    się kilku centymetrów ale też zadba o nasze wyniki krwi. ;)

    Składniki na 500 ml zdrowia:

    100 g świeżego szpinaku w liściach
    250 ml wody
    1 dojrzały banan
    4 kiwi
    2 łyżki migdałów
    2 łyżki jogurtu greckiego
    10 listków mięty


    Przygotowanie:

    Liście szpinaku dokładnie myjemy, osuszamy na sitku i przekładamy do miski.

    Dodajemy jogurt grecki, pokrojonego w plastry banana oraz obrane i pokrojone kiwi.

    Dolewamy wody i miksujemy na gładką masę.

    Następnie wsypujemy migdały, dodajemy mięte i ponownie miksujemy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Samsa uzbecka

    Składniki ciasta:

    4 szklanki maki
    1 jajko
    1 szklanka ciepłej wody
    100 g masła
    0,5 łyżeczki soli
    Mąka ziemniaczana do wałkowania


    Sposób przygotowania:

    Do ciepłej wody dodać jajko, sól i bardzo miękkie masło. Wszystko wymieszać trzepaczką lub widelcem, do rozpuszczenia się soli. Teraz należy stopniowo dosypywać mąką, wciąż mieszając widelcem. Kiedy ciasto zrobi się gęste, należy wyłożyć na stół i zagnieść miękkie ciasto. Ciasto rozdzielić na trzy równe części. Każdą z części uformować w kulę, przykryć serwetą i zostawić do odpoczynku, na 20-30 minut. W tym czasie należy przygotować farsz.


    Ja zrobiłam farsz ze szpinaku wymieszanego z serem ricotta
    * 450 g mrożonego szpinaku w brykietach
    * 200 g sera ricotta
    * 1 żółtko
    * 2 łyżki utartego parmezanu lub sera dziugas
    sól, pieprz, gałka, czosnek - wg własnego smaku.
    Farsz szpinakowy: szpinak podgrzać i rozmrozić. Wyłożyć na sitko wyłożone gazą, nich odcieknie. Potem jeszcze trochę odcisnąć należy. Dodać ser, żółtko, parmezan i przyprawy. Dokładnie wszystko wymieszać. Ta porcja farszy wystarczy do zrobienia samsy z połowy porcji.
    Formowanie samsy:
    Wziąć jedną część ciasta i wyrobić jeszcze trochę. Posypać stół skrobią.
    Sekret: Rozwałkować ciasto koniecznie na skrobi! (Nie wiem dlaczego ale okazuje się, że ciasto jest gładkie i miękkie!)
    Rozwałkować cienko (w przepisie 2-3 mm).
    Roztopić masło (smalec), przestudzić aby było chłodne ( w przepisie nie pisało ile tego ma być). Posmarować cienko (!) tłuszczem rozwałkowane ciasto. Odstawić aby tłuszcz mógł wyschnąć (stężeć) i w tym czasie drugą część ciasta należy rozwałkować na takiej samej wielkości koło jak ta pierwsza część. Nawinąć na wałek, aby przenieść na ciasto posmarowane tłuszczem. Teraz posmarować cienko tłuszczem, podobnie jak pierwsze ciasto. Identycznie należy postąpić z trzecią częścią ciasta. Rozwałkować, nawinąć na wałek i przenieść na dwie, złożone już części ciasta i posmarować cienko tłuszczem. Jeżeli części ciasta nie są identycznej wielkości, można je po prostu naciągnąć dłońmi do odpowiedniej wielkości.
    Sekret:Przed ułożeniem kolejnej warstwy ciasta, tłuszcz musi dobrze zastygnąć na niższej części ciasta. Jak tłuszcz dobrze zastygnie na górnej warstwie ciasta, należy zacząć zwijać ciasto rulon. Rulon należy zawijać ciasno. Zaczynamy skręcać go (zwijać jak roladę) ale mocno, zaczynając od środka (centralnej części, idąc dalej do boków). Końce ciasta lepiej odciąć, gdyż nie będą równe z powodu okrągłego kształtu wałkowania. Gdyby udało się wałkować w kształcie prostokąta, na pewno byłoby lepiej odcinać kawałki ciasta do formowania samsy, gdyż słoje będą równe wtedy. Zaczynamy teraz ciąć ostrym nożem, kawałki ciasta/plastry o grubości 1,5cm, zaczynając od środka utworzonego rulonu. Następnie należy znaleźć brzeg ciasta, lekko go odwinąć . i ułożyć przecięciem na stole a odwinięty kawałeczek ciasta ułożyć na wierzchu odciętego kawałka (będzie on trzymał razem warstwy ciasta).
    Sekret! Przed wałkowaniem, kawałki te można wstawić do zamrażalnika na 10-15 minut. Ciasto stanie się bardziej twarde i będą łatwiejsze do rozwałkowania bez mąki lub skrobi. (z dopisku autora: jeżeli będziemy wałkować z odwrotnej strony to na brzegach również będą widoczne słoje)
    cdn

    OdpowiedzUsuń
  4. cd
    Sekret! Środek ciasta należy lekko wałkować a zwracać należy większą uwagę na brzegi ciasta. Krawędzie powinny być cieńsze niż środek.
    Po odwróceniu rozwałkowanego ciasta, na jego środku będą widoczne słoje a na brzegach mniej lub wcale. ( nie podano wielkości rozwałkowanego ciasta, ale patrząc na zdjęcia to będzie gdzieś tak ok.13cm. Układamy farsz na stronie, którą wałkowaliśmy (1 łyżka stołowa). Formujemy trójkąt i sklejamy jego brzegi. Układamy na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia, sklejeniem w dół. Wierzchu ciasta niczym nie smarujemy. Piec w temperaturze 200-220 przez ok. 40 minut. Ale tak około 15-20 minut przed końcem pieczenia, można bardzo delikatnie posmarować żółtkiem wymieszanym z wodą, wtedy będą mieć ładniejszy kolor po upieczeniu.

    Gotowe samsy wyłożyć na kratkę do przestudzenia i przykryć serwetką. Jeśli będziemy jeść takie świeże, ciepłe to będą bardzo chrupiące. Ale jeśli poleżą trochę, stają się bardziej miękkie. Jednak z wierzchu wciąż będą kruche a w środku miękkie od soku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przepis na fantastyczną sałatkę z gruszką i camembertem i orzechami włoskimi

    Składniki :
    2 garście rukoli
    3 łyżki orzechów włoskich
    50 r sera camembert ( ja użyłem camembert z orzechami w środku )
    pół gruszki
    łyżka miodu
    Opcjonalnie pełnoziarniste grzanki

    SOS:
    Sok z połowy gruszki – 2 łyżki ( należy obrać gruszkę i zblendować aby powstał mus )
    2 łyżki cytryny
    2 łyżki oliwy
    1 łyżka musztardy sarepskiej
    Sos balsamico do smaku
    Sól, pieprz

    Aby przygotować sos, najlepiej jest wlać wszystkie składniki do słoika i wstrząsnąć aż wszystko ładnie się połączy. Następnie polewamy rukolę sosem i mieszamy. Wykładamy rukolę na talerz. Gruszkę kroimy na talarki i podsmażamy na łyżce miodu ( karmelizujemy ). Skarmelizowaną gruszkę dodajemy do rukoli. Na koniec dodajemy pokrojony ser camembert.
    Jest to pyszna alternatywa dla kogoś kto szuka przepisu, który nie wymaga dużo wysiłku – jednocześnie sałatka jest lekka i naprawdę smaczna. Polecam, Kacper

    OdpowiedzUsuń
  6. Wiosenne nadziewane ogórki

    Składniki:
    - 2 ogórki zielone
    - 100 g twarogu
    - pół pęczka rzodkiewki
    - pół pęczka szczypiorku
    - 1 łyżka jogurtu naturalnego
    - sól
    - pieprz

    Ogórki obrać ze skórki i pokroić na kawałki grubości około 4-5 cm. W każdym kawałku ogórka wydrążyć część pestek tak, żeby zostało dno.

    W miseczce wymieszać twarożek, startą na tarce rzodkiewkę, posiekany drobno szczypiorek i jogurt. Wymieszać i doprawić solą i pieprzem.

    Ogórki nadziewać masą z twarożku.

    Przechowywać w lodówce.

    P.S. Gdybym przypadkiem wygrała, to najbardziej ucieszyłabym się z parowaru.

    OdpowiedzUsuń
  7. Makaron z sosem brokułowo - szpinakowym i serem feta

    Składniki na 3 porcje
    makaron - 250g
    ser feta - 100 g
    brokuł – 300g
    szpinak (mrożony) – ok. 100g
    cebula – 1 sztuki
    czosnek – 2 ząbki
    olej rzepakowy – łyżka
    jogurt naturalny – 3 łyżki
    parmezan (potarty) - łyżeczka
    sól, pieprz

    Makaron ugotuj w lekko osolonej wodzie.
    Brokuły podziel na mniejsze różyczki i ugotuj w lekko osolonej wodzie.
    Cebulę i czosnek posiekaj i podsmaż przez chwilę na łyżce oleju rzepakowego – dodaj szpinak i smaż jeszcze przez kilka minut.
    Zawartość patelni i brokuły (część możesz zostawić do przyozdobienia sosu) zmiksuj na gładki sos z dodatkiem jogurtu.
    Na koniec dopraw do smaku. Sos wymieszaj z makaronem i oprósz parmezanem oraz pokrojoną w kostkę fetą.

    Najbardziej podoba mi się parowar :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Najbardziej zielone ciasto na świecie- SHREK :)
    Biszkopt:
    4 jajka
    4 łyżki mąki pszennej
    1 łyżka mąki ziemniaczanej
    1,5 łyżki budyniu waniliowego (bez cukru)
    pół łyżeczki proszku do pieczenia (opcjonalnie)
    16 gramów cukru waniliowego/wanilinowego
    8 łyżek cukru
    szczypta soli
    Oddzielamy żółtka od białek. Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy na sztywną pianę. Stopniowo, po łyżce dodajemy cukier i cukier waniliowy. Kiedy cukier rozpuści się w białkach, dodajemy żółtka i miksujemy na najmniejszych obrotach do rozprowadzenia, i na końcu dodajemy przesianą przez sitko mąkę i proszek do pieczenia. Mieszamy delikatnie. Pieczemy w nagrzanym do 180′C piekarniku, w termoobiegu przez ok 30 minut. Dla upewnienia czy ciasto jest upieczone, sprawdzamy drewnianym patyczkiem. Wyciągamy od razu po upieczeniu z blaszki, przewracając do góry nogami. Po 5 minutach znów odwracamy wkładając do blaszki. Ściągamy przyrumienioną górną warstwę biszkopta, bardzo cienko ( jeśli przewrócicie biszkopt po upieczeniu, to po włożeniu na blaszkę ta delikatna wierzchnia warstwa sama powinna odchodzić)- co sprawi, że po ukrojeniu gotowe już ciasto, nie będzie się rozdzielało na talerzu.
    Pierwsza warstwa budyń z Frugo:
    0,5 litra zielonego Frugo
    2,5 opakowania budyniu śmietankowego
    Frugo wlewamy do garnka, gotujemy. Budynie rozrabiamy w odrobinie( 1/4 szklanki) wody. Kiedy Frugo zacznie się gotować wlewamy budynie i dobrze mieszamy. Wylewamy jeszcze ciepły na biszkopt. Od razu rozprowadzając w miarę równo po całym biszkopcie. Kiedy budyń wystygnie będzie to niemożliwe.Zostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
    Druga warstwa jasna- ptasie mleczko:
    0,5 litra mleka skondensowanego niesłodzonego 7,5% (kiedyś w puszce, teraz w kartoniku Gostyń, albo Łaciate)
    2 galaretki kiwi albo agrestowe (zielone)
    1 szklanka wody
    4 łyżki cukru (opcjonalnie)
    Dodatkowo:
    2 opakowania ulubionych delicji
    1 zielona galaretka
    2 galaretki rozpuszczamy w 1 szklance gorącej wody. Kiedy galaretka wystygnie( musi być chłodna) dobrze schłodzone mleko ubijamy mikserem. Jeżeli lubicie bardziej słodkie desery, dodajecie jeszcze cukier. Mleko nie ubije się na sztywną pianę tak jak białka, delikatnie się jednak spieni. Po kilku minutach ubijania mleka, cienkim strumieniem wlewamy galaretkę, cały czas miksując. Jeżeli masa od razu stężeje, wylewamy na schłodzone już ciasto. Jeżeli jest mocno rzadka, wkładamy dosłownie na kilka minut do lodówki, cały czas kontrolując gęstość. Po wylaniu na ciasto od razu układamy delicje, czekoladą do góry. Zalewamy tężejącą galaretką.

    OdpowiedzUsuń
  9. ale fajny temat wymyśliłaś ! muszę dobrze pomyśleć co tu przygotować

    OdpowiedzUsuń
  10. Leśny mech

    Składniki:
    450 g mrożonego szpinaku
    3 jajka
    1 1/3 szklanki cukru
    1 1/3 szklanki oleju
    2 szklanki mąki pszennej
    3 łyżeczki proszku do pieczenie
    Masa:
    330 ml śmietany 30%
    1 łyżka cukru pudru
    1 galaretka cytrynowa
    1 szklanka wrzątku
    rodzynki
    m&m's w kolorze czerwonym lub owoc granatu
    Jajka ucieram z cukrem na puszystą masę, dodaję olej, mąkę z proszkiem i miksuję. Szpinak rozmrażam odciskam część soku i dodaję do ciasta, mieszam przy pomocy drewnianej łyżki. Blachę o wymiarach 25x25 cm wykładam papierem do pieczenie, przekładam ciasto i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180'C na 50 min. Wyjmuje i studzę. Odcinam wierzch ciasta i kruszę przy pomocy widelca.
    Galaretkę rozpuszczam we wrzątku i studzę. Kremówkę ubijam dodając cukier puder i tężejącą galaretkę. Połowę pokruszonego ciasta dodaję do masy śmietankowej, wymieszam i wykładam na zimne ciasto. posypuję pozostałym pokruszonym ciastem, rodzynkami i m&m's-ami. Całość wstawiam do lodówki na ok 2 godz, by masa dobrze zastygła.

    OdpowiedzUsuń
  11. Szpinakowe potworki

    Składniki na 18 sztuk:
    - 280 g mąki
    - 150 g cukru
    - 3 jajka
    - 1 łyżeczka sody
    - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    - 180 g szpinaku (ja użyłam mrożonego)
    - 3/4 szklanki oleju rzepakowego

    Dodatki
    - 250 ml śmietany 30%
    - 2 łyżki cukru pudru
    - 1 opakowanie galaretki agrestowej
    - ciasteczka do dekoracji

    Wykonanie:
    Jajka ubijamy z cukrem. Mąkę, sodę i proszek do pieczenia przesiewamy do miski i wsypujemy do jajek. Na koniec wlewamy olej oraz wsypujemy dobrze odciśnięty szpinak. Gotowe ciasto przekładamy do foremek wyłożonych papilotkami i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Muffiny pieczemy w temperaturze 175 st przez 30-35 min. Po upieczeniu wyciągamy muffiny z foremek i kładziemy na siatce, żeby odparowały.
    Po wystygnięciu muffin ubijamy kremówkę z cukrem pudrem i dodajemy do niej wcześniej przygotowaną i stężałą galaretkę. Galaretka ma nadać śmietanie zielony kolor, jeśli posiadamy w domu barwnik, możemy użyć go zamiast galaretki. Ostatnią czynnością jaka nam pozostała to włożenie bitej śmietany do rękawa cukierniczego i wystylizować nasze zielone potworki:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zielony koktajl ze szpinakiem

    Składniki:

    garść świeżego szpinaku
    1 banan
    1 gruszka
    pół jabłka
    1 pomarańcz
    1 łodyga selera naciowego
    trochę wody

    Przygotowanie :
    Szpinak umyć,banana,gruszkę i jabłko obrać i pokroić na małe kawałki.Selera pokroić w plastry. Pomarańcz poturlać po blacie lekko przyciskając ( da wtedy więcej soku) . Przekroić na pół i wycisnąć sok. Miksować całość około 3 minuty ,dolewając trochę wody. Gotowe :)

    Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
  13. Sałatka ze szpinakiem

    Składniki:

    garść świeżego szpinaku
    3 pomidorki koktajlowe
    ćwiartka papryki żółtej
    ćwiartka papryki czerwonej
    3 różyczki brokuła
    1 łyżeczka sosu sałatkowego w proszku
    1 łyżeczka oleju

    Przygotowanie :
    Szpinak, papryki ,pomidorki i brokuła umyć. Paprykę pokroić w paski. Pomidorki pokroić w ćwiartki ,brokuł pokroić na mniejsze różyczki.
    Na talerzu układać.Szpinak ,pomidorki,papryki i brokuł. Posypać sosem i polać olejem.

    Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
  14. Makaron w sosie brokułowym
    Składniki:

    100 g makaronu
    5 różyczek brokuła
    4 łyżki jogurtu naturalnego
    1 ząbek czosnku
    sól i pieprz


    Przygotowanie:
    Makaron ugotować wg instrukcji na opakowaniu. Odcedzić ,ale nie płukać.
    Brokuły ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie. Odcedzić. Dodać jogurt i czosnek. Zmiksować. Przyprawić. Do sosu wrzucić makaron ,chwilę pogrzać i zamieszać. Udekorować bazylią.

    Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
  15. Pasta jajeczna z brokułami


    Składniki:

    2 jajka
    2 różyczki brokuła
    1 ogórek korniszony
    1 łyżeczka majonezu
    sól i pieprz

    Przygotowanie:
    Jajka ugotować na twardo,obrać i pokroić w kostkę.
    Brokuł i ogórka pokroić drobno w kostkę.
    Dodać majonez,przyprawić i wymieszać.


    Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
  16. Zielone ratatuj - dzisiejszy obiadek :)

    Sos:
    1 cebula
    2 ząbki czosnku
    Seler naciowy
    Bakłażan
    Cukinia
    Papryka zielona konserwowa (własnej roboty na ostro z dodatkiem chili)
    Groszek konserwowy
    1 łyżka śmietany
    1 łyżka mąki
    Sól, pieprz, tymianek, liść laurowy

    Surówka:
    1 kalarepa
    4 marchewki
    1 jabłko
    Wszystko razem zetrzeć na tarce i wymieszać doprawić wg własnego uznania u mnie był to tylko cukier bo syn inaczej nie zje :P

    Sok:
    Szklanka wody
    1 pomarańcza
    Pół cytryny
    2 łyżki natki pietruszki
    Wszystko razem zmiksować. Pycha!

    Przygotowanie:
    Cebule pokroić w kostkę, czosnek w plasterki i razem zeszklić na patelni, bakłażan i cukinie umyć i pokroić w większa kostkę wrzucić razem do cebuli, seler w plasterki pokroić i również dodać do reszty, dodać liść laurowy, przyprawy i dusić wszystko do miękkości. Pod koniec wrzucić paprykę i groszek, zagęścić sos śmietaną i łyżką mąki. Rozetrzeć tymianek i posypać całość. Podawać z brązowym ryżem i surówką. Smacznego!!!
    Jeżeli bym miała wygrać to chciałabym parowar :) lub ewentualnie Blender mix :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Makaron z kurczakiem i młodą fasolką szparagową
    (4 porcje)

    Składniki:

    2 piersi z kurczaka pokrojone w cienkie plasterki
    2 1/2 łyżki oliwy z oliwek
    3 ząbki czosnku pokrojone w plasterki
    sól i pieprz
    250 g makaronu (u mnie tagliatelle)
    2 1/2 łyżki oliwy z oliwek
    200 g młodej fasolki szparagowej, z obciętymi końcówkami,przekrojonej wzdłuż na pół
    1/2 szklanki bulionu drobiowego
    starty parmezan do posypania
    liście bazylii do podania
    Przygotowanie:

    Włóż kurczaka, oliwę z oliwek i czosnek w misce, dopraw solą i pieprzem i wymieszaj.
    Ugotuj makaron zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i odcedź.
    W międzyczasie, umieść dużą patelnię, na dużym ogniu i wlej oliwę.
    Włóż kurczaka wraz z marynatą i smaż mieszając przez 30 sekund. Dodaj fasolkę i zmniejsz ogień do średniego. Smaż kolejne 2 minuty, mieszając od czasu do czasu.
    Zwiększ ogień i wlej bulion. Gotuj przez 30 sekund, następnie włóż ugotowany makaron i wymieszaj.
    Rozłóż makaron na talerze, posyp obficie parmezanem i udekoruj listkami bazylii.
    Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  18. Słatka z soczystą pomarańczą
    sałata roszponka, sałata lodowa, sałata rukola
    dojrzała soczysta pomarańcza
    pestki ze słonecznika duże
    sos 1 łyżka miodu, 1 łyżka oliwy, 1 łyżka octu balsamicznego ciemnego, pieprz kolorowy mielony
    Anna i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń
  19. Sałata lodowa z burakami (ulubiona Aneczki)
    -sałata lodowa,
    -pomidorki (najlepsze koktajlowe, ale latem mogą być inne)
    -cebula krążki
    -gotowane buraki pokrojone w paski
    -sezam (może być prażony) lub orzechy laskowe (też są świetne)
    -ser gorgonzola lub inny z pleśnią zieloną lub niebieską
    -sos 1 łyżka miodu, 1 łyżka oliwy, 1 łyżka octu balsamicznego ciemnego, pieprz kolorowy mielony
    Smacznego - Ania i Marcin Bliźniakowscy

    OdpowiedzUsuń
  20. Figa na rukoli

    Składniki:

    2 garście mieszkanki sałat z rukolą lub samej rukoli
    2 figi
    1 łyżka ricotty
    garść miąższu z owocu granatu
    2 łyżki orzechów włoskich
    2 łyżki miodu
    1 łyżka soku z cytryny
    świeżo zmielony czarny pieprz

    Przygotowanie:

    Sałatę rozkładamy na talerz. Figi kroimy w formie kwiatu nie docinając do końca. Na talerzu układamy ricottę doprawioną solą i pieprzem, figi, orzechy, pestki granatu. Całość doprawiamy sosem na bazie miodu i cytryny.

    Najbardziej cieszyłabym się z parowaru, chociaż inna nagroda też sprawi mi radość;)

    OdpowiedzUsuń
  21. Marynowana sałata rzymska.

    Składniki.
    2 sałaty rzymskie mini
    sól
    koperek do posypania

    Marynata.
    1 pomarańcza-sok
    2 łyżki oliwy z oliwek
    2 łyżki octu balsamicznego
    1 łyżka miodu

    Wykonanie.
    Składniki marynaty wymieszać. Można ewentualnie dodać trochę cukru brązowego.
    Sałaty umyć, obrać z zewnętrznych liści i przekroić na połówki.
    Blanszować w lekko osolonym wrzątku 2-3 min. Odcedzić ,po przestudzeniu zalać je marynatą. Przykryć i odstawić do lodówki na 2-3 godziny. Posypać koperkiem i podawać jako przekąskę, ale jest też doskonałym dodatkiem do mięs.
    Pozdrawiam Christopher

    OdpowiedzUsuń
  22. Przygotowałam danie obiadowe składające się z:

    Indyk a'la gyros + ryż ze szpinakiem + sos tzatziki

    Indyka pokroić w paski (może być każde inne mięsko : schab, szynka, pierś z kurczaka wedle uznania) mięsko kroimy i doprawiamy wg własnego smaku (ja użyłam przyprawy do indyka Kotanyi) dodajemy trochę oliwy i marynujemy ok 1 godz w chłodnym miejscu. Po tym czasie rozgrzewamy łyżkę oliwy i smażymy do kruchości.

    Ryż (2 woreczki) gotujemy w osolonej wodzie (wg przepisu na opakowaniu) w osobnym rondelku przygotowujemy szpinak (mrożony 450g) (tutaj znowu możemy zamienić szpinak na brokuły z groszkiem rozdrobnione na miazgę). Rozgrzewamy łyżkę masła klarowanego dodajemy pokrojone 2 ząbki czosnku, wrzucamy szpinak, smażymy, na końcu doprawiamy solą i pieprzem. Ugotowany ryż mieszamy ze szpinakiem.

    Sos tzatziki - jeden ogórek starty na tarce o drobnych oczkach (bez miąższu), dodajemy 1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, następnie jogurt u mnie był bałkański, doprawiamy solą i pieprzem, dodać koperek. Ozdabiamy świeżą kolendrą lub bazylią. Gotowe :)

    Ps. Przygotowując ryż z brokułami i zielonym groszkiem proponuję podać np. sos koperkowy. Pyszne lekkie wiosenne danie.

    SMACZNEGO :D

    Nagroda jaka przypadła mi do gustu to: Blender ręczny 3w1 ILLUMINA :)

    Natalia Matyja
    Chojnice

    OdpowiedzUsuń
  23. Sałatka z melonem i fetą, w towarzystwie ogórka i mięty

    Składniki na 2 porcje:

    - 1 melon Galia
    - 100 g sera feta
    - 2 ogórki
    - 10 pomidorków koktajlowych
    - 3 plasterki chudego, parzonego boczku
    - ocet balsamiczny
    - listki mięty

    Melona myjemy i kroimy na pół. Łyżeczką do melona wydrążamy kulki. Resztę melona usuwamy, aby została nam pustka skórka, która posłuży za miseczki. Fetę kroimy w drobną kostkę, boczek w paski. Ogórki i pomidorki koktajlowe myjemy i również kroimy. Do melonowych miseczek układamy na przemian kulki melona, fetę, boczek, ogórka, pomidorki koktajlowe i miętę. Całość polewamy octem balsamicznym ok. 2 łyżeczki na porcję.

    Nagroda: Blender ręczny 3w1 ILLUMINA

    Pozdrawiam,
    Anna Wędzina

    OdpowiedzUsuń
  24. Mix sałat z pomidorkami koktajlowymi
    sałata roszponka, sałata lodowa, sałata rucola
    pomidorki koktajlowe
    cebula krążki
    orzeszki ziemne
    ser maskarpone
    sos 1 łyżka miodu, 1 łyżka oliwy, 1 łyżka octu balsamicznego ciemnego, pieprz kolorowy mielony

    OdpowiedzUsuń
  25. Sałatka owocowo-warzywna z serem kozim

    Taki przepis trochę na wiosnę jak i na zbliżające się lato, który kusi wyrazistością smaku, koloru i formy. Sałatka, która jest bardzo prosta w przygotowaniu i zawiera niewiele składników, co nie przeszkadza jej być jedną z lepszych sałatek, jakie miałam okazję jeść.

    Składniki :
    • 1/3 opakowania sałaty Ruckola
    • 1/3 opakowania sałaty Roszponka
    • 7 truskawek
    • 1 pomarańcza
    • Roladka kozia twarogowa naturalna
    • 5 pomidorów koktajlowych
    • 10 kulek ciemnego winogrona • 10 kulek zielonego winogrona
    • 20 kulek żółtego melona
    • Garść orzechów włoskich
    • 1/3 ogórka
    • dresing do sałatki
    • sos sojowy dekoracyjnie

    Wykonanie:
    Sałatę Ruckole i Roszponkę myjemy i osuszamy, po czym układamy naprzemiennie na talerzu. Wszystkie produkty myjemy i wycieramy, ogórek, wraz ze skórką, kroimy w plastry, pomidorki koktajlowe tniemy na pół, truskawki na ćwiartki, pomarańczę obieramy ze skórki i wydrążamy krojąc na mniejsze części, z melona wykrajamy drobne kuleczki, a winogrono ciemne i zielone kroimy na pół usuwając widoczne pestki.
    Roladkę KOZIĄ rozdrabniamy i posypujemy po wierzchu sałatki. Orzechy włoskie prażymy na suchej patelni i posypujemy całą sałatkę polewając przygotowanym uprzednio dresingiem. Talerz dekoracyjne można polać sosem sojowym.

    Przepis na dresing :
    • 2 łyżki oliwy z oliwek,
    • 2 łyżki przegotowanej wody,
    • 1 łyżeczka cukru,
    • 1/2 łyżeczki soli, • szczypta suszonej bazylii,
    • szczypta suszonego oregano,
    • 1 łyżeczka ostrej musztardy,
    • pieprz do smaku,

    Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Gotowy dressing wstawiamy do lodówki, by składniki się połączyły, polewamy nim gotową sałatkę.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ciasto " Leśny mech "

    450 g mrożonego drobno posiekanego szpinaku
    1 1/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
    3 jajka
    1 1/3 szklanki oleju ( można zastapić rozpuszczoną margaryną lu masłem , wypróbowałam )
    2 szklanki mąki krupczatki
    3 łyżeczki proszku do pieczenia
    300 ml. śmietany 30%
    2 łyżki cukru pudru
    2 śmietan-fixy
    2 łyzki cukru z prawdziwą wanilią
    czarna i czerwona porzeczka

    Szpinak rozmrozić i odsączyć na sitku.Jajka zmiksować z cukrem i cukrem pudrem na puch , cienka strużką wlewać olej , dalej miksując Mąke wymieszać z proszkiem do pieczenia i krótko zmiksować z masą jajeczną . Dodać szpinak i wymieszać łyżką do połączenia składników. Przełożyć do tortownicy o średnicy 24 cm , piec około godziny w temperaturze 180 stopni , do "suchego patyczka ".
    Po wystudzeniu obciąć nożem wierzch ciasta i rozdrobnić je na talerzyku.
    Śmietankę ubić z cukrem pudrem i śmietan -fixami , Wyłożyć na ciasto , wysypać na wierzch pokruszone ciasto . Ozdobić owocami .

    Pomysł zaczerpnęłam z tego bloga http://przyjemnosczpieczenia.blogspot.com/2013/03/ciasto-ze-szpinakiem-i-granatem-lesny.html

    Jolanta Boczkowska , najbardiej podoba mi sie blender ręczny

    OdpowiedzUsuń
  27. Rolada szpinakowa w stylu meksykańskim

    Mieszanka MEKSYKAŃSKA Hortex - 1 opak.
    300 g świeżych liści szpinaku (lub mrożonych liści szpinaku)
    2 ząbki czosnku
    1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
    1/2 łyżeczki soli
    1/2 łyżeczki pieprzu
    3 jaja
    1 opakowanie mieszanki meksykańskiej Hortex
    2 opakowania serka o obniżonej zawartości tłuszczu (lub innego ulubionego serka śmietankowego)

    Piekarnik nagrzać do 180′C. Liście szpinaku opłukać, zalać wrzątkiem, odsączyć nadmiar wody dociskając ręcznik papierowy (mrożony szpinak rozmrozić, odsączyć). Szpinak zmiksować z czosnkiem, gałką muszkatołową, solą, pieprzem i 3 żółtkami (białka przełożyć do miski). Białka ubić na sztywną pianę i połączyć ze szpinakiem. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć masę szpinakową. Rozsmarować na całej powierzchni, tworząc prostokąt. Piec 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić na kilka minut do ostygnięcia. Przewrócić ostrożnie papier na blacie i powoli oderwać papier od ciasta. Ponownie przełożyć ciasto na drugą stronę, tak aby nierówna część była na wierzchu. W między czasie mrożonkę przygotować według przepisu na opakowaniu- u mnie wersja na patelnię. Serek (można wymieszać z posiekanym koperkiem) rozsmarować grubą warstwą na cieście szpinakowym. Na serku ułożyć wcześniej przygotowane warzywa. Zawinąć w roladę i wstawić do lodówki na minimum 1 godzinę. Przed podaniem pokroić w grube krążki

    OdpowiedzUsuń
  28. Puree ziemniaczane z groszkiem, sałata i flądra w cieście.

    Ryba:
    4 kawałki rybki ( u mnie była to flądra)
    Skórka i sok z cytryny
    2 żółtka
    100g mąki
    1 łyżka oliwy
    Woda mineralna
    Sól, pierz czarny i cytrynowy

    Puree:
    Puszka groszku konserwowego
    2 łyżka masła
    1 łyżeczka mięty suszonej
    2 łyżki śmietany

    W rondelku roztopić masło, dodać groszek i roztartą mięte, dodać śmietanę i dusić około 5 min. Zmiksować w blenderze i połączyć razem z ugotowanymi ziemniakami.
    Przygotować ciasto: do miski włożyć żółtka mąkę, dodać oliwę, sól, pieprz (dałam pieprz cytrynowy), otartą skórkę z cytryny. Dolewać wodę jednocześnie mieszając aż do uzyskania gęstej masy.
    Filety z ryby posypać solą, pieprzem skropić sokiem z cytryny i odstawić na pół godziny do lodówki, później osuszyć filety i maczać w cieście, wrzucać na rozgrzany olej i smażyć około 4 min.

    Sałatka:
    Sałatę rzymską pokroić, dodać 2 garście pokrojonej suszonej żurawiny, dodać 4 łyżki śmietany, sól i pieprz. Odstawić na pól godziny by żurawina oddała swą słodycz, wymieszać i gotowe.

    Sok:
    1 szklanka wody
    2 łyżki natki pietruszki
    1 łyżka miodu
    Wszystko razem zmiksować.

    Nadal marzy mi się parowar :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Pomarańczowa brukselka

    300g brukselki, przekrojonej na połówki
    1 łyżka masła
    sok i starta skórka z pomarańczy
    1 łyżka prażonego słonecznika
    szczypta soli

    Brukselkę lekko podgotowałam, dosłownie przez 5-7min. Następnie odcedziłam i główki przekroiłam na pół. Pomarańczę sparzyłam we wrzątku, starłam skórkę i wycisnęłam sok. W garnuszku rozpuściłam masło, wrzuciłam brukselkę i smażyłam przez minutkę. Wszystko zalałam pomarańczowym sokiem, lekko posoliłam. Dusiłam niecałe 10min. (bo brukselka i tak już była wystarczająco miękka, chodziło mi jedynie o wymieszanie smaków), a następnie zasypałam startą skórką. Na patelni uprażyłam słonecznik, który dodałam do gotowej potrawy na samym końcu.

    Pomysł zaczerpnięty, ale wypróbowany przeze mnie. Polecam!!!

    (blender ręczny 3w1 będzie idealny do przygotowywania papek dla Młodego ;))

    OdpowiedzUsuń
  30. Sałatka z roszponki, gorgonzoli i pomidorów z miodowym winegret

    100 g roszponki
    1 awokado
    15 pomidorków koktajlowych
    100 g gorgonzoli
    garść orzechów włoskich

    Miodowy sos winegret
    1 łyżeczka miodu
    1 ząbek czosnku
    3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
    1 łyżka octu winnego
    sól, pieprz

    Przygotowanie miodowego sosu winegret: Czosnek bardzo drobno posiekać, rozetrzeć końcem noża, posypać delikatnie solą i przełożyć do miseczki. Dodać miód i razem rozetrzeć. Wlać ocet winny i oliwę. Dokładnie wymieszać składniki. Doprawić solą i pieprzem do smaku.

    Sałatka: Roszponkę umyć i osuszyć, pomidorki koktajlowe pokroić na ćwiartki, ser gorgonzolę i awokado pokroić w kostkę, orzechy pokroić na mniejsze kawałki. Składniki sałatki wymieszać.
    Przed podaniem polać miodowym sosem winegret.

    Najbardziej przydałby mi się blender ręczny :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Sernik z herbatą matcha

    Spód
    200 g kruchych czekoladowych ciasteczek (użyłam takich)
    50 g masła

    Masa serowa
    1 kg sera w wiaderku (użyłam sera z firmy Piątnica)
    5 jajek
    2 łyżki herbaty matcha
    3 łyżki mąki ziemniaczanej
    300 g drobnego cukru do wypieków
    1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub pasty z ziaren wanilii
    100 ml śmietany kremówki 30% lub 36%

    Polewa
    250 g gęstej śmietany 18%
    3 łyżki cukru
    2 łyżki herbaty matcha rozpuszczone w 2 łyżkach wody

    Wszystkie składniki na sernik powinny być w temperaturze pokojowej.

    Tortownicę z odpinaną obręczą o średnicy 25 cm smarujemy masłem, dno wykładamy papierem do pieczenia, zapinamy obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Odcinamy nadmiar papieru.

    Masło roztapiamy i zostawiamy do przestudzenia. Ciastka dokładnie rozdrabniamy tłuczkiem lub w malakserze. Dodajemy roztopione masło i wszystko dokładnie mieszamy. Masą wykładamy dno tortownicy, dokładnie uklepujemy i wstawiamy do lodówki.

    Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C .
    Aby uniknąć pęknięć sernika, na najniższy poziom piekarnika kładziemy naczynie żaroodporne wypełnione wodą.

    Herbatę matcha dokładnie mieszamy ze śmietaną, tak aby nie było grudek.

    Do dużej miski wkładamy ser, cukier, mąkę i zmiksujemy mikserem na małych obrotach, do połączenia się składników. Dodajemy ekstrakt z wanilii i herbatę matcha ze śmietaną i dalej miksujemy. Następnie dodajemy po jednym jajku, za każdym razem miksując tylko do połączenia się składników, na najmniejszych obrotach miksera. Masę wylewamy na dno tortownicy. Wyrównujemy powierzchnię.

    Sernik pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15 minut, a następnie przez 90 minut w temperaturze 120 stopni. Wyjmujemy z piekarnika, polewamy przygotowaną śmietaną z cukrem, Na wierzchu robimy plamki z rozpuszczonej herbaty matcha a następnie patyczkiem do szaszłyków lub wykałaczką robimy "esy-floresy" tworząc abstrakcyjne wzorki.
    Sernik wstawiamy z powrotem na 15 minut do piekarnika.

    Wystudzony sernik schładzamy całą noc w lodówce.

    OdpowiedzUsuń
  32. No cóż, mój przepis nie jest ani trochę skomplikowany, ale za to przedstawia jakże zdrowe i pożywne danie :)

    Składniki:

    1/3 natki pietruszki
    1 brzoskwinia
    2 łodygi selera naciowego
    1 mała łyżeczka soku z cytryny
    1 łyżka miodu
    1/2 łyżki pestek dyni
    1/2 szklanki wody mineralnej niegazowanej


    Warzywa i owoce opłukać, pokroić na mniejsze części, włożyć do blendera, dodać miód, pestki dyni, sok z cytryny i wodę mineralną. Wszystko dokładnie zmiksować. Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  33. Muffinki z dżem z zielonych renklod

    ok. 2 szkl. mąki
    2 łyżeczki proszku
    1/2 szkl. cukru
    1 szkl. mleka
    2 jajka
    1/2 margaryny

    Dżem przygotowujemy z zielonych renklod i cukru tak jak każde inne powidła

    Przygotowanie:
    - Do miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia i cukier.
    - Dodać roztrzepane jajka z mlekiem
    - Następnie dodać rozpuszczoną margarynę, sok z cytryny oraz sól - wszystko dokładnie łaczymy
    - Ciasto nakładamy do foremek na muffinki lub babeczki: jedna łyżka ciasta, jedna płaska łyżeczka konfitury, jedna łyżka ciasta

    Piec 15-20 min. w temperaturze 200 st. C.

    OdpowiedzUsuń
  34. Makaroniki cytrusowe

    90 g zmielonych migdałów
    150 g cukru pudru
    2 białka
    łyżka drobnego cukru
    4-5 kropel zielonego barwnika spożywczego

    140 g naturalnego serka homogenizowanego
    łyżka cukru pudru
    pół łyżeczki soku z cytryny
    pół łyżeczki soku z limonki
    łyżeczka konfitury pomarańczowej

    Migdały mieszamy z cukrem pudrem i jeszcze raz mielimy na drobny proszek który później przesiewamy przez sitko o drobnych oczkach.

    Białka ubijamy, gdy będzie prawie sztywne dodajemy cukier i dalej ubijamy.

    Dodajemy barwnik i dokładnie ale delikatnie mieszamy aby kolor stał się jednolity.

    Stopniowo dodajemy migdałowy proszek.

    Delikatnie mieszamy aż powstanie jednolite ciasto.

    Masę nakładamy do rękawa cukierniczego i na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskamy małe makaroniki.

    Dla ułatwienia wcześniej narysowałam sobie na papierze równe kółka.

    Odstawiamy je w ciepłe miejsce na 2 godziny.

    Następnie wkładamy do nagrzanego do 140 stopni piekarnika i pieczemy 15 minut ( po 3 minutach uchyliłam drzwiczki piekarnika).

    Studzimy je na gorącej blaszce a później suszymy na kratce.

    Na następny dzień przełożyłam je masą którą przygotowałam mieszając wszystkie wymienione składniki.

    Smacznego :)

    Gdyby udało mi się wygrać bardzo chciałabym dostać blender :) Pozdrawiam! Mienta

    OdpowiedzUsuń
  35. Zapraszam na bardzo zdrowe połączenie trzech wyrazistych smaków – gorzkawej kaszy, lekko pieprzowej rukoli i aromatycznej gorgonzoli. Połączenie nieprzeciętnie udane. Polecam na błyskawiczny lunch!

    Kasza gryczana z rukolą i gorgonzolą

    - 100 g ugotowanej kaszy gryczanej
    - 2 garści rukoli
    - 50 g sera gorgonzola
    - świeżo mielony czarny pieprz

    Wrzuć na rozgrzaną suchą patelnię ugotowaną kaszę gryczaną i od czasu do czasu mieszając lekko podgrzej. Dodaj rukolę, dalej mieszaj i podgrzewaj ok. 2 min, aż rukola lekko się zmorzy. Na koniec dodaj pokrojony na kawałki ser. Gdy będzie ciepły i zacznie się topić wyłóż na talerz i podawaj. Danie możesz oprószyć świeżo mielonym pieprzem.

    Moja wymarzona nagroda to parowar. Jeszcze nigdy nie miałam okazji pobawić się takim cackiem, a podejrzewam, że dla dietetyka mogłaby to być niezła gratka 

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  36. Witaj Margarytko

    To przepis z kuchni Jamiego Olivera. Trochę go oczywiście zmodyfikowałam, ale sam zamysł połączenia podstawowych składników pozostał.

    Składniki:

    1/2 główki sałaty (u mnie maślana)
    2 pomarańcze
    1 mandarynka
    1 mała czerwona cebula
    1 duża kulka mozzarelli
    kilka gałązek tymianku

    Dresing:

    1 łyżeczka miodu
    sok z połowy cytryny
    3 łyżki oliwy z oliwek
    1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
    sól i pieprz do smaku
    kilka płatków chili

    Przygotowanie:

    Sałatę umyć osuszyć i porozrywać na drobniejsze kawałki , ułożyć na talerzu. Mozzarellę porozrywać palcami i umieścić równomiernie na sałacie. Pomarańcze i mandarynkę ( umieściłam ją w środku sałatki) obrać ze skórki i wydzielić z nich ostrym nożem poszczególne segmenty, porozkładać na serze. Cebulę pokroić w drobne piórka i fantazyjnie ułożyć na całości. Do słoiczka wrzucić wszystkie składniki na dresing, połączyć ze sobą potrząsając energicznie i doprawić nim sałatkę. Udekorować gałązkami tymianku i serwować !

    Zdjęcie wysłałam na podany adres. Pozdrawiam Gosia Skrzypczak

    OdpowiedzUsuń
  37. Witam,na konkurs namowila mnie moja corka wiec jestem,przepis powstal w mojej glowie bo nie chcialam kopi innego przepisu i oto on:

    Zielony Gaj z Gruszkami.
    Skldnki:
    -2 szkl. maki pszennej
    -2 lyzeczki proszku do pieczenia
    -3/4 szkl.cukru
    -1op.cukier waniliowy
    -3 lyzeczki esensja cytrynowa
    -30g.masla
    -1 jajko
    -1 szkl. gestego jogurtu cytrynowego
    -barwnik zielony(ja uywam firmy Wilton )
    Wykonanie
    Jajko ubic z cukrem na puszysta mase.Dodac jogurt i maslo lekko miksujac na wolnych obrotach.Dodac esensje. Przesiana make cukier waniliowy i proszek do pieczenia dodac na koniec lekko mksujac tylko do polaczenia sie skladnikow.
    Blaszka 29x25 wylozc papierem do pieczenia ,ciasto wylac na blaszke,wyrownac.
    Piec w 180 stopni przez 15 min lub dluzej do suchego patyczka.
    SKLADNIKI NA MASE
    - 300ml.Smietanka kremowka 36%
    -Gruszki z puszki
    -2 lyzeczki zeltyny
    -Barwnik zielony ( Wilton )
    Wykonanie
    Zelatyne rozpuscic w 1/3 szkl.goracej wody
    smietanke ubic pod koniec ubijnia dodac zelatyne wlewajac lekkim strumieniem.Gruszki odsaczyc i wysuszyc papierem kuchennym,pokroic w kostke dodac do ubitej wczesnej smietanki.
    Ciasto przekroic wzdluz wylozyc mase przykryc drugim blatem .
    Dekoracja
    Skladniki : - 500ml.Smietanka Kremowka 36%
    -2 lyzeczki zelatyny rozpuscic 1/3 szkl.goracej wody.
    -2 lyzki cukru pudru ( lub wedlog uznania )
    -Barwnik zielony ( Wilton )
    Wykonanie
    Smietanke ubic pod koniec ubijania dodac cuier puder oraz wolnym strumieniem zelatyne , barwnik.
    Dowolnie dekorujac.
    Smacznego :)
    Jesli chodzi o nagode to jeszcze nie mam parowar oraz blender mix :)
    Dziekuje.Elwira Moscinska

    OdpowiedzUsuń
  38. Rolada szpinakowa

    Składniki:
    • 300 g świeżych liści szpinaku (lub mrożonych liści szpinaku)
    • 2 ząbki czosnku
    • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
    • 1/2 łyżeczki soli
    • 1/2 łyżeczki pieprzu
    • 3 jaja
    • 200 g łososia wędzonego w plastrach
    • 2 opakowania serka śmietankowego
    • Piekarnik nagrzać do 180′C.
    Liście szpinaku opłukać, zalać wrzątkiem, odsączyć nadmiar wody dociskając ręcznik papierowy (mrożony szpinak rozmrozić, odsączyć). Szpinak zmiksować z czosnkiem, gałką muszkatołową, solą, pieprzem i 3 żółtkami (białka przełożyć do miski).
    Białka ubić na sztywną pianę i połączyć ze szpinakiem. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć masę szpinakową. Rozsmarować na całej powierzchni, tworząc prostokąt. Piec 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić na kilka minut do ostygnięcia. Przewrócić ostrożnie papier na blacie i powoli oderwać papier od ciasta. Ponownie przełożyć ciasto na drugą stronę, tak aby nierówna część była na wierzchu.
    Serek (można wymieszać z posiekanym koperkiem) rozsmarować grubą warstwą na cieście szpinakowym. Na serku ułożyć plastry wędzonego łososia. Zawinąć w roladę i wstawić do lodówki na minimum 1 godzinę. Przed podaniem pokroić w grube krążki

    OdpowiedzUsuń
  39. Muszle ze szpinakiem i fetą

    Makaron - duże muszle Conchiglioni ok. 15 szt.
    Szpinak mrożony w liściach lub świeży 450g
    Feta lub mozzarela
    ok.2 ząbki czosnku
    przyprawy - pieprz, sól
    oliwa
    Sos
    pomidory w puszce
    chili
    zioła prowansalskie
    2 ząbki czosnku
    twardy ser do posypania
    sól, pieprz
    Sposób przygotowania:

    Makaron ugotować al dente i przelać zimną wodą.
    Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, wrzucić szpinak i poddusić przez kilka minut.
    Do szpinaku dorzucić rozgnieciony ząbek czosnku. Doprawić delikatnie solą i pieprzem do smaku. Przestudzić .
    Fetę przełożyć do miseczki, dorzucić szpinak i delikatnie wymieszać składniki.
    Doprawić do smaku.
    Muszle nadziewać (najlepiej za pomocą małej łyżeczki) przygotowaną masą serowo - szpinakową.
    Do naczynia żaroodpornego wlać sos pomidorowy i układać na nim nadziany makaron. Całość można posypać serem gouda.
    Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 15 minut.

    OdpowiedzUsuń
  40. Wiosenna sałatka ze stekiem wołowym
    Steki z sezonowanej wołowiny
    sałaty: rukola, endywia, roszponka, rzymska
    pomidorki koktajlowe
    orzechy (włoskie,inni, nerkowce jakie akurat mamy)
    oliwa z oliwek, może być aromatyzowana np.Chili
    świeży imbir
    czerwona papryczka chili
    szalotka bananowa
    miód
    cytryna
    limonka
    pomarańcza
    olej do smażenia
    sól himalajska i pieprz kolorowy do smaku(najlepiej świeżo mielony lub młotkowany)

    Steki rozgniatamy delikatnie dłonią i smarujemy z obu stron odrobiną oleju,solimy i pieprzymy po czym obsmażamy na mocno rozgrzanej patelni grillowej po ok.2 minuty z każdej strony (lub dłużej, jeśli referujemy mięso bardziej wysmażone). Zdejmujemy z patelni i odkładamy, by soki rozeszły się po całym steku i by wystudzić mięso. W między czasie do słoiczka lub innego naczynka ścieramy ok 2 cm świeżego imbiru, dodajemy posiekane chili(wg upodobań), wlewamy sok i skórkę z połowy cytryny, odrobinę soku i skórki z limonki, miód i zalewamy ok, 4 łyżkami oleju, zakręcamy i energicznie mieszamy,by składniki się ze sobą połączyły. Na talerzu, bądź w dużej misie układamy zmieszane sałaty, obkładamy to pokrojonymi w ćwiartki pomidorkami, cieniutkimi piórkami szalotki,cząstkami pomarańczy bez białych błon, obsypujemy orzechami i dzieło zwieńczamy pokrojonym w słupki stekiem z sezonowanej wołowiny. Smacznego ;)

    OdpowiedzUsuń
  41. Tilapia czerwona z aromatyczną sałatą

    Sałatę myjemy, suszymy dodajemy ogórka oraz sos - czosnkowy vinegret. Na 2 łyżki oliwy dodajemy łyżeczkę soku z cytryny, 2 ząbki zmiażdżonego czosnku oraz sól i pieprz do smaku. Sosem polewamy sałatę, całość dobrze mieszamy i wykładamy na talerz.
    Rybkę marynujemy w płatkach chilli, rozmarynie, soli i łyżce oliwy. Pieczemy w 170 stopniach ok. 30 minut aż się zezłoci.
    Rybka może być taka jak lubimy. Należy pamiętać aby ja dobrze umyć i również w środku dodać wszystkie przyprawy.
    A nagroda wymarzona to parowar, wtedy odchudzanie nie byłoby mi straszne ;)
    Pozdrowionka Maria Kozioł

    OdpowiedzUsuń
  42. Dorota Wiśniewska

    fb: Dorottya Wisnia Wegierka

    Mus z awocado

    Składniki:

    dojrzałe awokado
    3 ugotowane jajka
    200 ml śmietany 12%
    sól
    pieprz
    sok z cytryny

    Wykonanie:

    Obrać awokado, usunąć pestkę, zblendować z jajkiem, dodać śmietanę, sól, pieprz i sok z cytryny. Można podawać jako dip do różnych przekąsek, albo po prostu jeść z chlebem :)

    OdpowiedzUsuń
  43. Dorota Wisniewska

    fb: Dorottya Wisnia Wegierka

    Ciasto z cukinią i suszoną żurawiną

    Składniki:


    200g masła w temperaturze pokojowej
    180g cukru
    2 jajka
    200g startej na grubych oczkach cukinii razem ze skórką
    200g mąki pszennej (użyłam tortowej)
    1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
    1/2 łyżeczki sody
    1 łyżeczka cynamonu
    100g suszonej żurawiny



    Wykonanie:

    1. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, cynamonem.

    2. Masło utrzeć z cukrem mikserem - około 3 minuty. Ucierając dodawać po jednym jajku.

    3. Cukinię dobrze osączyć w dłoniach.

    4. Do maślanej masy dodać mąkę, osączoną cukinię i żurawinę, składniki dokładnie wymieszać.

    5. Ciasto przełożyć do małej tortownicy (20 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wyrównać i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 C na funkcji góra-dół. Piec przez około 55-60 minut.

    OdpowiedzUsuń
  44. Dorota Wiśniewska

    fb: Dorottya Wisnia Wegierka

    Mus kiwi-banan

    Składniki:

    2 kiwi
    1 banan
    miód
    cynamon
    sok z cytryny
    jogurt grecki

    Wykonanie:

    Kiwi i banana obrać, pokroić i wrzucić do blendera. Zmiksować z miodem, cynamonem i sokiem z cytryny na gładką masę. Podawać z jogurtem greckim w pucharkach do deserów.

    OdpowiedzUsuń
  45. Dorota Wisniewska

    fb: Dorottya Wisnia Wegierka

    Sałatka z kurczakiem w ziołach

    Składniki:

    mix sałat z rukolą
    pierś z kuczaka
    2 pomidory - pokrojone
    świeży ogórek - obrany i pokrojony w kostkę
    zielone oliwki
    feta - pokrojona kostkę
    ziołowa przyprawa do kurczaka
    czubryca czerwona
    olej
    oliwa z oliwek

    Wykonanie:

    Pierś z kurczaka umyć, pokroić w kostkę, doprawić ziołami i czubrycą, wstawić do lodówki na min pół godziny. Pierś z kurczaka podsmażyć na patelni.

    Umyć warzywa. Zmieszać w misce sałatę, pokrojone pomidory, ogórka, oliwki i fetę. Powykładać na talerze. Na wierzch położyć kawałki kurczaka. Salatkę można polać oliwą z oliwek i serwować z ciepłym foccacia z mozzarelą i ziołami.

    OdpowiedzUsuń
  46. Ciasto szpinakowe


    Składniki:

    1 szklanka mąki
    1 szklanka wiórek kokosowych
    1/2 szklanki cukru
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    pół łyżeczki proszku do pieczenia
    1/3 szklanki oleju
    1 łyżeczka octu balsamicznego
    1/2 szklanki mleka
    1 szklanka mrożonego szpinaku
    cukier puder do posypania

    Przygotowanie :
    Szpinak rozmrozić i odsączyć na sitku wodę.W jednej misce wymieszać składniki suche. W drugiej mokre. Składniki suche i szpinak dodać do składników mokrych. Wymieszać mikserem chwilę. Tortownicę (21cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać do tortownicy ciasto. Piec w temperaturze 180 stopni przez 40 minut. Posypać cukrem pudrem. :)

    Pozdrawiam , Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
  47. Ryż z koperkowo cytrynowym pesto:

    1 pęczek koperku
    1 łyżka soku z cytryny
    1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
    1/2 filiżanki oliwy
    1/4 filiżanki pestek słonecznika
    (opcjonalnie 1 ząbek czosnku - ja pominęłam).
    Wszystko razem cierpliwie blendujemy aż do uzyskania konsystencji pasty. To pesto świetnie będzie pasowało do dań rybnych, ale ja wymieszałam je z ryżem i zapakowałam do pracy.

    Monika Fiszer

    OdpowiedzUsuń
  48. Zapiekanka brokułowa


    4 marchewki
    szklanka ryżu ( do risotto)
    1 nieduża cebulka
    2 ząbki czosnku
    filet z kurczaka podwójny
    różyczki z jednego brokuła
    ser żółty
    sól,pieprz,
    świezy rozmaryn
    kurkuma,curry


    Ryż ugotować w niewielkiej ilosci osolonej wody,zaraz po ugotowaniu przecedzić.

    Filet z kurczaka pokroic w paseczki,doprawić sola, pieprzem, posiekanym rozmarynem, polać oliwą i odstawić na około 10 minut.

    Posiekać drobno cebulke i czosnek i zeszklić na odrobinie oliwy, następnie dodać do tego starta na grubych oczkach marchewkę, przemieszać, dodać ryż, chwilkę podsmażyć i wyłączyć.

    Zagotować osoloną wodę i wrzucić do niej różyczki z brokuła na mniej więcej 10 minut , odcedzić i przelać zimną wodą ( nie stracą wtedy ładnego kolorku).

    Na patelni podsmażyć kurczaka, posypać kurkumą lub curry.

    Do żaroodpornego naczynia przełożyć ryż z marchewką z patelni, na to wyłożyć kurczaka, na to brokuły i posypać pokrojonym w paseczki serem.

    Zapiekać w temperaturze 190 stopni około 15-20 minut.

    Smacznego:) Natalia Brandys

    OdpowiedzUsuń
  49. Kotleciki z zielonego groszku
    2 filiżanki zielonego mrożonego groszku (1 filiżanka to około 180 ml)
    1 łyżeczka masła orzechowego
    1 łyżeczka mąki żytniej
    sól, pieprz i zioła prowansalskie do smaku (suszone zioła)
    siemię lniane do obtoczenia

    Groszek ugotowałam do miękkości, odcedziłam, dodałam łyżeczkę masła i przyprawy i zblendowałam na jednolitą masę. Do masy dodałam mąkę. Następnie formowałam kuleczki, które obtaczałam w siemieniu lnianym i spłaszczałam. Kotleciki można usmażyć lub zapiec. Mają lekki posmak masła orzechowego i są lekko słodkawe (bo groszek jest słodki).
    Monika Fiszer

    OdpowiedzUsuń
  50. Tarta ze szpinakiem

    Na ciasto :
    200 gr maki pszennej
    150 gr zimnego masla
    50 gr startego parmezanu
    lyzeczka proszku do pieczenia
    1 jajko
    sol
    pieprz
    oregano

    Na farsz:
    opakowanie szpinaku ( u mnie 400 gr )
    zabek czosnku
    opakowanie sera feta
    starty parmezan
    2 jajka
    100 ml smietany
    sol
    pieprz
    ewentualnie pomidorki koktajlowe do dekoracji

    Skladniki na kruchy spod posiekac nozem,szybko zagniesc, wylozyc ciastem forme do tarty, i dac do lodowki na minimum 40 minut.W tym czasie na patelni na lyzce oliwy zeszklic czosnek na ,dodac pokrojony szpinak, sol, pieprz, chwilke podsmazyc i nastepnie posypac parmezanem.W misce rozbeltac dwa jajka,dolac smietanke,i odrobine sera parmezan.Wyjac nasze ciasto z lodowki, wylozyc na nie szpinak z patelni,nastepnie powtykac na to pokrojony w kostke ser feta,zalac to wszystko nasza masa jajeczna,ozdobic pomidorkami.Piec okolo30-40 minut w 180 stopniach
    Smacznego
    Natalia Brandys

    OdpowiedzUsuń
  51. Ciasto szpinakowe MECH

    2szkl maki pszennej
    3 lyzeczki proszku do pieczenia
    3 jajka
    1 i 1/3 szkl oleju slonecznikowego
    1 i 1/3 szkl cukru
    opakownie szpinaku (400 gr)
    300 ml smietany kremowki
    2 smietan-fixy
    opakowanie cukru waniliowgo
    polowa owocu granatu

    Rozmrazamy szpinaki porzadnie odsaczamy z wody.
    Miksujemyjajka z cukrem,nastepnie dodajemy olej i mieszamy (najlepiej w robocie),teraz wsypujemy przesiana make z proszkiem do pieczenia.Po polaczeniu sie masy dodajemy odsaczony szpinak i mieszamy dokladnie szpatulka.Wlewamy mase do formy ( ja pieklam w stand.tortownicy) i pieczemy okolo 60 minut w 180 stopniach do tzw. suchego patyczka.Po tym czasie studzimy i delikatnie nozem obcinamy wierzch ciasta i rozdrabniamy go na talerzyku.
    Ubijamy teraz dobrze schlodzona smietanke pod koniec ubijania odajac smietan-fixy,cukier waniliowy oraz lyzke cukru pudru.
    Na ciasto wykladamy ubita smietanke ,posypujemy okruchami ciasta,posypujemy owocami granatu leciutko dociskajac.
    Ciasto jest mieciutkie, wilgotne i o dziwo nie czuc szpinaku :)))

    Smacznego
    Natalia Brandys
    p.s. moja wymarzona nagroda to parowar- bo przyda sie niesamowicie do mojej diety hihi

    OdpowiedzUsuń
  52. Biszkopt -
    5 jajek
    1/2 szklanki cukru
    2/3 szklanki mąki pszennej
    1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
    Mieszamy mąki (mąkę+kakao). Przesiewamy przez sito. Ja mam urządzenie do przesiewania mąki, więc przesiewam od razu do masy jajecznej, ale to dopiero potem.
    Oddzielamy białko od żółtek. Białka ubijamy (można dodać szczyptę soli), pod koniec ubijania dodajemy cukier, nie dodawajmy od razu całego tylko partiami, nadal ubijając. Dodawać po kolei żółtka, dalej ubijamy.
    W tym momencie dodajemy mąkę, najlepiej przesiewać od razu do masy. Masę delikatnie mieszamy, ja robię to łopatką. W tym kroku chodzi o to, żeby stracić jak najmniej powietrza. Mieszajmy delikatnie, ale dokładnie.
    Tak przygotowaną masę przekładamy do tortownicy (średnica 24 cm), wyłożonej papierem do pieczenia – tylko spód. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 ºC na około 30-40 min. lub do tzw. suchego patyczka. Po wyciągnięciu biszkoptu, musimy go zrzucić z około 60 cm. Najlepiej na koc, by nie zniszczyć podłogi lub na krzesło. Pozostawić do wystygnięcia.

    masa:
    litr soku – Pysio/Kubuś, zielony
    2 opakowania budyniu śmietankowego (każde opakowanie powinno być na 500 ml mleka)
    2 opakowania galaretki agrestowej
    500 ml wody
    250 ml śmietany 36% lub jedno opakowanie Śnieżki
    2 opakowania Delicji, mogą też być zwykłe biszkopty

    Gotujemy budyń, według wskazówek na opakowaniu, tylko zamiast mleka używamy soku. Gotowy budyń wylewamy na gotowy już biszkopt. Czekamy aż cała masa na biszkopcie wystygnie. W międzyczasie gotujemy galaretki, każdą osobno. Każdą rozpuszczamy w 250 ml wody (na opakowaniu pisze 500 ml, my bierzemy tylko połowę wody). Galaretki w osobnych naczyniach odstawiamy do ostudzenia. Następnie ubijamy bitą śmietanę/ lub do 250 ml mleka dodajemy opakowanie Śnieżki, do masy dodajemy jedną porcję zimnej galaretki, ale jeszcze nie stężałej. Dobrze mieszamy i tak gotową masę rozkładamy na biszkoptach. Teraz trzeba tylko czekać, aż druga galaretka będzie już powoli tężeć, wtedy ostrożnie wylewamy na ciasto. Tak gotowe ciasto wstawiamy na około 2 godziny do lodówki.

    OdpowiedzUsuń
  53. i jeszcze co do nagrody, to obydwa blendery przypadły mi do gustu, ale ten drugi chyba lepszy :D

    OdpowiedzUsuń
  54. Oto moja propozycja do konkursu ;)

    Pieczen z mielonego miesa kurczaka ze szparagami.

    Skladniki:
    700g mielonej piersi kurczaka
    1 jajko
    ok. 15 plasterkow surowej, wedzonej szynki
    8 szparagow
    100g parmezanu
    skorka otarta z polowy cytryny
    2 kromki czerstwego pieczywa
    szklanka mleka
    peczek natki z pietruszki (poszatkowany)
    sol
    pieprz
    zielona slata lub szpinak do podania - ja uzylam wloskich agretti, mnie ogromnie smakuja, ale nie mam pojecia jak sie nazywaja po polsku :(

    Szparagi wyplukac, odciac twarda czesc i lekko obgotowac w osolonej wodzie (al dente - ok. 5 minut). Chleb namoczyc w mleku a gdy zmieknie dodac go do mielonego miesa wraz z jajkiem, parmezanem, skorka z cytryny i natka z pietruszki. Doprawic do smaku i tak przygotowana mase wylozyc na papier do pieczenia, gdzie nalezy ja splaszczyc i dac forme prostokatu. Na srodek podluznie ulozyc szparagi i pomagajac sobie papierem i zwilzonymi rekami zamknac pieczen. Owinac kompletnie plasterkami szynki i przelozyc na czysty papier do pieczenia, ktorym owinac pieczen scisle a koncowki zwiazac jak w cukierku. Piec ok. 45/60 min. w temperaturze 180°C (ja pieklam z termoobiegiem 60 minut - w przepisie podane 45). Wyjac upieczona pieczen i po 30 minutach rozwinac "cukierka" - szynka powinna miec ladny przypieczony kolor a jej tluszcz powienien byc kompletnie wytopiony. Przelozyc na talerz z agretti lub innym warzywem, pokroic w plastry i podawac lekko cieple.

    p.s.: jakos malo skrome wydaje mi sie pisac jaka nagroda przypadlaby mi do gustu, wiec to, za twoim pozwoleniem, pomine.

    Aneta Zywiec

    OdpowiedzUsuń
  55. Makaron spaghetti tri kolor z pesto, kaparami i tuńczykiem
    Gotujemy al dente spaghetti makaron tri kolor.
    Na patelni rozgrzewamy czosnek, wykładamy ugotowany makaron tri kolor, dorzucamy tuńczyka (stek razem z olejem), 150 ml pesto, 2 łyżki kaparów (najlepsze są z Lidl) i wszystko razem chwilę podpiekamy.
    Na koniec ozdabiamy czymś zielonym np. roszponką.
    Pyszne i łatwe danie, podpatrzone u Ewy na ostatnim narciarskim wyjeździe.

    Ania i Marcin Bliźniakowscy - polecamy ;)

    OdpowiedzUsuń
  56. Zupa-krem z zielonego groszku i sałaty

    Składniki:
    50 dag zielonego groszku (może być mrożony)
    5 liści sałaty
    2-3 ziemniaki
    6 kromek chleba
    10 dag startego żółtego sera
    sól
    pieprz
    słodka mielona papryka
    6 łyżek oleju
    2-3 ząbki zmiażdżonego czosnku lub czosnek granulowany
    po 1 łyżce słodkiej śmietanki do każdej porcji

    Wykonanie:
    Ziemniaki obieram, kroje w kostkę, zalewam 3-4 szklankami wody i wstawiam na gaz. Dodaję groszek i opłukane liście sałaty. Gotuje razem, aż warzywa będą miękkie. Doprawiam solą i pieprzem. Gotową zupę miksuję za pomocą blendera na gładki krem. Zupę nalewam do filiżanek, do każdej dodaję po łyżce słodkiej śmietanki.
    Olej mieszam ze zmiażdżonym czosnkiem i słodka mieloną papryką. Taka mieszanką smaruję kromki chleba. Patelnie rozgrzewam i podsmażam przygotowany chleb. Najpierw z jednej strony, potem przekręcam na drugą stronę i posypuję wierzch tartym żółtym serem. Gotowe tosty podaję na talerzu razem z zupą.

    OdpowiedzUsuń
  57. Zapraszam na wiosenne kromeczki z zieloną pastą z awokado :)

    Składniki
    1 dojrzałe awokado
    3 jajka na twardo
    1 ogórek kiszony
    garść siekanego szczypiorku
    łyżeczka jogurtu greckiego
    sól morska
    pieprz
    odrobina sosu sojowego

    Awokado rozdrabniamy w miseczce na gładką masę, ja zrobiłam to tłuczkiem do ziemniaków, dodajemy posiekane drobniutko jajko i kiszonego ogórka, a także garść szczypiorku i łyżeczkę jogurtu greckiego, mieszamy do połączenia składników. Doprawiamy solą morską, świeżo zmielonym pieprzem i dosłownie kilkoma kroplami sosu sojowego. U mnie pasta z grahamem na zakwasie, samo zdrowie :)

    OdpowiedzUsuń
  58. Sałata z mozarellą i jajkiem
    - duża "garść" sałaty (ja robię albo ze zwykłej sałaty albo korzystam z mixu sałat);
    - 1/2 krążka mozarelli;
    - 1 jajko;
    - 3-4 pomidorki koktailowe (lub 1 mniejszy zwykły);
    - 2 rzodkiewki;
    - szczypiorek;
    - natka pietruszki.

    dressing:
    - 3 łyżki oleju;
    - 2 łyżki wody;
    - 1 łyżka octu winnego;
    - 1 łyżeczka płynnego miodu;
    - 1 łyżeczka musztardy delikatesowej.

    Ja zaczynam od przygotowania dresingu, do małego słoiczka dodaję wszystkie składniki, słoiczek zakręcam i potrząsam chwilę do całkowitego połączenia składników, odstawiam.

    Na dużym talerzu układam sałatę, mozarellę porwaną palcami na "kłaczki", jajko pokrojone w ćwiartki (jajko lekko solę), pomidorki koktailowe (lub zwykły) pocięte na połówki, rzodkiewki w plasterki i posypuję pociętym szczypiorkiem i natką pietruszki (uważam, że natka wspaniale podkręca smak tej sałatki :) ). Polewam dresingiem i proszę bardzo, można zajadać :)
    Powyższa ilość, to spora porcja "lanczowa" dla jednej osoby.
    zapisuję się na nagrodę nr 3 :)

    OdpowiedzUsuń
  59. Roladki z indyka w sosie szpinakowo-śmietanowym

    300-400 g. piersi z indyka
    100 g. świeżego szpinaku
    150 g. marchewki (ja dałam mini marchewki)
    2. łyżki ziaren słonecznika
    4 łyżki sera Cheddar
    2.łyżki śmietanki 30%
    Mielona papryka ostra(może być słodka)sól,biały pieprz,łyżka masła,olej do smażenia.

    Mięsko pokroić na sznycle,rozbić lekko tłuczkiem,oprószyć solą oraz pieprzem ,każdy filet posypać startym serem Cheddar i zwinąć w ruloniki.Z zewnątrz posypać mieloną papryką i usmażyć na oleju.Podlać odrobiną wody i dusić na wolnym ogniu około pół godziny.
    Wyjąć roladki i w tym samym naczyniu udusić szpinak.Do szpinaku nie dodaję żadnych przypraw,ponieważ to,co zostało po roladkach jest dość przyprawione.Gdy szpinak zmięknie i zeszkli się dodać śmietankę,chwilę poddusić i odstawić.
    Marchewkę należy ugotować w niewielkiej ilości wody z odrobiną soli,cukru oraz masła.
    Ziarna słonecznika uprażyć na małym ogniu na suchej patelni i posypać nimi danie.
    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  60. Zielone naleśniki z makrelą.

    Przygotowujemy swoje sprawdzone ciasto na naleśniki i dodajemy pęczek natki pietruszki i razem miksujemy, ja dodałam jeszcze 1 łyżkę bazyli.

    Farsz:
    1 Wędzona makrela
    3 jajka na twardo
    2 łyżki koncentratu pomidorowego
    1 łyżka śmietany
    kukurydza
    Pieprz, bazylia
    Jajka kroimy w kostkę, mieszamy z rybą i reszta składników. Nakładamy na naleśniki i zawijamy.

    Nadal parowar mi się śni :P

    OdpowiedzUsuń
  61. Jako że zazielenił się w ogrodzie szczaw to proponuje zupę szczawiową.
    Składniki:
    -1,5 litra wody
    - 2 skrzydełka
    - 1 marchewka
    - kawałek selera
    - kawałek pora
    - 1 liść laurowy
    - 2 ziela angielskie
    - łyżeczka soli
    -1/2 łyżeczki pieprzu
    - kilka kropli Magi
    - mały jogurt naturalny lub śmietana
    - miseczka świeżego szczawiu
    - 6 jaj gotowanych na twardo

    Skrzydełka opłukać włożyć do garnka, zalać wodą i osolić. Zagotować, zebrć szumy, marchew, pietruszkę, seler potrzeć na tarce o dużych oczkach por pokroić drobno i wszystko wrzucić do garnka dodać pieprz, ziele, liść laurowy i gotować na wolnym ogniu przez 40 minut. Ugotowane jajka obrać, pokroić u plasterki i wrzucić do garnka, dodać opłukany i pokrojony szczaw. Chwile pogotować i dodać jogurt lub śmietane i zagotować. Ja podaje ją z tłuczonymi kartoflami okraszonymi cebulką.

    OdpowiedzUsuń
  62. Wiosenny kokosowiec
    Potrzebujemy:
    6 białek,
    6 łyżek cukru
    20 dkg wiórków kokosowych,
    125 g oleju,
    1 budyń śmietankowy,
    3 łyżki mąki ziemniaczanej,
    i uwaga- bez proszku do pieczenia.
    Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec dodać cukier i dalej ubijać.
    Następnie dolewać stopniowo olej i miksować na wolniejszych obrotach.
    Mąkę wymieszać z budyniem i połączyć łyżką z ubitą wcześniej pianą.
    Formę wysmarować i posypać bułką tartą lub mąką,piec w 180 st ,ok 40 min
    Polewa :
    2 budynie cytrynowe
    0,8 l soku (w butelce typu Kubuś) z kiwi, jabłka i bananów
    Ugotować budyń na soku i wylać gorący na zimne ciasto.
    Dekoracja:3 szt kiwi i troszkę kokosów

    Serdeczności zostawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  63. Cukiniowe łódeczki "na zielono":
    - 1 nieduża zielona cukinia
    - 1 szalotka
    - 1/2 dużej zielonej papryki
    - 1/4 opakowania sera typu lazur turkusowy
    - 1/2 pomidora
    - kilka zielonych oliwek
    - mały kawałek sera długodojrzewającego (u mnie Bursztyn)
    - sól, pieprz, ulubione zioła
    - szczypiorek do dekoracji

    Cukinię umyć, przekroić na pół i wydrążyć łyżeczką środek. Miąższ ze środka zostawiamy i siekamy drobno. Drobno kroimy również szalotkę i paprykę zieloną.
    Na patelni (na oliwie lub oleju wg upodobań) podsmażamy krótko szalotkę, dodajemy paprykę, obsmażamy i dodajemy miąższ wydrążony z cukinii. Krótko smażymy i doprawiamy solą, pieprzem i ulubionymi ziołami.
    Łódeczki z cukinii wypełniamy po kolei: serem lazur turkusowym, podsmażoną mieszaniną szalotki, papryki i miąższu z cukinii. Następnie dekorujemy drobno pokrojonym pomidorem oraz oliwkami. Na to wszystko ścieramy ser długodojrzewający (ilość wg gustu).
    Całość zapiekamy w otwartym naczyniu żaroodpornym w temp. 100-150 stopni, aż do momentu kiedy łódeczki z cukinii będą wystarczająco miękkie, a ser roztopiony.
    Takie łódeczki można podać jako przystawkę, jako dodatek do dania głównego lub podać je z grilla (w przypadku przygotowywania na grillu łódeczki z cukinii należy owinąć podwójną warstwą folii aluminiowej i piec do momentu kiedy cukinia będzie wystarczająco miękka).
    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  64. Torcik truskawkowo-miętowy
    Składniki:

    200 g ciasteczek pełnoziarnistych (np Digestive),
    100 g masła,
    400 g śmietany kremówki,
    400 g kefiru,
    cukier puder do smaku,
    krople miętowe - kilka kropel,
    truskawki 500g,
    mleko 1/2 szklanki,
    woda 3-4 łyżki,
    zielony barwnik spożywczy,
    cukier do smaku
    żelatyna 5g,
    listki mięty do dekoracji

    Przygotowanie:

    Ciasteczka kruszymy na pył. W tym czasie rozpuszczamy masło. Masło łączymy z ciastkami, dokładnie mieszamy i wykładamy całą masę na dno tortownicy (użyłam o średnicy 18 cm).
    Kilka większych truskawek kroimy na pół i układamy wokół pierścienia tortownicy. Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną pianę, pod koniec dodajemy cukier puder do smaku. Kolejno dodajemy kefir, krople miętowe (kilka kropli) i odrobinę barwnika, mieszamy.
    Żelatynę (20g) rozpuszczamy w mleku i łączymy z masą. Całość dokładnie mieszamy. Odstawiamy na chwilkę do lodówki. Gdy masa zacznie tężeć, będzie w miarę gęsta, wlewamy ją do tortownicy. Masa powinna być gęsta, a by truskawki nie zatopiły się w niej. Całość odstawiamy do stężenia.
    Kilka truskawek odkładamy do dekoracji, a pozostałe miksujemy na mus, dodajemy cukier. Żelatynę (5g) rozpuszczamy w gorącej wodzie.
    Łączymy z truskawkami. Masę truskawkową wylewamy na wierzch i całość odstawiamy do stężenia, Należy dobrze posłodzić obie masy. Życzę smacznego ;)

    OdpowiedzUsuń
  65. Szpinakowa fantazja
    Składniki:

    CIASTO:
    250g mrożonego szpinaku,
    3 duże jajka,
    1 opakowanie cukru waniliowego,
    2 łyżeczki proszku do pieczenia,
    1 szklanka cukru,
    3/2 szklanki mąki,
    1/2 szklanki oleju,
    KREM:
    400 g śmietany kremówki,
    serek mascarpone 125 g,
    cukier puder do smaku,
    olejek cytrynowy,
    2 plastry ananasa z puszki,
    2 kiwi

    Przygotowanie:

    Szpinak pozostawiamy do rozmrożenia. Gdy się rozmrozi dokładnie go odciskamy i miksujemy z połową oleju. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę.Cały czas ubijając dodajemy partiami cukier i cukier waniliowy oraz po jednym żółtku. Następnie dodajemy stopniowo pozostały olej i proszek do pieczenia wymieszany z proszkiem do pieczenia i mieszamy już łyżką. Dodajemy szpinak i dokładnie mieszamy. Tortownicę (21cm) smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Wlewamy ciasto do formy i pieczemy około 45 minut w 180 stopniach (do suchego patyczka). Ciasto po upieczeniu studzimy i kroimy na dwie części. Kolejno przygotowujemy krem. Kremówkę ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder. Następnie mieszamy ją z mascarpone i dodajemy kilka kropel aromatu cytrynowego. Kremem smarujemy plastry ciasta. Całość dekorujemy pokrojonym w kostkę ananasem i kiwi. Życzę smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  66. Zupa "Zielono mi "



    Składniki:

    1 garść szpinaku świeżego
    2 różyczki brokuła
    1 łodyga selera naciowego
    kawałek cukinii
    pół kalarepki
    2 garście groszku mrożonego
    1 łyżka jogurtu naturalnego
    sól,pieprz, pieprz ziołowy

    Przygotowanie:
    Wszystkie warzywa umyć,kalarepkę obrać. Do garnka wrzucić: szpinak,groszek,pokrojonego brokuła,pokrojonego selera naciowego,pokrojoną cukinię i kalarepkę. Warzywa zalać wodą,aby tylko je przykryć. Ugotować do miękkości. Dodać jogurt. Zmiksować blenderem na krem. Przyprawić. Podawać z grzankami ;o)

    Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
  67. Uwielbiam młodą kapustę z koperkiem :) Jak myślę o tym daniu to bardzo „Zielono mi...”

    Składniki

    - 1 młoda kapusta;
    - 1 duża cebula;
    - 1 pęczek koperku;
    - łyżka masła;
    - sól;
    - pieprz;
    - cukier (na czubku małej łyżeczki);
    - sok z cytryny.

    Przygotowanie

    Kapustę oczyścić z zewnętrznych liści i poszatkować. Następnie sparzyć.

    Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na masełku.

    Kapustę i cebulę przełożyć do garnka. Zalać wodą, mniej więcej do połowy kapusty. Dodać przyprawy, odrobinę cukru i soku z cytryny do smaku. Dusić pod przykryciem aż kapusta będzie miękka.

    Koperek umyć, posiekać drobno i dodać do kapusty. Wszystko dokładnie wymieszać. Dusić jeszcze przez chwilę.

    OdpowiedzUsuń
  68. Dorota Wiśniewska

    Babeczki miętowo - czekoladowe

    Składniki:
    280 g mąki
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    szczypta soli
    115 g drobnego cukru
    150 g groszków czekoladowych
    2 średnie jajka
    250 ml mleka
    85 g masła - rozpuszczone i schłodzone
    2 łyżeczki ekstraktu miętowego
    1 - 2 krople zielonego barwinka spożywczego
    cukier puder do posypania

    Wykonanie:
    Nagrzej piekarnik na 200 C - opcja góra - dół. 12 papilotek włoż do foremek na babeczki. Przesiej mąkę, proszek do pieczenia i sól do jednej miski. Dodaj cukier.
    W drugiej misce lekko ubij jajka. Dodaj mleko, olej, ekstrakt miętowy i zielony barwnik. Mokre składniki wlej do suchych i wymieszaj. Na koniec dodaj czekoladowe groszki i delikatnie wymieszaj.
    Równomiernie porozkładaj ciasto w foremkach (ja używam małej gałki do lodów). Piecz babeczki około 30 min, aż się ładnie zarumienią i bedą sprężyste. Po ostudzeniu posyp cukrem pudrem. Smacznego:)

    OdpowiedzUsuń
  69. Muffiny ze szpinakiem i serem feta

    Składniki:
    1 i 1/2 szklanki mąki
    1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
    2 jajka
    3/4 szklanki mleka
    1/2 szklanki oleju plus odrobina do smażenia
    200 g szpinaku (może być mrożony)
    250 g sera feta
    1/2 dużej cebuli
    sól, pieprz do smaku

    Przygotowanie:
    Cebulę drobno posiekać i zeszklić na patelni, dodać pokrojony szpinak i poddusić chwilę, dodać sól oraz pieprz do smaku według uznania (pamiętając, że feta jest słona). Następnie przełożyć do miski i dodać pokrojony w kostkę ser feta. (W tym momencie szpinak z serem i cebula można jeszcze ewentualnie doprawić.)
    Do drugiej miski wsypać mąkę, sodę oczyszczoną, jajka, mleko oraz olej i wymieszać. Po wymieszaniu dodać szpinak z cebulą i fetą, ponownie wymieszać. Wykładać do formy na babeczki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku w temperaturze 180C przez około 20 minut lub do zrumienienia babeczek.

    Pychota....

    Życzę wszystkim powodzenia!!
    Marta Sztybrych-Kamińska

    Bardzo przepraszam, że tak bezpośrednio napiszę, ale najbardziej podobają mi się blendery... ale piszę to tylko i wyłącznie dlatego, że jestem szczęśliwą posiadaczką parowaru.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak bezpośrednio jest najlepiej, bo przynajmniej wiesz, czego nie chcesz, bo masz :)

      Usuń
  70. No dobra, mój pierwszy udział w konkursie Margarytki uważam za otwarty! ;) Uwielbiam zielony kolor, więc nie miałam innego wyjścia, jak tylko zrobić zielone naleśniki :)
    ZIELONE NALEŚNIKI (szpinakowe)
    Składniki:
    3 jajka
    1 szklanka mleka
    1/2 szklanki wody gazowanej
    ok. 8 - 10 łyżek mąki pszennej
    opakowanie mrożonego szpinaku
    mały pęczek natki pietruszki
    sól, pieprz, troszkę mielonej gałki muszkatołowej
    opcjonalnie 2 - 3 ząbki czosnku
    olej do smażenia
    Farsz:
    po prostu rozkruszony biały ser na słono albo rozkruszony ser feta.

    Rozmrozić szpinak. Z jajek, mleka, wody gazowanej, mąki zrobić ciasto naleśnikowe. Szpinak doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem, opcjonalnie wycisnąć 2 -3 ząbki czosnku. Do szpinaku wrzucić posiekaną natkę pietruszki, wlać ok. 3 wazówki masy naleśnikowej i zmiksować blenderem do uzyskania ładnej, jednolitej zielonej masy. Dodać pozostałe ciasto naleśnikowe i dokładnie wymieszać. Smażyć na dobrze rozgrzanej patelni na małej ilości oleju (ja wlewam troszeczkę oleju tylko pod pierwszego naleśnika). Przewracać dopiero, gdy masa dobrze się zetnie a brzegi będą zarumienione.
    Dziękuję za uwagę ;)
    Ewentualnie podoba mi się blender ręczny 3w1 ILLUMINA
    Teresa Kamińska-Król

    OdpowiedzUsuń
  71. Zielone pierogi z soczewicą.

    Ciasto:
    800 g mąki
    4 łyżki oleju
    1 opakowanie szpinaku- brykiet
    1 łyżeczką soli
    Ciepła woda wg potrzeby u mnie było około pół szklanki
    Szpinak rozmrażamy i wszystko razem mieszamy, wyrabiamy ciasto.

    Farsz:
    500g soczewicy
    4 większe marchewki
    2 cebule
    2 ząbki czosnku
    2 łyżeczki majeranku
    3 łyżki kaszy manny
    Sól, pieprz
    Soczewice gotujemy około 20min, cebulę podsmażamy na oleju i dorzucamy startą marchewkę i pokrojone ząbki czosnku, chwile razem dusimy. Ugotowaną soczewice mielimy w maszynce do mięsa, dodajemy cebulę z marchewką, kasze i przyprawy i mieszamy na jednolita masę.
    Ciasto wałkujemy, wycinamy krążki, nakładamy farsz, zawijamy i gotujemy około 3 min od wypłynięcia. Podajemy ze śmietaną, ja dodatkowo posypałam cynamonem bo go uwielbiam :P Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  72. ziemia z robakami
    dla maluchow i nie tylko::"

    kisiel jablkowy zrobic wg przepisu wlac do salaterki szklanej, posypac kruszonymi ciatskami i udekorowac zelkami robaki:)

    OdpowiedzUsuń
  73. Zupa szczawiowa z jajkiem i kraszonymi ziemniakami
    2 litry wody
    2 wędzone żeberka
    2 marchewki
    pół selera
    por
    średnia pietruszka
    2 liście laurowe
    2 ziela angielskie
    kilka ziaren pieprzu czarnego
    sól
    pieprz czarny mielony
    Magi
    słoiczek szczawiu konserwowego 350g
    jajka na twardo
    ziemniaki
    masło
    cebula

    Żeberka zalać wodą i zagotować. Dodać marchew, seler, por, pietruszkę, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól i gotować do miękkości warzyw. Gdy będą miękkie wyjąć wszystkie. Do wywaru dodać szczaw (ja dodatkowo wcześniej rozdrabniam w blenderze) i zgotować. Doprawić do smaku.
    Podawać z ugotowanymi ziemniakami okraszonymi cebulką duszoną na maśle i jakiem na twardo.

    p.s. Marzy mi się blender ręczny 3w1

    OdpowiedzUsuń
  74. Zupa z pieczonej dyni, brokuła i pora

    Składniki:

    700 g dyni
    1 por
    1 brokuł ( 200-250 g)
    4 łyżki masła
    1.5 litra wywaru drobiowego
    1 gałązka rozmarynu
    świeży tymianek
    pestki dyni
    100 ml śmietanki 18 % do zup ( u mnie Łowicz)
    oliwa
    sól morska
    1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej

    6 kromek bułki wrocławskiej

    Przygotowanie:

    Pora umyć pokroić w plastry. W patelni rozpuścić masło, wrzucić na nie pora i dusić do momentu aż będzie szklisty.

    Dynię przekroić na pół, oczyścić z pestek i pokroić w plastry. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć na nim warzywo, skropić oliwą, posypać solą i tymiankiem.
    Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C z termoobiegiem na około 20-25 minut.

    W garnku zagotować bulion, dorzucić pora, dynię bez skóry, różyczki brokuła, rozmaryn i tymianek. Doprawić solą i gotować 25-30 minut. Na koniec wyjąć zioła , doprawić gałką muszkatołową, lekko przestudzić, dodać śmietanę i zmiksować.

    Bułkę pokroić w kosteczkę i usmażyć na rumiano na pozostałym maśle.Zdjąć z patelni i przełożyć na ręcznik papierowy.Na suchą patelnię wrzucić pestki dyni i uprażyć.

    Do talerza wlać zmiksowaną zupę, na środku ułożyć grzanki i pestki dyni. Udekorować tymiankiem i podawać. Smacznego :)

    Pozdrawiam Gosia Skrzypczak

    OdpowiedzUsuń
  75. wysepka kiwi
    (na porcje w kieliszkach)
    5kiwi duże
    cukier
    płatki kukurydziane
    jogurt naturalny
    - śmietana 36% - 100 g
    - galaretka agrestowa - 2 op
    Dodatkowo :
    - kiwi - 8 szt
    ----------------------------
    5 kiwi blendujemy dodajemy cukru wg własnego uznania to jest masa 1.
    Galaretki agrestowe rozpuszczamy w mniejszej ilości wody niż to pisze na opakowaniu
    Śmietanę 36 % ubijamy na sztywno mieszamy z wystudzoną galaretką chłodzimy w lodówce chwilę to jest masa 2.
    układamy w kieliszkach najpierw zkruszone płatki kuk. następnie jogurt naturalny (możemy go zmieszać z cukrem pudrem jeśli wolimy słodsze) kolejno masa 1 znów płatki ,większa warstwa masy 2 ,jogurt i masa 1 .możemy ozdobić kiwi na górze .chłodzimy ok 20 min w lodówce ewent gdy wolimy płatki chrupiące podajemy od razu. (grażyna pijar)

    OdpowiedzUsuń
  76. Kopytka ze szpinakiem inaczej
    • ½ kg ziemniaków osolonych ugotowanych dzień wcześniej
    • 1 jajko
    • 1 kostka rosołowa drobiowa
    • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
    • 6-7 łyżek mąki pszennej
    • 200 g mrożonego szpinaku
    Ziemniaki zmielić w maszynce lub ugnieść przez praskę.
    Szpinak rozmrozić .
    Kostkę rosołową rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody.
    Szpinak wrzucić na patelnie i wlać do niego rosołek, wymieszać i dusić ,do momentu ,aż cała woda wyparuje ze szpinaku. Zostawić do wystygnięcia.
    Do ziemniaków dodać wystudzony szpinak, jajko i mąkę .Zagnieść składniki. Przygotowane ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość do około 0,5 cm i wykrawać niedużym wykrawaczem do ciastek.
    Zagotować wodę z niewielką ilością soli. Wrzucać wykrojone kopytka do wrzątku .Gdy kopytka wypłyną na wierzch, wyciągać z wody.
    Podawać ciepłe z sosem.
    Smacznego :)

    Celina Śmigielska

    OdpowiedzUsuń
  77. Zapiekane ziemniaki i brukselka pod serowym beszamelem

    3-4 średnie ziemniaki
    30dag brukselki
    1/2 szklanki startego żółtego sera
    sól, pieprz
    gałka muszkatołowa (do oprószenia)
    2 łyżki masła
    1 łyżka mąki
    1/2 szklanki mleka

    Ziemniaki obrałam, wypłukałam i starłam na cienkie plasterki (prawie jak na chipsy). Brukselkę opłukałam, odcięłam końcówki i przekroiłam na połówki. W żaroodpornym naczyniu ułożyłam naprzemiennie warstwami ziemniaki i brukselkę, tak aby wierzch wieńczyły ziemniaki.

    Przygotowałam sos beszamelowy, do którego dodałam starty żółty ser. Mieszałam, aż do jego rozpuszczenia. Całość wylałam na przygotowane warzywa. Naczynie przykryłam folią aluminiową i wstawiłam do nagrzanego piekarnika (180st.) na 30min. Po tym czasie (jeśli warzywa są już dość miękkie, szczególnie ziemniaki) zdjęłam folię, zapiekankę oprószyłam gałką i dodatkowo zapiekłam przez 15min. zmniejszając temp. do 150st.

    Serwowałam 5-7min. po wystudzeniu.

    pozdrawiam,
    bastalena

    OdpowiedzUsuń
  78. Nie byłabym sobą gdybym nie przygotowała dania z rybą. :-) Więc dziś proponuje - Filet z dorsza z duszonymi warzywami:
    Składniki:
    - 4 filety z dorsza
    -sól, pieprz cytrynowy, papryka słodka, sok z cytryny
    - klarowane masło
    - mąka do oprószenia fileta
    - warzywa mrożone ( jako że skończyły mi się zapasy w zamrażarce to skorzystałam z gotowych mrożonych mieszanek Kalifornia i Europejskiej firmy Bonduelle )
    - sól, pieprz, papryka słodka i ostra, zioła prowensalskie
    -oliwa z oliwek

    Rybę przyprawić, oprószyć mąką, na patelni dobrze rozgrzać klarowane masło i usmażyć rybę na złoty kolor. Na drugiej patelni rozgrzać oliwę wsypać warzywa przyprawić i dusić pod przykryciem około 20minut. Rybę i warzywa wyłożyć na talerze i danie gotowe.

    OdpowiedzUsuń
  79. Shrek:)

    Składniki na biszkopt:

    3 jajka
    1/3 szklanki mąki pszennej
    1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
    1/2 szklanki cukru
    1 łyżeczka proszku do pieczenia


    Białka oddzielić od żółtek i ubić je na sztywno, pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier. Dodawać po jednym żółtku, nie przerywając miksowania. Na koniec wsypać mąki z proszkiem do pieczenia, delikatnie połączyć. Piec w temperaturze 175 stopni przez około 30 minut. Wystudzić.

    Masa budyniowa:

    900 ml zielonego soku typu Kubuś
    2 budynie śmietankowe


    W 1,5 szklanki soku rozpuścić budynie, pozostały sok zagotować. Do gotującego się budyniu wlać rozpuszczony budyń i energicznie rozmieszać, by nie powstały grudki. Gdy zgęstnieje - rozprowadzić na przestudzonym biszkopcie. Wystudzić.

    Składniki na masę śmietanową:

    500 ml śmietany kremówki
    1 galaretka agrestowe lub kiwi
    +

    2 galaretki zielone agrestowe lub kiwi
    1-2 opakowania delicji


    Na wystudzoną masę budyniową wyłożyć delicje.

    1 galaretkę rozpuścić w 3/4 szklanki gorącej wody. Pozostałe dwie galaretki rozpuścić w 800 ml gorącej wody, wystudzić. Odłożyć do lekkiego stężenia.

    Zimną kremówkę ubić na sztywno, pod koniec dodać lekko tężejącą galaretkę. Ubić. Masę śmietanową równomiernie rozsmarować na delicjach, odstawić do stężenia.

    Gdy pozostałe dwie galaretki zaczną tężeć, wylać je na masę śmietanową.

    Gotowe ciasto wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc. Można udekorować kiwi. Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  80. Ciasto wiosenne

    Składniki na ciasto szpinakowe:

    400 g mrożonego szpinaku
    325 g mąki pszennej
    3 jajka
    1 szklanka oleju
    3/4 szklanki cukru
    3 łyżeczki proszku do pieczenia
    owoc granatu


    Szpinak rozmrozić i bardzo dokładnie odsączyć.

    Jajka ubić z cukrem na jasną i puszystą masę. Stopniowo dodawać olej i mąkę, wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Połączyć. Na końcu dodać szpinak i dokładnie wymieszać, najlepiej drewnianą łyżką.

    Masę szpinakową przelać do blaszki o wymiarach 25 x 30 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 50-55 minut. Wystudzić.



    Składniki na masę śmietanową:

    400 ml kremówki
    80 g serka mascarpone
    3 łyżeczki cukru pudru


    Śmietanę ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier puder i mascarpone, połączyć.

    Na spód ciasta wyłożyć masę śmietanową, wyrównać i posypać okruchami ciasta. Na wierzch wyłożyć owoc granatu. Schłodzić. Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  81. Likier miętowy:
    Składniki:

    1/2 szklanki listków świeżej mięty
    500 ml spirytusu
    500 ml wody
    350 g cukru


    Listki mięty wsypać do czystego słoika i zalać spirytusem. Odstawić w ciemne miejsce na 7 dni. Co jakiś czas wstrząsnąć słojem.

    Po tym czasie zlać wyciąg spirytusowy przez gazę, a listki wyrzucić.

    W garnuszku podgrzewać wodę z cukrem, aż całkiem się rozpuści. Gotować około 2 minut. Wystudzić i przelać do spirytusu. Przelać do butelki ( pojemność około 1,2 l) i odstawić w chłodne miejsce na około 3 miesiące. Na zdrowie!

    OdpowiedzUsuń
  82. Faszerowana cukinia

    Cztery cukinie
    300 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego
    1 cebula
    2 ząbki czosnku
    1 puszka krojonych pomidorów
    1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
    1/2 łyżeczki oregano
    1/2 łyżeczki bazyli
    1/2 łyżeczki oregano
    1/2 łyżeczki papryki słodkiej
    1/4 łyżeczki pieprzy cayenne
    1/4 łyżeczki soli
    szczypta cynamonu
    kilka łyżek tartego sera

    Cebulę zeszklić na oliwie , dodać mieso i udusić aż zmieni kolor , około 10 minut
    Dodać posiekany czosnek , przyprawy i pomidory, dusić mieszają około 15 minut .
    Cukinię pokroić na około 5 centymetrowe kawałki , boki można lekko obrać co 1 cm ,pokrojone kawałki cukinii wypełnić mięsnym farszem , posypać tartm serem , zapiekać koło 20 minut w 180 stopniach

    Jolanta Boczkowska ( blender ręczny przydałby mi się bo mój już wyzionął ducha )

    OdpowiedzUsuń
  83. Sałatka makaronowa z gorgonzolą

    składniki:

    200 g makaronu kokardki
    100 g gorgonzoli
    garść roszponki
    2 garście orzechów włoskich
    4 łyżki oleju lnianego
    1 łyżka octu balsamicznego
    sól z pieprzem

    Makaron ugotować al'dente i przelać zimną wodą. Dobrze osączyć i ułożyć na talerzach. Ser pokroić w kostkę i razem z roszponką ułożyć na makaronie. Orzechy włoskie uprażyć na suchej patelni i również ułożyć na makaronie. Do słoiczka wlać olej i ocet balsamiczny, dodać sól z pieprzem do smaku. Dokładnie wymieszać. Gotowym sosem skropić sałatkę.

    Blenderów u mnie dostatek jestem chętna na parowar:)

    OdpowiedzUsuń
  84. Biszkopt z rukolą.

    Biszkopt:
    5 jaj
    1 szkl cukru drobnego
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżka octu
    2 łyżki gorącej wody
    125g rukoli
    Białka trochę ubić, dodać 2 łyżki gorącej wody i ubijać dalej stopniowo dodawać cukier, ubić na puszystą masę. Żółtka dać do głębokiego talerza, do żółtek dodać proszek, ocet i wymieszać i wlać do białek. Łyżką dokładnie wymieszać, dodać mąkę. Rukolę potraktować blenderem, dodać na końcu i wymieszać. Piec 35min w 160stopniach.

    Masa:
    2 szkl. mleka
    5 żółtek
    3 łyżki mąki ziemniaczanej
    3 łyżki mąki pszennej
    1 kostka masła/margaryny
    2 łyżki spirytusu
    1 szkl cukru pudru
    sok z limonki

    Do pół szklanki mleka dodać żółtka i mąkę i roztrzepać, resztę mleka zagotować, do gotującego się mleka wlewać cieniutko rozrobioną mąkę, ma się zrobić budyń. Margarynę rozetrzeć z cukrem pudrem i dodawać stopniowo nasz budyń (ma być zimny), pod koniec dodać spirytus i sok z limonki i taką masą przekładać biszkopt.

    Dodałam 2 kiwi, brzoskwinie ze słoiczka a ich sokiem nasączyłam biszkopt. Po wierzchu posypałam startą skórką z limonki. Pycha :P

    Jak coś to parowar ;)

    OdpowiedzUsuń
  85. Śniadaniowe zbuki czyli jajko w koszulce z pomidorową salsą na babcinym podpłomyku

    Podpłomyk: szklanka mąki, 3 łyżki oliwy, 0,5 szklanki wody, sól czosnkowa
    Salsa: 2-3 pomidory, 1 mała cebula, oliwa, starty żółty ser, tymianek, pieprz, chilli
    Jajko w koszulce: jajko(a), łyżka octu, zielony barwnik spożywczy, sól, pieprz

    Proponuję zacząć od salsy:

    Pomidory i cebulę pokroiłam w drobną kostkę. Przełożyłam do miseczki, skropiłam oliwą, dodałam przyprawy (tymianek, pieprz i chilli). Wymieszałam. Odstawiłam na 15min.

    Teraz podpłomyki:

    Mąkę przesiałam do miseczki, dodałam sól czosnkową, oliwę i wodę (proponuję wyregulować proporcje mąki do wody wg własnego uznania, ciasto ma być w miarę zwarte i sprężyste). Wyrobiłam ciasto, które bez większego ładu i składu rozwałkowałam na przygotowanym wcześniej papierze co pieczenia. Wstawiłam do nagrzanego na 180st. piekarnika na 2min. W tym czasie starłam nieco żółtego sera, symbolicznie do oprószenia. A także wstawiłam wodę na jajka.

    Podpłomyki wyjęłam z piekarnika. Salsę pomidorową odcedziłam z nadmiaru wody, rozłożyłam na cieście. Skropiłam oliwą, posypałam serem i całość zapiekłam ponownie przez 15min. (150st.).

    Na koniec jajo:

    Do wrzącej wody dodałam łyżkę octu oraz barwnik spożywczy. Jajka (każde po kolei) wbiłam najpierw do miseczki, a potem delikatnie przelałam do wrzątku. Gotowałam 2 min. Następnie wyjęłam za pomocą łyżki cedzakowej i osuszyłam na ręczniku kuchennym.

    Voila!

    Podpłomyki wyjęłam z piekarnika. Na środku każdego umieściłam moje "zbukowate" jajko w koszulce. Posoliłam, popieprzyłam. Przecięłam, aby żółtko rozlało się po wierzchu.

    Smacznego ;)

    OdpowiedzUsuń
  86. Dorota Wiśniewska

    Sablés z pistacjami

    Sablés to kruche, miękkie, maślane i rozpływające się w ustach ciasteczka pochodzące z Francji. Mega pyszne i na dodatek bardzo łatwe do przygotowania:)

    Składniki:

    100 g mąki
    5 łyżek cukru pudru
    Szczypta soli
    85 g masła pokrojonego w kostkę
    1 małe żółtko
    5 łyżek posiekanych pistacji

    Wykonanie:

    W misce wymieszaj mąkę, cukier i sól. Dodaj masło i rozetrzyj je palcami. Dodaj jajko i wymieszaj. Na koniec wrzuć posiekane pistacje. Ciasto jest bardzo klejące, więc najlepiej przenieś je na przezroczystą folię i uformuj rulon (średnica okolo 3 cm). Zawinięte ciasto włoż do lodówki na minimum 2 godziny. Rozgrzej piekarnik na 160 C. Ciasto pokrój w krążki i położ na blaszcze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz około 20 – 25 min.

    Smacznego:)

    Moją wymarzoną nagrodą byłby parowar:)

    OdpowiedzUsuń
  87. Dorota Wiśniewska

    SUSHI

    Składniki:

    Ryż do sushi (krótkoziarnisty i klejący się)
    Nori, czyli prasowane algi
    Wasabi
    Sos sojowy
    Awokado
    ¼ świeżego ogórka
    Pół zielonej papryki
    Pół czerwonej papryki
    10 paluszków krabowych

    Co potrzebujemy?

    Matę bambusową do rolowania
    Pałeczki
    Ostry nóż bez ząbków
    Miseczka z wodą

    Wykonanie:

    1) Zaczynamy od ryżu. Ryż płuczemy pod bieżącą wodą ciągle mieszając, tak długo aż woda będzie przejrzysta. Po wypłukaniu zostawiamy ryż w wodzie na 30 minut. Płuczemy ostatni raz, nalewamy wody w proporcji mniej więcej 1:1.2 (ryż:woda). Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem kolo 15 minut do odparowania całej wody, na początku często mieszając. Ryż po ugotowaniu zostawiamy na 15 minut w garnku pod przykryciem.
    2) Przy robieniu sushi kluczową sprawą jest jakość składników, muszą być świeże i dobrze przygotowane oraz osuszone (np. papierowym ręcznikiem). Tak więc, papryki i ogórka (nieobranego) myjemy i kroimy w cienkie paseczki. Miąższ dojrzałego awokado jest bardzo miękki, tak więc bardzo prostym zadaniem jest wydobycie miąższu ze skórki awokado za pomocą łyżki. Następnie miąższ awokado i paluszki krabowe również kroimy w cienkie paseczki.
    3) Zanim zaczniemy sprawdzamy czy ryż na pewno już wystygł i przygotowywujemy sobie miseczkę z wodą do maczania palców. Na 2/3 powierzchni nori układamy cienko ryż, Moczymy często ręce, uważamy jednak, żeby nie przemoczyć ryżu i co bardzo ważne nie zamoczyć wodorostów. Dalej, w połowie ryżu, układamy składniki (dowolnie mieszamy paprykę, paluszki krabowe, ogórka, awokado). Następnie, bierzemy na palec troszkę wody i smarujemy nim linię wzdłuż krawędzi wodorostów (po stronie bez ryżu). Teraz zaginamy matę od dołu w kierunku do środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem (zaklejamy zawartość), rolujemy do końca przesuwając matę w górę. Ostrym nożem bez ząbków kroimy rolkę na niewielkie części (do zjedzenia na raz).
    4) Na małe talerzyki nalewamy sos sojowy i wyciskamy ciutkę wasabi.

    Smacznego

    PS Przydałby mi sie parowar

    OdpowiedzUsuń
  88. W okolicy pola pelne karczochow... i dzis zupelnie niespodziewanie zostalam obdarowana trzydziestoma!! Wielka moja radosc, ktora proporcjonalnie zmienila sie w panike, bo przeciez to trzeba obrac, a ja tego baaaardzo nie lubie.... no, ale dam rade, bo karczochy cudnej urody!
    Przepisy malo konkursowe, bo bardzo proste, ale i tak sie nimi podziele :)

    Karczochy z patelni
    Skladniki (na 2 porcje)
    5 karczochow
    2 zabki nie obranego czosnku
    oliwki i kapary (ja nie dodalam tym razem, bo mi sie zapas skonczyl)
    cytryna
    mala papryczka chilli
    sol
    pieprz
    oliwa z oliwek
    potrzebne tez beda rekawiczki do obrania karczochow, bo lubia plamic skore dlon

    Odciac lodyge na wysokosci ok. 4cm od nasady karczocha, oderwac twarde platki (nalezy ich sporo oderwac, gdyz sa twarde nawet po ugotowaniu), odciac gore karczocha (mniej wiecej do polowy), obrac tez lodyge i nasade kwiatu, przeciac na pol i malym nozykiem usunac wewnetrzne "wloski". Wrzucic karczochy do zimnej wody z sokiem z cytryny, by nie sciemnialy. Na patelni rozgrzac oliwe wraz z zabkami czosnku i chilli, dodac osuszone i ponownie przekrojone na pol karczochy, oliwki, kapary i dusic pod przykryciem. Gdy karczochy beda miekkie i lekko przyrumienione doprawic sola i pieprzem.



    Karczochy smazone
    Skladniki (na 2 porcje)
    5 karczochow
    maka (ja dalam pol na pol - make pszenna i semoline)
    mielona papryczka chilli
    sol
    pieprz
    ewentualnie jak ktos lubi czosnek granulowany i czerwona papryke w proszku
    oliwa z oliwek (lub olej roslinny) do smazenia

    Obrac karczochy jak opisane powyzej, osuszyc i pokroic w plasterki mniej wiecej pol centymetrowe. Make wymieszac z przyprawami, obtoczyc plasterki karczochow i smazyc na oliwie za zloty kolor z dwoch stron. Mozna przygotowac rozne panierki, nawet z bulka tarta, sa zawsze smaczne.

    OdpowiedzUsuń
  89. Kurczak nadziewany wątróbką i zieloną pietruszką, zielona sałata

    kurczak około 1,5 kg
    0,5 kg wątróbki drobiowej
    0,5 kostki masła
    wiązka pietruszki zielonej
    2 białka
    6 łyżek bułki tartej
    Kurczaka oczyścić, mocno natrzeć solą, majerankiem i czosnkiem w proszku zostawić na 3 -4 godziny, w między czasie przygotować nadzienie, wątróbki oczyścić, zblenderować leciutko, dodać bułkę tartą i posiekaną pietruszkę, masło rozetrzeć w misce połączyć z wątróbkami, posolić i popieprzyć do smaku, do masy dodać ubitą na sztywno pianę. Przygotowane nadzienie włożyć do środka kurczaka i zaszyć, żeby nadzienie nie uciekło. Piec przez 3 godziny w temperaturze 150 stopni, w między czasie podlewać ciepłą wodą. Po dwóch godzinach dodać do gęsiarki pozostałą część nadzienia, jest go więc nie całe zmieści się w kurczaku.
    Ja podawałam z sałatą zieloną. Umytą sałatę ułożyłam na miseczce, dodałam posiekany szczypiorek, rzodkiewkę i ugotowane jajko. Całość polałam jogurtem naturalnym wymieszanym z cukrem, sokiem z cytryny i pieprzem kolorowym. Do tego ziemniaczki z masełkiem. I obowiązkowo czerwone buraczki, dziś były z papryką.

    OdpowiedzUsuń
  90. Czy mogę go już zjeść ?

    Potrzebujemy

    Do przygotowania zielonej galaretki
    - jedną butelkę zielonego frugo
    - pół łyżki mąki ziemniaczanej

    Do przygotowania musów owocowych
    - plaster ananasa
    - jedno duże kiwi

    Do ozdoby
    - kilka plastrów limonki
    - kilka plastrów kiwi

    Do wypełnienia
    - śmietana 30%
    - cukier puder

    Przygotowanie
    Wybieramy fikuśne naczynko - świetnie do tego nadają się kieliszki do wina
    Aby zrobić galaretkę - zielone frugo podgrzewamy, dodaję pół łyżeczki mąki ziemniaczanej, mieszamy aż zgęstnieje. Na kubku opieramy czarę kieliszka do wina pod kątem na jaki mamy ochotę - wlewamy galaretkę (ilość wedle uznania) zostawiamy do zastygnięcia.
    Musy owocowe - miksujemy, bądź rozgniatamy widelcem jedno duże kiwi i plaster ananasa (w osobnych naczyniach).
    Bita śmietana - ubijamy na sztywno śmietanę z cukrem pudrem, przekładam do szprycki / woreczka z obciętą końcówką.

    Wykończenie
    Ustawiamy kieliszek z zastygniętą galaretką, na dno i po bokach wykładamy kilka cienki plastrów limonki. Wlewamy mus z kiwi, przykrywamy go plastrami kiwi, dalej mus z ananasa który przykrywamy ubitą śmietaną - do dekoracji owoce.

    Żeby deser się udał koniecznie musimy mieć kogoś kto zapyta "czy mogę już go zjeść ?"

    Dominika Słocka

    OdpowiedzUsuń
  91. Faszerowane ogórki na sałacie z kremem balsamicznym
    1 ogórek

    1 opakowanie serka Philadelphia
    opakowanie mixu sałat
    zielone oliwki
    słoiczek kaparów
    pęczek koperku
    sól, pieprz
    krem balsamiczny o smaku cytrynowym
    Ogórka myjemy, osuszamy, kroimy w różnej wielkości kawałki. Środek ogórka wydrążamy, możemy go lekko posolić i doprawić pieprzem.
    Oliwki oraz kapary bardzo drobno kroimy, umyty i osuszony koperek szatkujemy i wszystko mieszamy razem z serkiem. Powstały farsz doprawiamy solą oraz pieprzem i łyżeczką nadziewamy nasze ogórki.
    Na talerzu wykładamy liście sałaty, skrapiamy je kremem balsamicznym a na to układamy nasze faszerowane ogórki.

    OdpowiedzUsuń
  92. Witam
    Moja propozycja to Owsiane pancakes ze szpinakiem

    Składniki : ( z tej porcji wychodzi ok 21 niewielkich sztuk )

    2 szklanki mąki owsianej lub zmielone na pył płatki owsiane ( w oryginalnym przepisie bezglutenowej lub płatków owsianych bezglutenowych)
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1/4 łyżeczki soli
    3/4 szklanki jogurtu greckiego
    1 dojrzały banan
    1 szklanka szpinaku
    3/4 szklanki niesłodzonego mleka migdałowego lub innego ( u mnie sojowe )
    1 jajko
    1 łyżka syropu klonowego lub miodu lub syropu z agawy
    1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

    Suche składniki łączymy razem : mąkę, proszek, sodę, sól.

    Osobno widelcem rozgniatamy banana na puree. Do miski wlewamy mleko i wrzucamy szpinak, miksujemy blenderem do całkowitego rozdrobnienia zieleniny. Następnie dodajemy rozgniecionego banana, jogurt, jajo, miód, ekstrakt. Ponownie miksujemy aż składniki się połączą.

    Mokre składniki przelewamy do suchych. mieszamy na jednolitą masę. Smażymy na rozgrzanej patelni z obu stron na złoty kolor.

    Patelnię można posmarować masłem lub olejem. Ja smażyłam na teflonie bez niczego.

    Smacznego :)

    Pozdrawiam serdecznie
    Justyna

    P.s Najbardziej przydałby mi się blender ręczny 3w1 Ilumina lub blender Mix& Gokitchen

    OdpowiedzUsuń
  93. Kolejna moja propozycja to Quesadilla z kurczakiem, rukolą i szpinakiem

    Składniki : ( nie podaje dokładnych proporcji bo każdy doda tyle ile uważa ile potrzebuje i w ilości jakiej najbardziej lubi )

    tortilla
    kurczak ( już ugotowany, usmażony czy upieczony - najlepiej pozostałości z obiadu lub kurczak z rosołu )
    średnia cebula
    olej
    sól, pieprz
    słodka papryka w proszku
    chilli w proszku
    rukola
    szpinak
    ser żółty starty na dużych oczkach

    Mięso z kurczaka dzielimy na niewielkie kawałki, cebulę kroimy w drobną kostkę. Na patelnię wlewamy olej ( na połowę małego kurczaka użyłam 1/4 szklanki oleju ), wkładamy mięso, cebulę i przyprawy. Smażymy aż cebula zmięknie a kurczak lekko się zrumieni. Należy uważać żeby nie wysechł na wiór i zbytnio go nie przesmażyć. Gotowego kurczaka odstawiamy na bok.

    Na jedną połowę tortilli układamy ser żółty na to mięso, rukolę ze szpinakiem i na sam wierzch znowu starty ser. Przykrywamy drugą połową tortilli. Patelnię smarujemy niewielką ilością oleju ale można również podsmażać bez niczego. Żeby składniki dobrze się połączyły i nic nam nie wypadało podczas konsumpcji najlepiej podczas podsmażania położyć talerz na wierzchu w celu przyciśnięcia i spłaszczenia nieco quesadilli. Gdy podsmaży się z jednej strony, obracamy na drugą i dalej podgrzewamy aż się zrumieni. Po przewróceniu nie ma już konieczności przyciskania talerzem. Tak postępujemy z resztą składników.

    Podajemy na ciepło najlepiej z sosem czosnkowym.

    Smacznego :)

    Pozdrawiam serdecznie
    Justyna
    Kuchenne fascynacje

    P.s Najbardziej przydałby mi się blender ręczny 3w1 Ilumina lub blender Mix& Gokitchen

    OdpowiedzUsuń
  94. Witam!
    Przesyłam przepis na:
    Roladki z bakłażana

    Potrzebujemy:
    1 bakłażan
    sól
    oliwa z oliwek
    100 g sera białego
    100 g fety
    1 łyżka mleka
    pieprz kolorowy
    rukola
    opcjonalnie orzechy włoskie
    Bakłażana kroimy na cieniutkie plasterki ( z jednego wychodzi ich 8-10), układamy je na ręczniku papierowym, solimy i odkładamy na 20 minut. Po tym czasie smarujemy plastry bakłażana oliwą z oliwek z każdej strony i smażymy na rozgrzanej patelni ok minuty z każdej ze stron. Ser biały i ser feta rozgniatamy widelcem i mieszamy ze sobą i odrobiną mleka. Doprawiamy świeżo zmielonym kolorowym pieprzem. Do sera można również dodać drobno posiekane orzechy włoskie. Na każdy plaster usmażonego bakłażana nakładamy kilka rukolę i łyżkę sera, po czym zwijamy w roladkę i spinamy wykałaczką.
    Pozdrawiam
    Magda (Szpileczka) - magdao2@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  95. Przesyłam przepis na
    Babeczki szpinakowe
    225 g mrożonego szpinaku
    2 jajka
    125 g cukru
    80 g masła
    1 szklanka mąki pszennej
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    300 g serka homogenizowanego naturalnego
    1 łyżka cukru pudru
    1 łyżeczka żelatyny
    Przygotowanie:
    Masło rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy do ostygnięcia. Szpinak rozmrażamy i odciskamy nadmiar wody. Ja miałam liście, więc miksujemy je dokładnie. Jajka ubijamy z cukrem, a następnie dodajemy masło, oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Gdy uzyskamy już gładką masę dodajemy szpinak i mieszamy całość już łyżką. Masę przekładamy do foremek lub papilotek i pieczemy ok 25 minut w 180 stopniach. Serek łączymy z cukrem pudrem. Żelatynę rozpuszczamy w jak najmniejszej ilości wody a gdy ostygnie wlewamy do serka i mieszamy całość. Gdy babeczki ostygną odkrawamy ciasto powyżej papilotki i smarujemy przygotowanym serkiem, a następnie przykrywamy pokruszonym ciastem z wierzchów.

    Pozdrawiam
    Magda (Szpileczka) - magdao2@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  96. Miętusek /zielony deserek/

    400g serka naturalnego,
    2 łyżki cukru,
    1 opakowanie cukru waniliowego,
    sok z połowy cytryny,
    12 łyżek syropu miętowego,
    150 g śmietany 30%,
    łyżeczka żelatyny,
    usztywniacz do śmietany
    mięta,
    cukier gruby do dekoracji,
    patyczki miętowe w czekoladzie,
    żelki sznurki zielone,
    bita śmietana spray

    Żelatynę namaczamy, rozpuszczamy w 2 łyżkach wrzącej wody i mieszamy z 6 łyżkami syropu miętowego. Gdy zacznie tężeć wylewamy nieregularnie na ścianki szklanek, odstawiamy do stężenia.

    Miksujemy serek, cukier, cukier waniliowy, sok z cytryny i 6 łyżek syropu.
    Śmietanę 30% ubijamy z usztywniaczem i mieszamy delikatnie z masą. Przelewamy masę do przygotowanych szklanek i mocno chłodzimy.
    Wierzch ozdabiamy bitą śmietanką, posypujemy cukrem, dekorujemy świeżą miętą i czekoladowo-miętowym i patyczkami. Na szklankach zawiązujemy kokardy z żelków.

    ps. Marzy mi się parowar :)

    OdpowiedzUsuń
  97. Brukselka w sosie jogurtowym

    Składniki :

    0.5 kg brukselki,
    1 mały brokuł,
    1 kostka bulionowa drobiowa,
    3 jajka, sól, pieprz,
    pietruszka zielona,
    woda,
    150 g chudego jogurtu naturalnego,
    10 g sera pleśniowego,
    ząbek czosnku świeżego,


    Brukselkę oczyść. Zagotuj 1litr wody z kostką rosołową, wrzuć brukselkę i gotuj na średnim ogniu ok. 15-20 min. Osobno na parze ugotuj brokuły. W kolejnym naczyniu ugotuj na twardo jajka ok. 8 min. Obierz je i pokrój w kostkę. Brukselkę odcedź, a wodę ostudź z jej gotowania. Przygotuj sos jogurtowy: zawartość jogurtu zmiksuj z serem pleśniowym, dodaj wyciśnięty czosnek i przyprawy. Na talerzu poukładaj brokuły, brukselkę polej sosem, posyp jajkiem i zieloną pietruszką, dopraw pieprzem do smaku. Smacznego.


    Pozdrawiam Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  98. Brukselka w sosie jogurtowym

    Składniki :

    0.5 kg brukselki,
    1 mały brokuł,
    1 kostka bulionowa drobiowa,
    3 jajka, sól, pieprz,
    pietruszka zielona,
    woda,
    150 g chudego jogurtu naturalnego,
    10 g sera pleśniowego,
    ząbek czosnku świeżego,


    Brukselkę oczyść. Zagotuj 1litr wody z kostką rosołową, wrzuć brukselkę i gotuj na średnim ogniu ok. 15-20 min. Osobno na parze ugotuj brokuły. W kolejnym naczyniu ugotuj na twardo jajka ok. 8 min. Obierz je i pokrój w kostkę. Brukselkę odcedź, a wodę ostudź z jej gotowania. Przygotuj sos jogurtowy: zawartość jogurtu zmiksuj z serem pleśniowym, dodaj wyciśnięty czosnek i przyprawy. Na talerzu poukładaj brokuły, brukselkę polej sosem, posyp jajkiem i zieloną pietruszką, dopraw pieprzem do smaku. Smacznego.

    Pozdrawiam Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  99. Dorsz pod zieloną kołderką
    Składniki:
    200 g dorsza surowego,
    pęczek zielonej pietruszki,
    6 szt. oliwek zielonych,
    10 dek sera żółtego gouda,
    1 łyżkę kapary,
    olej rzepakowy,
    pieprz kolorowy do smaku,
    4 listki lubczyku świeżego,
    ¼ cytryny.

    Przygotowanie: listki pietruszki i lubczyku bardzo drobno siekamy, zmiksowane oliwki i kapary dokładamy. Ser żółty na tarce trzemy, do zieleniny dodajemy. Całość z 2 łyżkami oleju rzepakowego mieszamy, świeżo zmielonym pieprzem doprawiamy. Na 10 min. do lodówki odstawiamy, w tym czasie dorsza na oleju z dwóch str. obsmażamy ( dorsza przed smażeniem płuczemy, na ręczniku papierowym do odsączenia wody kładziemy). Na drugiej patelni przygotowaną zieleninę podgrzewamy, na nią dorsza przekładamy. Delikatnie na talerz odwrotnie rybę dajemy, z ćwiartkami cytryny i ozdobioną pietruszką podajemy. Dorsza solą nie doprawiamy, bo w „zielonej kołderce” zastępstwo jej mamy. Dorsz smażony na oleju rzepakowym jest zdrowy, a w smaku bardzo wyjątkowy.


    Pozdrawiam Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  100. Zupa Fit
    Składniki:
    150 g brokułów,
    100 g kalafiora,
    150 g kalafiora Romavesco,
    100 g marchwi,
    150 g jogurtu naturalnego,
    3 łyżki posiekanego świeżego koperku,
    1 kostka drobiowo – warzywna,
    1 liść laurowy,
    sól, pieprz do smaku,
    1 litr wody.

    Przygotowanie: do wrzącej wody wkładamy wszystkie warzywa (marchew w paski, kalafior, brokuły podzielony na różyczki), liść laurowy, kostkę drobiowo – warzywną i gotujemy ok. 10 – 15 min. (jeśli mamy mrożone warzywa to skracamy czas gotowania). Liść laurowy i część ugotowanych warzyw wyjmujemy z zupy. Dodajemy koperek i całość miksujemy. Następnie dodajemy 100 g jogurtu, mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Zupę Fit podajemy z warzywami z każdego z rodzaju, i łyżeczką jogurtu.
    Jest to bardzo lekka, zdrowa i dietetyczna zupa, która dzięki jogurtowi ma lekko kwaśny, orzeźwiający smak.


    Pozdrawiam Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  101. Zupa z zajączkiem.
    Lekka zupka z akcentem wielkanocnym dla tych ,którzy stronią od żurku ,a w szczególności dla dzieci.

    4 ziemniaki
    1 szklanka mrożonej włoszczyzny lub świeża
    1 puszka zielonego groszku
    20 dag mięsa z indyka
    sól, pieprz
    2 kawałki chleba tostowego

    Ziemniaki i włoszczyznę pokroić na małe kawałki i zalać wodą. Dodać mięso ,posolić i gotować do miękkości. Pod koniec gotowania dodać groszek razem z zalewą ,jeżeli jest ładna i smaczna .Wyjąć mięso ,resztę zmiksować na krem. Doprawić do smaku.
    Z chleba tostowego zrobić zajączki ,a uszka i ogonek z szałwii lub innej zieleniny.
    Mięso dodać do zupy lub wykorzystać do innej potrawy.
    Na talerze nalać krem groszkowy i na wierzchu ułożyć zajączki.

    OdpowiedzUsuń
  102. A ja proponuję wiosenne maślane kwiatki:
    2 jajka ucieram z 3/4 szklanki cukru, 1 torebką cukru wanilinowego, 1/2 kostki masła i kilkoma kroplami zapachu waniliowego na puszystą masę, potem dodaję 2 szklanki mąki, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia i wyrabiam ciasto. Dzielę na pół i do jednej części dodaję zielony barwnik spożywczy. Odstawiam do lodówki na ok. 45 min. Potem wałkuję ciasto na dwa prostokąty, układam jeden na drugim i roluję. Kroję ok. 0,5 cm. “ślimaczki”, dwa sklejam ze sobą i formuję kwiatki. Piekę w 175 st. ok. 10 min.

    Zachwycił mnie blender MIX & GOKITCHEN :)

    Ewa Miller

    OdpowiedzUsuń
  103. Kotleciki z kaszy jaglanej z sosem ziołowym
    Składniki:

    1/2 szklanki kaszy jaglanej Sante
    1 szklanka wody
    4 łyżki fasolki zielonej konserwowej
    kawałek cukinii
    pół marchewki
    koperek
    1 surowe jajko
    1 łyżka otrębów owsianych Sante
    2 łyżki otrębów żytnich Sante
    curry,sól,pierz
    olej do smażenia

    sos ziołowy:

    1 jogurt naturalny
    sól ziołowa,pieprz ziołowy do smaku

    Przygotowanie :
    Kaszę jaglaną przepłukać w zimną wodą,następnie gorącą,aby pozbyć się gorzkiego smaku. Kaszę ugotować w 1 szklance wody osolonej,aż kasza wchłonie wodę. Wystudzić.
    Fasolkę i cukinię pokroić w drobną kostkę.Marchewkę zetrzeć na tarce. Koperek posiekać. Kaszę wymieszać z warzywami,jajkiem i otrębami owsianymi. Przyprawić. Z masy formować kotleciki i obtaczać je w otrębach żytnich. Na patelni rozgrzać olej i smażyć kotleciki na rumiano z obu stron.
    Jogurt wymieszać z przyprawami. Kotleciki polać sosem ziołowym.

    Klaudia Koperska

    OdpowiedzUsuń
  104. Witaj Margarytko :)

    Guacamole
    ______________

    Składniki:

    2 dojrzałe awokado
    2 łyżki orzeszków arachidowych
    1/2 szklanki posiekanej kolendry
    1 mała czerwona cebula
    kilkanaście płatków suszonego chili
    2 łyżki soku z limonki
    1 ząbek czosnku
    soli morska do smaku

    Sposób przygotowania:

    Awokado przekroić na pół, pozbawić pestki i łyżką wydrążyć miąższ do miseczki. Rozdrobnić widelcem, dodać sok z limonki, pokrojoną w drobniutką kosteczkę czerwoną cebulę, płatki chili , zmiksowane orzechy i posiekana kolendrę. Doprawić ząbkiem czosnku przeciśniętym przez praskę i sola morską.Wymieszać i podawać z chipsami lub wieloziarnistym pieczywem. Smacznego!

    Pozdrawiam ... Gosia Skrzypczak

    ps. zdjęcie wysłałam na podany adres

    OdpowiedzUsuń
  105. Witaj. Dziś proponuje szybki zielony deser kiwi :-)
    składniki
    - 500ml śmietanki 30%
    - 2 łyżki cukru pudru
    -1 śmietan-fix
    - galaretka o smaku kiwi
    -2 owoce kiwi
    -kilka truskawek
    - kilka małych okrągłych biszkopcików ( ja użyłam Petitki)
    - kilka listków świeżej mięty do dekoracji

    Galaretkę rozpuścić według przepisu na opakowaniu i schłodzić. Schłodzoną śmietankę wlać do wysokiego naczynia i ubijać w połowie ubijania dodać cukier i śmietan-fix i dalej ubijać do zgęstnienia śmietany. Owoce kiwi obrać i pokroić w plastry. Truskawki umyć i poobcinać szypułki. Do wysokich szklanek włożyć po biszkopcie, ułożyć dookoła plastry kiwi i nałożyć delikatnie śmietanę, nałożyć prawie stężałą galaretkę i włożyć truskawkę i jeszcze na wierzch śmietanę. Udekorować listkami mięty i wstawić do lodówki by porządnie deser stężał. Smacznego!!!!

    p.s. Wszystkie nagrody są super


    OdpowiedzUsuń
  106. Zielona sałatka

    150g drobnego makaronu (ka używam gwiazdek)
    1 duży ogórek zielony
    0,4kg ogórków kiszonych
    pęczek świeżego koperku
    2-3 łyżki majonezu

    przepis jest banalnie prosty, lekki i smaczny. doskonały jako dodatek do grilla, ale i nie tylko. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, ogórki kroimy w kosteczkę, siekamy koperek i wszystkie składniki łączymy ze sobą.

    Mi się najbardziej marzy parowar :)

    pozdrawiam
    Marcin Mach

    OdpowiedzUsuń
  107. Szwedzki Tort Księżniczki- Princesstårta
    Biszkopt:
    5 jajek
    100g cukru
    85g mąki pszennej
    85g mąki ziemniczanej
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

    Krem waniliowy:
    3 żółtka
    2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
    2 łyżeczki cukru
    1,5 szklanki mleka
    odrobina nasion z laski wanilii

    Masa śmietanowa:
    750ml śmietanki kremówki 30%
    3 śmietanfixy

    Ponadto:
    300g masy marcepanowej
    dżem malinowy
    barwniki spożywcze: zielony i czerowny

    Wykonanie:
    Ciasto: jajka ubić z cukrem na puszytą masę, mąki oraz proszek do pieczenia wymieszać, wsypać do masy jajecznej i delikatnie wymieszać. Przełożyć do tortownicy (średnica 24cm) wyłożonej papierem do pieczenia, piec w piekarniku nagrzanym do 175 stopnii przez 30 min. Po upieczeniu ostudzić i przekroić na 3 krążki.
    Krem: żółtka,mąkę, cukier, wanilię i pół szklanki mleka wymieszać. Pozostałą szklankę mleka zagotować, a następnie wlać masę żółtkową i chwilę podgotować, cały czas mieszając, aż nabierze konsystencji budyniu. Ostudzić.
    Masa śmietanowa: śmietankę ubić ze śmietanfix'ami, wstawić do lodówki
    Z masy marcepanowej oderwać kawałek(aby zrobić z niego różę) i zabarwić czerwonym barwnikiem. Pozostałą część masy zabarwić na zielono.
    Na paterę wyłożyć jeden blat biszkoptowy, posmarować go dżemem. Połowę masy śmietanowej zmieszać z masą waniliową. Pół tej masy wyłożyć na biszkopt, przykryć drugim blatem, znów posmarować dżemem, wyłożyc drugą połowę masy śmietanowo- waniliowej, przykryć ostatnim blatem. Bitą śmietanę nałożyć na górę oraz boki tortu. Zieloną masę marcepanową rozwałkować na duże koło, o średnicy ok 40cm, a następnie ostrożnie przykryć nią tort. Wyrównać, na środku tortu umieścić czerwoną marcepanową różę. Schłodzić.
    Smacznego! :) Marzę o Blenderze ręcznym 3w1 ILLUMINA :)

    OdpowiedzUsuń
  108. Dorota Wiśniewska

    Muffinki z cukinią i sezamem

    Składniki:

    200g cukinii
    280g mąki
    1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
    Szczypta soli
    Świeżo zmielony pieprz
    4 łyżeczki sezamu + na posypanie na wierzch
    ½ łyżki ziół prowansalskich
    2 średnie jajka
    250 ml maślanki
    85 g masła albo 6 łyżek oleju

    Wykonanie:

    Rozgrzać piekarnik na 180 C z termoobiegiem. Foremki do muffinek wyłożyć papilotkami.
    Zetrzeć cukinię i odsączyć z nadmiaru soku. Przesiać mąkę i proszek do pieczenia do jednej miski. Dodać sól , pieprz, zioła i sezam.
    W drugiej misce lekko ubić jajka, dodać maślankę i olej (lub masło rozpuszczone i ostudzone). Suche składniki połączyć z mokrymi. Na koniec dodać cukinię i wymieszać.
    Gałką do lodów albo łyżką roździelić masę muffinkową do papilotek. Można jeszcze posypać muffinki sezamem. Piec około 25 - 30 min.

    PS najbardziej podoba mi się parowar :)

    OdpowiedzUsuń
  109. Dorota Wiśniewska

    Włoskie muffinki z zielonym pesto

    Składniki:

    280 g mąki
    1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
    Szczypta soli
    Świeżo zmielony pieprz
    50 g orzeszków piniowych
    2 średnie jajka
    150 ml maślanki
    85 g masła albo 6 łyżek oleju
    6 łyżek zielonego pesto
    10g Parmesanu do posypania na wierzch

    Wykonanie:

    Rozgrzać piekarnik na 180 C z termoobiegiem. Foremki do muffinek wyłożyć papilotkami.
    Przesiać mąkę i proszek do pieczenia do jednej miski. Dodać sól , pieprz, zioła i orzeszki piniowe.
    W drugiej misce lekko ubić jajka, dodać maślankę i olej (lub masło rozpuszczone i ostudzone). Ciągle mieszając dodawać pesto. Na koniec suche składniki połączyć z mokrymi i wymieszać.
    Gałką do lodów albo łyżką roździelić masę muffinkową do papilotek. Wierzch muffinek posypać serem. Piec około 25 - 30 min.

    PS najbardziej podoba mi sie parowar

    OdpowiedzUsuń
  110. Grecka piramida
    Składniki: na 2 porcje:
    Ser sałatkowy ziołowy,
    Rukola 100 g ,
    Pomidorki cherry 6 sztuk,
    Fasola fioletowa 2 łyżki,
    Słonecznik 2 łyżeczki,
    Kiełki rzodkiewki 10 g,
    Szczypiorek,
    Pieprz do smaku,
    Oliwa z oliwek 2 łyżki,
    Musztarda 1 łyżeczka,
    Sok z cytryny 1 łyżeczka,
    Boczek 4 długie plastry.
    Przygotowanie:
    Sos: oliwę z oliwek wymieszaj z sokiem z cytryny, musztardą i pieprzem.
    Boczek grilluj na patelni lub grillu. Nabij go na bambusowe wykałaczki. Na talerz połóż rukolę, dodaj przekrojone na pół pomidorki, fasolę, uprażone ziarna słonecznika, całość polej sosem.
    Z serka wytnij paski, poukładaj na sałatce, dodaj kiełki rzodkiewki, dopraw pieprzem i podawaj z boczkiem. Całość ozdób szczypiorkiem. Smacznego.

    Pozdrawiam Monika L

    OdpowiedzUsuń
  111. Myszki na zielonej łące.
    Składniki:
    Oliwa z oliwek,
    Sok z cytryny,
    Musztarda,
    Jajka ugotowane na twardo,
    Ser mozzarella, kukurydza,
    Mix sałatowy – sałata rzymska, radicchio, pekińska, rukola, itp.
    Marchew w paskach,
    Cebula pokrojona w plasterki,
    Oliwki zielone lub czarne, szczypiorek,
    Sól, pieprz,

    Przygotowanie:
    Sos winegret: 4 łyżki oliwy, 1 łyżeczka soku z cytryny, łyżeczka musztardy – energicznie mieszamy.
    Myszki: jajko kroimy na dwie równe części, uszy robimy z oliwek, oczy i nos z ziaren pieprzu, ogon ze szczypiorku.
    Łączymy ze sobą składniki: mix sałatowy, kukurydzę, oliwki, marchew, cebulę, polewamy sosem winegret. Na sałacie układamy: pokrojony ser mozzarella, myszki z jajek, posypujemy szczypiorkiem i gotowe.
    Pozdrwiam Monika L

    OdpowiedzUsuń
  112. Roszponka z szynką na plasterkach kiwi
    Składniki: 6 porcji
    Majonez 2 łyżki,
    Kiwi 6 szt.,
    Szynka drobiowa 6 plasterków,
    Roszponka 150 g roszponki,
    Pieprz świeżo zmielony do smaku,
    Sok z cytryny 1 łyżeczka,
    Kiełki rzodkiewki 40 g,
    Oliwa z oliwek 1 łyżka,

    Przygotowanie: Obierz kiwi i pokój je w cienkie plasterki. Następnie ułóż je fantazyjnie na talerzyku. Zrób dressing: wymieszaj majonez z oliwą i cytryną. Roszponkę pomieszaj z kiełkami i z dressingiem majonezowym. Powstałą sałatkę ułóż na plasterkach kiwi, dodaj szynkę pokrojoną w paski i ponownie dodaj sałatki. Tak przygotowaną sałatkę podaj od razu.


    Rada: Jeśli chcesz, aby sałatka była ostrzejsza, możesz zamiast roszponki dodać rukolę.

    Zaskakujące smakowe połączenie, w niewielkiej cenie. Smakuje wyśmienicie i wygląda znakomicie. Sałatka świeżo podana, to uczta gwarantowana.


    Pozdrawiam Monika L>

    OdpowiedzUsuń
  113. Sałatka warzywna z kurczakiem
    Składniki na 4 porcje:
    6 łyżek oleju rzepakowego,
    100 g marchew żółta i pomarańczowa w plasterkach,
    100 g brokuły,
    100 g młoda fasola romano,
    pęczek koperku,
    2 filety z kurczaka,
    ok. 16 szt. kapary,
    listki świeżej bazylii,
    sól pieprz do smaku.

    Przygotowanie: W woku lub dużej patelni rozgrzej olej. Dodaj marchew, brokuły podzielone na małe różyczki, fasolę pokrojoną na mniejsze kawałki. Warzywa smaż często mieszając. Filet z kurczaka, opłucz, pokrój na paski, dopraw solą i pieprzem. Mięso smaż na oleju, ( na drugiej patelni) do uzyskania złotego koloru. Pod koniec smażenia do warzyw i mięsa dodaj drobno posiekany koperek.
    Na talerzu poukładaj warzywa, na nich kurczaka, dodaj listki bazylii i kapary. Sałatkę tą można jeść zarówno na ciepło jak i na zimno. Warzyw nie musimy doprawiać, dzięki marchewce mają delikatny słodki smak. Można również użyć gotowych mrożonych warzyw. Smacznego


    Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  114. Wiosna na talerzu
    Składniki:
    Ser żółty gouda, jajko, świeża bazylia, szynka drobiowa, rukola, pomidorki, szczypiorek, oliwki, sól, pieprz, masło.
    Przygotowanie: na patelni roztapiamy niewielką ilość masła, na obrzeżach układamy ser, wbijamy jajko tak, aby żółtko znajdowało się na samym środku. Doprawiamy sola i pieprzem. Smażymy pod przykryciem (na niewielkim ogniu), tak, aby żółtko się lekko ścięło. Przekładamy na talerz, z szynki robimy „płatki kwiatka”, gałązkę ze szczypiorku, a łąkę z rukli, pomidorków i oliwek. Smacznego


    Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  115. Sałatka z piersią kurczaka w occie balsamicznym z musztardowo- pietruszkowym dressingiem

    Składniki na marynatę

    3 łyżki octu balsamicznego
    3- 4 łyżki wody
    Sól

    Świeży rozmaryn
    2 ząbki czosnku
    Łyżeczka suszonego oregano
    Odrobina tymianku


    Składniki sałatki

    Pierś z kurczaka
    Rukola
    Pomidorki koktajlowe
    Ogórek zielony
    Nasiona słonecznika

    Sezam


    Składniki na dressing

    2 łyżeczki musztardy

    1- 2 łyżki oliwy z oliwek
    Sok wyciśnięty z cytryny (ilość wedle uznania)
    ½ łyżeczki miodu prawdziwego
    Duuużo zielonej natki pietruszki
    Ząbek czosnku
    Sól i pieprz do smaku

    Najpierw przygotowujemy marynatę. Wszystkie składniki umieszczamy w garnku. Pierś kroimy w paski i wkładamy do marynaty.Wszystko zgotowujemy, po czym odstawiamy na bok przykrywając pokrywką. Kurczak musi ostygnąć w marynacie (dobrze, jeśli postoi kilka- kilkanaście godzin).Dressing: musztardę, oliwę, sok z cytryny i miód umieszczamy w miseczce. Natkę pietruszki drobno siekamy – im więcej tym lepiej! Ząbek czosnku także siekamy bardzo drobno i dodajemy wszystko do miseczki. Solimy, pieprzymy i odstawiamy na bok.
    Wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Ogórka kroimy w dowolny kształt – plastry, paski i marynujemy kilka minut w occie balsamicznym z solą i sezamem, aby zmiękły. Słonecznik podprażamy chwilę na suchej patelni. Rukolę osuszamy na ściereczce/ ręczniku papierowym i układamy na talerzu. Pomidorki kroimy na ćwiartki lub jeszcze drobniej – zależy od ich wielkości i naszych upodobań. Następnie układamy na talerzu według naszej fantazji rukolę, ogórka, pomidory, kurczaka, uzupełniamy polewając dressingiem i posypując słonecznikiem.

    Aleksandra Ł.

    OdpowiedzUsuń
  116. Sałatka z gotowaną piersią kurczaka, pomarańczą, rzodkwią w marynacie bazyliowo- pomarańczowej i sosem musztardowo- miodowym.

    Przepis:


    Składniki (na 2 porcje):

    Ugotowana pierś kurczaka
    Pomarańcza (1-2 plastry)
    Rzodkiew biała
    Rukola
    Pestki dyni
    Truskawki
    Opcjonalnie natka pietruszki

    Składniki na sos musztardowo- miodowy:

    3 łyżeczki musztardy
    1 łyżeczka miodu
    1 łyżka oliwy z oliwek
    Trochę jogurtu

    Składniki na marynatę do rzodkwi:

    Bazylia
    Plaster pomarańczy
    Sól

    Sos pomarańczowy:

    Sok pomarańczowy (ok. 200 ml)
    Świeży rozmaryn

    Wykonanie:

    Gotujemy pierś z kurczaka z warzywami (jak na rosół)
    Najpierw przygotowujemy sos pomarańczowy, ponieważ będzie to najdłużej trwało. Sok wlewamy do garnuszka i dorzucamy świeży rozmaryn. Gotujemy na małym ogniu do zredukowania, aż osiągniemy konsystencje lejącego miodu. Następnie odstawiamy do ostygnięcia (stanie się jeszcze gęstszy).
    W czasie kiedy sok nam się zagęszcza, zrywamy porządną garść liści bazylii i razem z plastrem pomarańczy miksujemy w blenderze. Wszystko przeciskamy przez sitko (lub gazę) aby otrzymać marynatę bez większych elementów składników, dodajemy odrobinę soli. Rzodkiew myjemy, obieramy, płuczemy i kroimy w dowolny sposób (ja ukroiłam kawałem o szerokości ok. 4 cm i "obierając" dookoła obieraczką otrzymałam bardzo cienkie i długie na cały talerz kawałki) i władamy ją w bazyliową marynatę.
    Wszystkie składniki na sos musztardowo- miodowy mieszamy w miseczce i odstawiamy do lodówki.
    Dwie garście rukoli myjemy i odkładamy na ściereczkę, aby ją osuszyć.
    Pestki dyni prażymy krótko (aby wyschły i zrumieniły się) na suchej patelni.
    Pomarańczę obieramy i kroimy w plastry, pierś kroimy w kawałki, truskawki w cienkie plasterki.
    Sałatkę układamy na talerzu. W naszym przypadku kolejno: plaster rzodkwi, sos pomarańczowy, gniazdko z rukoli, pomarańcza, kawałki kurczaka, sos musztardowo- miodowy, posiekana drobno natka pietruszki, pestki dyni, obok: truskawki i posiekana natka pietruszki. Smacznego! :)

    OdpowiedzUsuń
  117. Sałatka z ognistym łososiem
    Składniki:
    50 g łososia wędzonego dzwonka,
    70 g mix sałatkowy (roszponka, cykoria, endywia escarola, endywia frisee),
    4 oliwki zielone,
    6 ziarenek kapary,
    4 pomidorki koktajlowe,
    1 łyżka soku z cytryny,
    3 łyżki oleju rzepakowego,
    szczypta soli morskiej,
    świeżo zmielony czarny pieprz,
    1 łyżeczka musztardy ,

    Do miseczki wlać sok z cytryny, dodać sól. Wymieszać aż sól się rozpuści. Dolać oliwę, mieszać aż składniki się połączą. Doprawić świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Jeśli przygotowujemy sos z musztardą, należy ją wymieszać z solą i sokiem z cytryny, następnie wlać olej.
    Sos winegret: musztardę z sokiem z cytryny i solą do rozpuszczenia mieszamy, olej powoli dolewamy. Pieprzem całość doprawiamy i na 5 min odstawiamy.
    Przygotowanie: mix sałatkowy mieszamy, na talerz przekładamy, kapary, oliwki, połówki pomidorków dokładamy, sosem winegret polewamy. Łososia wędzonego na wzór ognia rozdzielamy, miedzy sałatkę wkładamy, delikatnie pieprzem doprawiamy i całość smacznie sobie zjadamy. Smacznego


    Pozdrawiam Monika L

    OdpowiedzUsuń
  118. Zielone pesto z pietruszką i pistacjami

    Składniki:

    2 gałązki natki pietruszki
    garść słonecznika
    15-20 pistacji
    sól
    pieprz
    oliwa z oliwek
    2 ząbki czosnku
    opcjonalnie: trochę świeżego koperku

    Wykonanie:

    Pietruszkę dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze części i wrzucamy do wysokiego naczynia.
    Słonecznik prażymy na patelni bez dodatku tłuszczu (delikatnie, należy uważać, aby nie przypalić) i razem z pistacjami dorzucamy do pietruszki. Obieramy czosnek i dodajemy do reszty składników. Wlewamy 2 łyżki oliwy z oliwek i miksujemy blenderem do rozdrobnienia i połączenia się składników. Oliwy na pewno będzie za mało więc dodajemy tyle, aby uzyskać pożądaną konsystencje (najważniejsze, żeby się nie rozpływało, więc należy dodawać stopniowo) i doprawiamy solą i pieprzem.
    Gotowe pesto łączymy z ugotowanym, ulubionym makaronem i podajemy.
    Po połączeniu z makaronem, danie uzupełniłam smażonymi ćwiartkami pomidorków koktajlowych. Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  119. Zielona pasta jajeczna

    Potrawa nie jest skomplikowana, ale za to bardzo smaczna, więc co mi tam ;-)

    Składniki:
    1/2 avocado
    sok z 1/4 cytryny
    2 jajka
    1/2 cebuli
    1 łyżka jogurtu naturalnego
    sól, pieprz do smaku

    Ilości można oczywiście modyfikować, gdyby ktoś chciał/potrzebował zrobić więcej pasty

    Wykonanie:
    Jajka ugotować na twardo, po ugotowaniu poczekać aż ostygną, obrać i pokroić w drobna kostkę. Cebule pokroić również w drobną kostkę. Miąższ z avocado wyjąć do miseczki, rozgnieść widelcem, dodać sok z cytryny, wymieszać. Następnie dodać pokrojone jajka, cebulę, jogutr naturalny i wszystko wymieszać.

    Zwykła- Niezwykła pasta jajeczna. Polecam.

    Marta Sztybrych- Kamińska

    OdpowiedzUsuń
  120. Zielone smoothie
    Składniki na 4 szklanki
    3 pomarańcze
    2 duże banany
    1,5 szklanki liści świeżego szpinaku
    1 szklanka wody
    Wszystko zmiksować za pomocą blendera (wcześniej z pomarańczy usuwam pestki i białe resztki skórki, a banana dzielę na mniejsze kawałki). Dodać wodę i wymieszać.
    Jest przepyszne!
    Ewelina P.

    OdpowiedzUsuń
  121. Babka kisielowo jabłkowa
    Składniki:
    200 g masła
    4 łyżki mleka
    4 jajka
    1 szklanka cukru
    250 g mąki pszennej
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 łyżeczka cukru waniliowego
    4 szt kisielu jabłkowego (po 30g każda)

    galaretka:
    3 średnie jabłka
    ok. 1/2 szkl. wody
    sok z jednej pomarańczy
    1 op. galaretki o smaku jabłkowym

    lukier:
    1 szklanka cukru pudru
    sok z połowy cytryny
    gorąca woda

    Roztopić masło, dodać cukier i mleko, wymieszać i odstawić do przestygnięcia.
    Ubić pianę z białek, dodać żółtka, masę maślaną, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, mąkę i wszystko razem połączyć za pomocą miksera. Dodać kisiel i wymieszać. Przelać do foremki i wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piec ok. 45 minut (do suchego patyczka).
    W tym czasie obrać jabłka i zetrzeć na plastry. Wrzucić do rondelka, dodać sok z pomarańczy i wodę, dusić aż zaczną się rozpadać. Masy jabłkowej powinno być ok. 600 ml - jeśli jest mniej to dolać trochę więcej wody. Do gorących jabłek dosypać suchą galaretkę i mieszać kilka chwil aż zupełnie się rozpuści. Odstawić do ostudzenia i lekkiego stężenia.
    Ostudzoną babkę przekroić na 2 części i przełożyć tężejącą masą jabłkowo-galaretkową. Polać lukrem. Odstawić do zastygnięcia.

    OdpowiedzUsuń
  122. Ciasteczka z zielonym groszkiem

    Składniki : ( na ok 9 sztuk )

    120 g mąki
    100 g mrożonego groszku ( w oryginale powinno się użyć zielonego suchego ale jak nie ma mrożony też świetnie się nadaje )
    70 g cukru pudru
    80 ml oleju ( najlepiej rzepakowy lub kukurydziany )

    Groszek rozmrażamy, miksujemy na puree ( w przypadku suchego miksujemy na proszek ). Wszystkie składniki razem z puree groszkowym mieszamy na jednolitą masę. Z masy formujemy kulki około 3cm średnicy, układamy na blasze do pieczenia pokrytej pergaminem. Pieczemy w temp. 170°C przez 20-25 minut. Jeśli chcemy żeby były ładnie zielone musimy pilnować żeby nie przyrumieniły się z wierzchu.

    Smacznego :)

    Pozdrawiam serdecznie
    Justyna
    Kuchenne fascynacje

    P.s Najbardziej przydałby mi się blender ręczny 3w1 Ilumina lub blender Mix& Gokitchen

    OdpowiedzUsuń
  123. Wytrawne tartaletki z kremem jajeczno-rukolowym

    Składniki na kruche ciasto : ( użyłam połowy ciasta drugą połowę zamroziłam )

    1 i 1/2 szklanki mąki
    100 g zimnego masła
    1 jajo
    1 łyżka jogurtu greckiego
    1/2 łyżeczki soli

    Mąkę siekamy z zimnym masłem. Następnie dodajemy pozostałe składniki, zagniatamy aż będzie jednolite. Dzielimy na 2 części, zawijajmy w folię spożywcza w wkładamy do zamrażalnika na 20-30 minut lub na noc do lodówki jak ja to zrobiłam.

    Po tym czasie ciasto wyjmujemy, cienko wałkujemy i wykładamy niewielkie foremki do babeczek lub tartaletek. Dno każdej nakłuwamy kilkakrotnie widelcem, wykładamy papierem do pieczenia i obciążamy fasolą lub grochem. Ja jeszcze wstawiłam je na pół dnia do lodówki ale tylko dlatego,że nie miałam czasu ich od razu upiec. Pieczemy w temp. 170°C przez 20 minut. Wyjmujemy, studzimy.

    Nadzienie : ( na 12 tartaletek )

    3 jaja
    szklanka rukoli
    ząbek czosnku
    łyżeczka majonezu
    łyżeczka jogurtu
    około 1/2 łyżki tartego świeżego chrzanu ( nie miałam więc nie dodałam ale namawiam dodać, nada to nadzieniu fajnego charakteru i nie będzie mdłe )
    sól, pieprz
    chilli, pieprz cayenne

    Jaja gotujemy na twardo, studzimy, obieramy. Do miski wkładamy pocięte w niewielkie kawałki jajka i pozostałe składniki, blenderujemy na gładki mus. Doprawiamy solą, pieprzem, chilli.Nadzienie ma być ostre w smaku. Za pomocą rękawa cukierniczego wyciskamy masę na kruche spody.

    Smacznego :)
    Pozdrawiam serdecznie
    Justyna
    Kuchenne fascynacje

    P.s Najbardziej przydałby mi się blender ręczny 3w1 Ilumina lub blender Mix& Gokitchen

    OdpowiedzUsuń
  124. Torcik Philadelphia

    Spód:

    15 dag herbatników
    15 dag białej czekolady


    Serek:

    80 dag serek homogenizowany
    galaretka agrestowa
    galaretka cytrynowa
    2 limonki
    25 dag śmietanki30 %

    Herbatniki przekładamy do woreczka i zgniatamy dokładnie wałkiem.
    Czekoladę łamiemy na małe kawałki i roztapiamy w kąpieli wodnej. Do czekolady wsypujemy herbatniki i dokładnie mieszamy.
    Wykładamy na dno tortownicy 26 cm i mocno dociskamy. Wkładamy do lodówki.
    Obie galaretki rozpuszczamy w 100ml wrzącej wody i odkładamy do wystudzenia.
    Wyciskamy sok z jednej limonki. Drugą zostawiamy do dekoracji.
    Serek dzielimy na pół i miksujemy najpierw z galaretką cytrynową i połową soku z limonki.
    Ubijamy połowę śmietany i mieszamy z masą. Wylewamy na herbatniki i wstawiamy do lodówki.
    Gdy masa nieco stężeje przygotowujemy resztę serka z galaretką zieloną, sokiem z limonki i bitą śmietaną.
    Wylewamy na serek cytrynowy i ponownie chłodzimy. Ozdabiamy skórką z limonki.

    ps. marzy mi się parowar

    OdpowiedzUsuń
  125. Krem z zielonego groszku z szynką parmeńską i prażonymi pestkami dyni

    30 dag groszku zielonego
    cebula
    2 łyżki śmietany 12%
    4 plasterki szynki parmeńskiej
    3 łyżki pestek dyni
    100 ml wina białego wytrawnego
    300 ml bulionu warzywnego
    natka pietruszki


    W garnku roztapiamy masło. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i szklimy na maśle.
    Dodajemy groszek (zostawiamy 2 łyżki groszku do dekoracji) zalewamy bulionem i winem. Gotujemy krótko do miękkości.
    Miksujemy blenderem na jednolitą masę. Zabielamy śmietanką. Smażymy szynkę na rozgrzanej patelni bez tłuszczu na chrupiąco.
    Pestki dyni prażymy. Posypujemy zupę pestkami, groszkiem, dekorujemy szynką i natką pietruszki.


    ps.marzy mi się parowar

    OdpowiedzUsuń

  126. Fenkułowe risotto z imbirowym łososiem


    Szaszłyki:

    40 dag filetu z łososia
    imbir
    2 łyżki oliwy z oliwek
    2 łyżki sosu sojowego
    sól
    pieprz

    Risotto:

    25 dag ryżu do risotta
    3 cebule białe
    35 dag kopru włoskiego
    900 ml bulionu warzywnego
    150 ml wina białego wytrawnego
    5 dag parmezanu startego
    natka pietruszki


    Obieramy imbir i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. W misce mieszamy sos sojowy, łyżkę oliwy i imbir.
    Doprawiamy solą i pieprzem. Łososia myjemy, dzielimy na kawałki i zanurzamy w marynacie.
    Nabijamy na wykałaczki i smażymy na rozgrzanym oleju na złoto z każdej strony.
    W garnku rozgrzewamy łyżkę oliwy, podsmażamy obraną i pokrojoną w piórka cebulkę, dodajemy ryż.
    Chwilę razem smażymy. Koper włoski (fenkuł) myjemy, kroimy w piórka i dodajemy do ryżu.
    Dolewamy stopniowo bulion i dusimy na wolnym ogniu ok 30 mim, od czasu do czasu mieszając.
    Dolewamy wino i dusimy jeszcze 10 min. Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy z posiekaną natką pietruszki.
    Nakładamy na talerze, posypujemy parmezanem, podajemy z łososiem.

    ps.marzy mi sie parowar :)

    OdpowiedzUsuń

  127. Zupa rzodkiewkowa z rzeżuchą

    40 dag ziemniaków
    2 pęczki rzodkiewki
    cebula
    2 dag masła
    800 ml bulionu warzywnego
    3 łyżki śmietany
    sól
    pieprz
    2 garści kiełków rzeżuchy


    Ziemniaki obieramy, mujemy i kroimy w kostkę. Rzodkiewki myjemy, odcinamy zieleninę .
    1 pęczek kroimy na ćwiartki, a drugi w plasterki. Cebulę obieramy i drobno kroimy.
    W garnku rozgrzewamy masło i wrzucamy ziemniaki, ćwiartki rzodkiewki i cebulkę.
    Podsmażamy wszystko chwilę i zalewamy bulionem. Gotujemy warzywa do miękkości.
    Dodajemy śmietanę, rzeżuchę i zielone listki z jednego pęczka rzodkiewek i miksujemy wszystko blenderem.
    Doprawiamy solą i pieprzem. Zupę serwujemy posypaną rzeżuchą i plasterkami rzodkiewki.


    ps marzy mi się parowar:)

    OdpowiedzUsuń
  128. Shrek z koktajlem

    Przepis na Shreka

    Biszkopt:
    - 4 jajka
    - 3/4 szklanki cukru
    - 3/4 szklanki mąki pszennej
    - 1 łyżka mąki ziemniaczanej
    - 1 łyżka oleju
    - szczypta soli
    - łyżeczka proszku do pieczenia

    Masa zielona:
    - 1 butelka zielonego Pysia (900 ml)
    - 3 budynie śmietankowe bez cukru

    Masa biała:
    - 500 ml śmietany kremówki (u mnie 36% Piątnicy)
    - 1 łyżka cukru pudru
    - 2 galaretki agrestowe

    Wierzch ciasta:
    - podwójne opakowanie delicji
    - 2 galaretki agrestowe

    Białka oddzielić od żółtek i ubić ze szczyptą soli. Stopniowo dodawać cukier i dalej ubijać na sztywną lśniącą pianę. Dodawać po 1 żółtku wciąż miksując. Poświęcić na to kilka minut. Następnie dodać przesianą mąkę (zmieszaną pszenną i ziemniaczaną) i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszać. Wlać olej i ponownie zamieszać do połączenia się składników. Ciasto wlać do blachy( u mnie 25-30 cm) wysmarowanej masłem i posypanej tartą bułką. Piec 25 min w 170 stopniach C.
    Odlać jedną szklankę Pysia i rozprowadzić w nim budynie. Resztę soku zagotować. Do gotującego sie soku wlać rozpuszczony budyń i energicznie mieszać na małym ogniu aż zgęstnieje. Gorący budyń wylać na biszkopt (którego nie wyciągamy z blaszki). Po ostygnięciu układamy na budyniu delicje.
    Dwie galaretki rozpuścić w szklance wrzącej wody i pozostawić do ostygnięcia. Śmietanę ubić z cukrem pudrem. Następnie wlewamy do niej powoli zimną galaretkę cały czas miksując. Białą masę wyłożyć na delicje.
    Ciasto zalewamy tężejącą galaretką rozpuszczoną w 2 szklankach wody. Odstawić na kilka godzin do lodówki.

    Koktajl (wyszły mi 2 szklanki)
    - 4 kiwi
    - 1 pomarańcza
    - 1 1/2 łyżki miodu ( u mnie lipowy)
    Kiwi i pomarańczę obieramy. Dodatkowo pomarańczę oczyszczamy z błonek ( wiem :) ale tak trzeba). Kiwi miksujemy blenderem i dodajemy miód ( wedle uznania u mnie jak wyżej). Wlewamy do szklanki. Następnie oczywiście w umytym naczyniu miksujemy blenderem pomarańczę. Delikatnie wlewamy na warstwę kiwi. Schładzamy w lodówce. Zdrowe, smaczne i cieszy oko.
    Tomek Wołowski

    OdpowiedzUsuń
  129. sałatka wiosenna z roladą serową

    Sałatka
    - 1 sałata lodowa
    - kilka rzodkiewek
    - 1 czerwona papryka
    - 1 ogórek
    - 2 pomidory
    - 2 łyżki oliwy z oliwek
    - 2 łyżki przegotowanej zimnej wody
    - 1 łyżeczka cukru
    - 1/2 łyżeczki soli
    - 1 zmiażdżony ząbek czosnku
    - szczypta suszonego oregano
    - szczypta suszonej bazylii
    - 1 1/2 łyżeczki ostrej musztardy
    - pieprz

    Sałatę palcami podzielić na kawałki, dodać pokrojony w połówki talarków ogórek, tak samo pokroić rzodkiewkę. Paprykę oczyścić i pokroić wedle uznania (u mnie małe kawałki). Pomidory sparzyć i zdjąć z nich skórkę, oczyścić z pestek a miążą pokroić. Wszystko razem wymieszać. Przygotować dressing. Oliwę, wodę musztardę, oregano bazylię i czosnek oraz cukier, sól i pieprz razem wymieszać. Wstawić dressing na około 20 minut do lodówki. Przed podaniem (ok 15 minut przed) polewamy nim sałatkę. Gotowe.

    Rolada serowa (co prawda najbardziej żółta ( i bez zielonego) ale zieleń sałatki świetnie komponuje się ze słonecznym kolorem rolady)

    ROLADA SEROWA (POLECAM)


    - 35 dkg filetów z kurczaka
    - 30 dag pieczarek
    - 35 dag żółtego sera łagodnego
    - 1 cebula
    - 3 jajka
    - ½ szklanki majonezu
    - łyżeczka mielonej słodkiej papryki
    - olej do smażenia


    Utrzeć ser na tarce z grubymi oczkami. Wbić jajka, dodać majonez i wymieszać. Blaszkę o wymiarach 25x40 cm wyłożyć papierem do pieczenia i nałożyć ciasto. Piec przez 20 minut w temperaturze 180 °C.
    Mięso umyć, osuszyć i pokroić na cienkie plastry – lekko rozbić. Oprószyć solą i pieprzem.
    Cebulę obrać i posiekać na plasterki. Dusić z pieczarkami na oleju. Doprawić solą , pieprzem i papryką.
    Na ciepły serowy placek położyć mięso i przykryć go pieczarkami z cebulą. Zwinąć ciasto z farszem w roladę i zapiekać przez około 25 minut w temperaturze 180 °C. Pyszności.

    Roladę polewam jeszcze sosem czosnkowym własnej roboty. ale na zdjęciu go nie dodałem. Pozdrawiam Tomek Wołowski

    OdpowiedzUsuń
  130. Witaj Margarytko:) Moją propozycją na zielone danie będzie Dorsz w płatkach cukinii. Łatwe, smaczne a przede wszystkim szybkie co na pewno spodobałoby się osobą zapracowanym. A więc do dzieła: Potrzebujemy
    350 g filetów z dorsza ( może być też inna ryba)
    jedną średnią cukinię
    jedną marchew
    oliwę i łyżeczkę masła
    sól morska oraz świeżo mielony pieprz
    ulubione zioła
    łyżkę soku z cytryny

    Przygotowanie bardzo proste . Rybę skropić sokiem z cytryny , oprószyć z obu stron świeżo zmielonym pieprzem , solą oraz ziołami ( u mnie tymianek ) . Za pomocą obieraczki z cukinii i marchewki zrobić wstążki . Paseczkami cukinii zawijać rybę, gdyby nie chciała się trzymać posmarować odrobiną oliwy. Smażyć na łyżce oliwy z obu stron.Resztę cukinii udusić na masełku razem z marchewką. Podawać na ''kołderce'' z warzywnych wstążek:) Smacznego :) Pozdrawiam Izabela Wójcik:-)

    PS prześliczne są blendery:)

    OdpowiedzUsuń
  131. Ciasto „kiwi”
    Biszkopt: 5 jaj, szklanka cukru , szklanka mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
    Białka ubić na sztywno, dodając cukier, następnie dodać żółtka na końcu mąkę z proszkiem delikatnie mieszając. Upiec w temp 160 stopni, około 30 minut.
    Kiwi: 10-11 sztuk kiwi, kostka margaryny, 2 galaretki agrestowe lub kiwi, 3 kisiele jabłkowe6łyżek cukru.
    Owoce kiwi obrać i pokroić w kostkę. Kisiele ugotować w 1 l wody razem z cukrem, ściągnąć z ognia i szybko dodać margarynę miksując aby się rozpuściła, wsypać galaretki i mieszać aż powstanie jednolita masa .Wystudzić , dodać owoce.
    Śmietanka:0,5 l śmietany kremówki, 2 łyżki cukru pudru,2 lyżeczki żelatyny rozpuszczone w 2 łyżkach gorącej wody. Śmietanę ubić dodając cukier i żelatynę.
    Na biszkopt wyłożyć masę kiwi , na wierzch śmietanę, udekorować czekoladą.
    Schłodzić, masa kiwi zastyga się około 12 godzin.
    Polecam bo ciasto jest pycha.
    M.Orczykowska

    OdpowiedzUsuń
  132. Pełnoziarnisty makaron ze szpinakiem z rokpolem

    Składniki:

    -średnia cebula
    -szpinak brykiety- ok 100g
    -ser rokpol- 30g
    -łyżka masła
    -ząbek czosnku
    -sól, pieprz

    Dodatkowo:
    -pełnoziarnisty makaron (u mnie świderki)
    -tarty parmezan

    Cebulę drobno posiekać. Masło roztopić na patelni, przysmażyć na nim cebulę na złoto.
    Dodać rozmrożony szpinak, ząbek czosnku i pokruszony ser, dokładnie wymieszać.
    Po roztopieniu sera doprawić do smaku solą i pieprzem.

    Szpinak wyłożyć na ugotowany makaron, posypać startym parmezanem.

    Smacznego! :)




    P.S. Marzy mi się któryś z blenderów. Chciałabym sama zrobić pesto. Żeby było bardziej zielono. ;)

    OdpowiedzUsuń
  133. Ciasto Shrek

    Biszkopt (blacha 25 cm x 40 cm)

    6 jajek
    4 łyżki cukru
    cukier waniliowy
    6 łyżek mąki pszennej
    1 łyżka octu
    szczypta soli

    Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywno mikserem, dodając szczyptę soli.
    Dodać cukier, ubijać chwilę, a następnie wsypać delikatnie przesianą mąkę i zmiksować.
    Na końcu dodać ocet.

    Blachę do pieczenia wyłożyć papierem, przelać masę, wygładzić i wstawić na ok. 15-20 minut do piekarnika nagrzanego do 180C.

    Zielona masa budyniowa

    900 ml (1 butelka) zielonego soku Kubuś o smaku zielonych bananów i kiwi
    3 budynie śmietankowe bez cukru

    Odlać szklankę soku, w której następnie rozmieszać 3 budynie śmietankowe. Resztę soku zagotować. Do gotującego się soku wlać szklankę rozmieszanego budyniu z sokiem i mieszać, by nie powstały grudki, do momentu aż zgęstnieje. Jeszcze gorącą masę należy wylać na wystudzony biszkopt i w miarę możliwości wyrównać. Odstawić do wystudzenia.

    Gdy zielona masa budyniowa lekko przestygnie, ułożyć na niej wiśniowe Delicje czekoladą do góry.

    Pianka agrestowa

    500 ml śmietany kremówki (30%)
    2 czubate łyżki cukru pudru
    2 opakowania zielonej galaretki o smaku agrestowym

    Dodatkowo

    2-3 opakowania wiśniowych Delicji Szampańskich
    2 opakowania zielonej galaretki o smaku agrestowym


    Dwie galaretki rozpuścić w 250 ml gorącej wody i odstawić do ostygnięcia. Mocno schłodzoną śmietanę kremówkę ubić na sztywno mikserem, dodać 2 łyżki cukru pudru oraz chłodną,lekko już
    tężejącą galaretkę agrestową. Ubijać do momentu całkowitego połączenia się galaretki
    z kremówką, od razu wykładać na ciasto, wyrównać. Wstawić do lodówki na kwadrans


    Pozostałe galaretki rozpuścić w 500 ml wrzątku i odstawić do ostygnięcia. Kiedy zaczną tężeć wylać je na sam wierzch ciasta.

    Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  134. Zupa brokułowa
    Składniki:
    brokuły
    marchewka
    pietruszka
    zielona część pora
    seler korzeń
    dwa ziemniaki
    gałka muszkatołowa
    pieprz
    sól
    ziele angielskie
    liść laurowy
    czosnek ząbek lub łyżeczka niedźwiedziego(niekoniecznie)
    pestki słonecznika lub dyni lub płatki migdałowe
    makaron lub ryż brązowy(niekoniecznie)
    bulion warzywny, rosół lub woda

    Wykonanie:
    Ziemniaki i włoszczyznę kroimy w kostkę, zalewamy wrzątkiem lub bulionem. Wrzucamy liść, ziele angielskie. Gotujemy 10 minut. Wrzucamy brokuła podzielonego na różyczki, gotujemy kolejne 10 minut. Doprawiamy solą, pieprzem, gałką muszkatołową. Podsmażamy czosnek na łyżeczce oliwy, wrzucamy do garnka. Wyjmujemy liść i ziele. Miksujemy zupę. Posypujemy uprażonym na suchej patelni słonecznikiem lub dynią, najlepiej płatkami migdałowymi. Można podać z makaronem, z ryżem brązowym.

    OdpowiedzUsuń
  135. Sałatka brokułowa z kurczakiem
    Składniki:
    brokuły
    pierś kurczaka mała
    torebka brązowego ryżu
    ogórek
    papryka
    natka pietruszki
    sól
    pieprz
    oliwa
    przyprawa do kurczaka wg uznania np.gyros

    Wykonanie:
    Ryż gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Brokuła gotujemy na parze al dente. Paprykę i ogórka kroimy w kostkę. Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy i podsmażamy na małej ilości oleju. Wszystkie składniki mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem.Posypujemy natką pietruszki.
    Wersja z serem feta zamiast ogórka nie wymaga używania soli i tez jest pyszna.

    OdpowiedzUsuń
  136. Pasta z jajek i awokado

    Składniki

    - 2 jajka;
    - 1 dojrzałe awokado;
    - kawałeczek ogórka;
    - 1 łyżeczka soku z cytryny;
    - szczypiorek;
    - sól;
    - pieprz.

    Przygotowanie

    Jajka ugotuj na twardo. Ugotowane i ostudzone jajka, a także awokado oraz ogórka, obierz i zetrzyj na tarce, na małych oczkach. Połącz w miseczce z sokiem z cytryny, przyprawami oraz bardzo drobniutko posiekanym szczypiorkiem. Wymieszaj. Najlepsza ze świeżym pieczywem.

    OdpowiedzUsuń
  137. Składniki na ciasto:

    - 1 szklanka mąki pszennej
    - 1 jajko
    - 1/3 kostki margaryny
    - szczypta soli

    Przygotowanie:

    Ze wszystkich składników zagnieść ciasto i wstawić je na 30 minut do lodówki lub na 10 minut do zamrażarki.

    Składniki na farsz:

    - 250 g mrożonego szpinaku
    - 2 ząbki czosnku
    - 1 łyżka oliwy z oliwek
    - 2 jajka
    - starty dowolny ser żółty
    - opcjonalnie ser Feta
    - pomidorki koktajlowe lub zwykłe
    - sól
    - zioła prowansalskie
    - sos sojowy

    Przygotowanie farszu:

    Na patelni rozgrzać oliwę i dodać posiekany czosnek. Gdy czosnek się chwilkę podsmaży dać mrożony szpinak. Smażyć ( a raczej już dusić) aż do momentu odparowania wody ze szpinaku. Jajka rozbełtać i dodać do masy szpinakowej i zdjąć z kuchenki (ma się tylko lekko ściąć) . Następnie przyprawiamy solą i sosem sojowym.

    Ciasto rozwałkować i nałożyć blaszkę (u mnie naczynie żaroodporne). Podpiec w 180 stopniach (około 15 minut). Następnie nałożyć na podpieczone ciasto pokrojoną w kostkę fetę i farsz szpinakowy. Wierzch posypać serem żółtym. Na samą górę ułożyć pomidorki i posypać ziołami prowansalskimi. Piec do momentu zarumienia się ciasta ( będzie widoczne po bokach).

    OdpowiedzUsuń
  138. Bagietka w kolorach Wiosny
    Składniki:
    1 duża bagietka,
    1 łyżeczka masła,
    2 liście sałaty lodowej,
    1 duże jajko,
    2 plastry żółtego sera,
    10 gałązek rukoli,
    4 pomidorki koktajlowe,
    5 plasterków szynki drobiowej,
    5 ogóreczków konserwowych,
    2 rzodkiewki,
    6 ziarenek kapary,
    2 oliwki zielone,
    świeży szczypiorek,
    świeże listki bazylii,
    sól himalajska,
    pieprz czarny świeżo mielony.

    Przygotowanie:
    Bagietkę przekrajamy wzdłuż na dwie części, smarujemy masłem jej dolną część.
    Na małej patelni roztapiamy niewielką ilość masła, na obwodzie układamy pokrojony w paski ser, do środka wbijamy jajko. Doprawiamy i smażymy na małym ogniu (jak jajko sadzone) tylko z jednej str.
    Na posmarowanej części bagietki układamy kolejno: liście sałaty lodowej, jajko przekrojone na połowę, rukolę, plasterki pomidorków i rzodkiewki. Szczypiorek zawijamy w szynkę i układamy na bagietce, na przemian z ogórkiem. Dodajemy plasterki oliwek, listki bazylii, kapary, doprawiamy pieprzem i gotowe.
    Wzbogacona wersja to z boczkiem smażonym i sosem ketchupowym – 1 łyżka, majonezu, 1 łyżeczka musztardy stołowej, 3 łyżki ketchupu, pieprz do smaku.

    Wiosna radość do życia wnosi i mnóstwo świeżych warzyw nam przynosi. Ładnie je na bagietce układamy i pyszną wiosenna kanapkę mamy. Każdy może ją sam przygotować, nie trzeba niczego gotować, tylko finezyjnie składniki poukładać i można już się zajadać.

    Pozdrawiam Monika L

    OdpowiedzUsuń
  139. Pietruszkowy kuskus z wątróbką na grillowanej cukinii. Kuskus z wątróbką na grillowanej cukinii

    Składniki: 2 porcje
    ¾ szklanki kuskusu,
    150 g wątróbki z indyka,
    1 mała cukinia,
    2 małe cebule,
    250 ml bulionu drobiowego,
    300 ml mleka,
    4 łyżki oleju rzepakowego,
    1 łyżka masła klarownego,
    zielona pietruszka,
    pieprz kolorowy świeżo zmielony do smaku,
    sól himalajska do smaku.

    Wątróbki, płuczemy, oczyszczamy z wystających żyłek. Moczymy w mleku ok. 10 min.
    Cebulę kroimy na plastry i podsmażamy na 2 łyżkach oleju, na złoty kolor. Przekładamy na talerzyk i delikatnie solimy. Na tą samą patelnię dodajemy pozostały olej rzepakowy, wątróbkę wyciągamy, odsączamy z nadmiaru mleka w ręcznik papierowy. Podsmażamy na wolnym ogniu z dwóch str. z każdej po 6 min. tak, aby po nakłuciu nie wypływała krew. W tym samym czasie kuskus zalewamy gorącym bulionem, 1 cm nad powierzchnię kaszy i przykrywamy.
    Cukinię płuczemy, skórkę trzemy tarką na długie paseczki. Cukinię kroimy w plastry, układamy na ręczniku papierowym (ok. 2 min), aby usunąć nadmiar soku. Następnie grillujemy ją na patelni, do uzyskania złotego koloru. Doprawiamy solą i pieprzem.

    Pietruszkę drobno siekamy, dodajemy do kuskusu, doprawiamy pieprzem i mieszamy.
    Do wątróbki dodajemy cebulkę i doprawiamy przed samym podaniem, żeby wątróbka nie zrobiła się twarda,
    Cukinię układamy na talerzu, na nią kładziemy wątróbkę z krążkami cebuli, dodajemy kuskus.
    Na patelnię gdzie grillowała się cukinia dodajemy masło i kilka sek. podsmażamy na nim paseczki cukinii z szczyptą soli. Paseczki razem z masłem dodajemy na kuskus.

    Całość ozdabiamy zielona pietruszką. Smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  140. Brokułowe drzewka w ogródku babci
    Składniki na ciasto kruche:
    220 g mąki krupczatki,
    150 g schłodzonego masła,
    1 jajko,
    3 łyżki zimnej wody,
    szczypta soli

    Pozostałe składniki:
    3 jajka,
    250 g kwaśnej śmietany 18%,
    50 g mini marchewki,
    ½ małego świeżego brokuła,
    250 g groszku mrożonego,
    50 g zielonej fasolki,
    1 łyżka ziaren z fasoli mamut,
    150 g startego sera żółtego -kaszkawał,
    50 g serka topionego śmietankowego,
    2 łyżki posiekanego koperku świeżego lub mrożonego,
    sól himalajska do smaku,
    pieprz kolorowy świeżo zmielony do smaku
    listki świeżej bazylii.



    Mąkę wsypujemy na stolnicę, dodajemy pokrojone na kawałki masło, jajko, sól, wodę i zagniatamy ciasto. Formułujemy kulę, zawijamy w folie spożywczą i odstawiamy do lodówki na ok. 60 min, aby się schłodziło.


    Brokuły myjemy, i wkładamy w całości do osolonej, wrzącej wody. Marchewki i fasolkę gotujemy w oddzielnym garnku. Groszek zalewamy wrzątkiem na 4 min. Wszystkie warzywa powinny być półtwarde. Przekładamy na durszlak i pozostawiamy do ostygnięcia.

    Nagrzewamy piekarnik do temp. 200°C bez termoobiegu.
    Ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm. Przekładamy na posmarowaną masłem prostokątną blaszkę. Widelcem nakłuwamy ciasto, aby nam się nie podniosło. Wstawiamy do piekarnika na ok. 15-20 min.

    Do wysokiego naczynia wlewamy śmietanę, dodajemy jaja i mieszamy, pokrojone w kosteczkę serek topiony, sera żółtego, 2 łyżki koperku i dokładnie mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem.

    Na podpieczone, lekko wystudzone ciasto wlewamy połowę sosu śmietanowo-serowo-jajeczną.
    Brokuły rozdzielamy na różyczki z których układamy drzewka. Z fasolek układamy płot, z groszku trawę, z marchewek i ziaren fasoli – owoce na drzewie. Delikatnie wlewamy na ciasto z warzywami pozostałą częścią sosu i wstawiamy blaszkę z powrotem do piekarnika na ok. 25 min. Smacznego.

    Pozdrawiam Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  141. Łosoś z babeczką szpinakową – kolorową


    Składniki:
    2 szt. świeżej dzwonki łososia,
    4 łyżki ciemnego sosu sojowego,
    2 łyżki musztardy starofrancuska,
    1 łyżeczka miodu,
    3 ząbki czosnku,
    szczypta ostrej czerwonej papryki,
    1 łyżka soku z limonki,
    pieprz czarny grubo mielony,
    olej rzepakowy do smażenia,
    sól himalajska świeżo mielona,
    150 g mrożonego szpinaku,
    2 łyżki kapary,
    6 pomidorów suszonych,
    1 duża łyżka masła,
    1 łyżeczka suszonego lubczyku,
    1 łyżeczka sosu worcetershire,
    6 marynowanych papryczek peperoni czereśniowych.

    Przygotowanie:
    Do sosu sojowego, dodajemy zmiażdżony 1 ząbek czosnku, miód, szczyptę papryki, sok z limonki, musztardę i dokładnie mieszamy. Łososia obtaczamy w sosie i odstawiamy do lodówki na ok. 60 min.
    Na patelni przypalamy 2 ząbki czosnku w łupkach, wyciągamy je obieramy i kroimy w plasterkach. Dzięki temu szpinak nabierze wyrazistego, delikatnego czosnkowego smaku. Na patelnię dodajemy masło, czosnek i szpinak. Smażymy na wolnym ogniu często mieszając. Następnie dodajemy sosu worcetershire, lubczyk, pomidory pokrojone w paski i kapary. Doprawiamy solą i pieprzem.

    Łososia smażymy na oleju do uzyskania złotego koloru (ok. 4 min. z każdej str. w zależności od grubości ryby). Pod koniec doprawiamy pieprzem.

    Łososia podajemy ze szpinakiem i czereśniowymi papryczkami. Smacznego
    Pozdrawiam Monika L.

    OdpowiedzUsuń
  142. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  143. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  144. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  145. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  146. Wiosenny uśmiech alergika, czyli zapiekanka
    drożdżowo-jabłkowo-brokułowa
    mojego pomysłu, ciasto inspirowane przepisami Patrycji ze Smakołyków
    Alergika
    Ciasto:
    2 szklanki mąki (aby było bardziej zielono, mieszam zazwyczaj mąkę
    pszenną z dyniową)
    20 g drożdży świeżych
    1 szklanka ciepłej wody
    pół łyżeczki cukru
    2 łyżki oleju
    sól, pieprz - do smaku

    brokuły - ok. 500 g, lekko obgotowane w osolonej wodzie (nie
    rozgotować)
    1 jabłko bez skórki

    Obieramy jabłko ze skórki i kroimy na drobne kawałeczki.
    Przygotowujemy ciasto drożdżowe: rozrabiamy w kubeczku połowę wody,
    cukier, drożdże i łyżeczkę mąki, jak podrośnie, dodajemy do reszty
    składników wraz z jabłkiem, wyrabiamy ciasto i odstawiamy w ciepłe
    miejsce. jak podwoi objętość, przekładamy do foremki.

    W międzyczasie brokuły lekko obgotowujemy w wodzie, ważne by się nie
    rozpadły. Przestudzone układamy na cieście. Całość posypujemy
    (lub nie -
    ja póki co ze względu na silną alergię zrezygnowałam) mieszanką
    ulubionych ziół i odstawiamy na parę minut do podrośnięcia, a
    następnie
    pieczemy ok. pół godziny w 180 st.
    Ciasto wychodzi dość wilgotne, jednak niezakalcowate :)

    OdpowiedzUsuń
  147. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  148. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  149. Sałatka „Zielono mi”
    Opakowanie mixu sałat
    Zielone oliwki
    1 ogórek świeży
    1 awokado
    2 jajka ugotowane na twardo
    Pesto bazyliowe
    Sól, pieprz
    W naczyniu układamy sałatę, następnie pokrojonego w plastry ogórka, oliwki oraz awokado. Na górę dajemy obrane ze skorupki, pokrojone w ćwiartki jajka. Doprawiamy solą, pieprzem oraz pesto.

    OdpowiedzUsuń
  150. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  151. Witam.

    Krem brokułowy.

    Składniki:
    - 1 duży brokuł
    - 1 por
    - kawałek selera
    - 1 ząbek czosnku
    - ok 1l bulionu
    - 2 kostki serka topionego, np. kremowego
    - 2 łyżki oliwy ( dodaję z ostrą papryką)
    - sól, pieprz
    - sok z cytryny
    - kilka plasterków boczku
    - płatki migdałowe ( do dekoracji)

    Por podsmażam z czosnkiem na gorącej oliwie przez kilka minut, następnie dodaję seler i podzielony na części brokuł, zalewam to wszystko bulionem i gotuję ok 10 min. Po tym czasie dodaję serki topione i mieszam, aż się rozpuszczą. Gotuję jeszcze ok 5 minut i przelewem do blendera. Zmiksowany krem doprawiam do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Krem podaję posypany kawałkami wysmażonego boczku i płatkami migdałowymi.

    Smacznego.

    OdpowiedzUsuń
  152. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  153. Sałatka z jajkiem i tuńczykiem
    Sałatka na sałacie z jajkami i tuńczykiem. To moja ulubiona wiosenna sałatka, często też gości na moim wielkanocnym stole. Dla mnie oczywiście wersja bez oliwek.

    składniki:

    3-4 garście mieszanki świeżych sałat
    1 puszka tuńczyka kawałki w oleju
    pół świeżego ogórka
    kilka czarnych oliwek
    2-3 jajka ugotowane na twardo
    3 łyżki jogurtu
    1 ząbek czosnku
    3 łyżki oleju
    1 łyżeczka miodu
    2 łyżki soku z cytryny
    1 łyżeczka oregano

    Na talerzach ułożyć sałatę. Jajka pokroić w ćwiartki, ogórka obrać i pokroić w półplasterki, oliwki pokroić na plasterki, tuńczyka osączyć i podzielić na małe kawałki. Wszystkie przygotowane składniki rozłożyć na sałacie. Jogurt, olej, sok z cytryny, oregano, zmiażdżony ząbek czosnku i miód dokładnie wymieszać (ja miksuje w rozdrabniaczu). Gotowym sosem polać sałatkę i zajadać.

    OdpowiedzUsuń
  154. Sałatka "moje smaki"
    Smaczna sałatka na sałacie. Nazwałam ją moje smaki ponieważ zawiera składniki, które bardzo lubię. Polecam spróbować.

    składniki:

    1 opakowanie dowolnej mieszanki sałat
    250 g różowych winogron
    1 awokado
    2 gaście suszonej żurawiny
    2 garście orzechów włoskich
    6 łyżek oleju słonecznikowego
    2 łyżki soku z cytryny
    1 łyżka miodu

    Sałatę przełożyć do miski, dodać żurawinę. Winogrona pokroić na pół, można wypestkować, dodać do sałaty. Awokado obrać i usunąć pestkę, pokroić na małe kawałki i również dodać do sałaty. Wszystkie składniki delikatnie przemieszać. Olej wymieszać w małym słoiczku z sokiem z cytryny i miodem. Gotowym sosem skropić sałatkę i znowu delikatnie wymieszać. Sałatkę wyłożyć na talerze. Orzechy włoskie uprażyć na suchej patelni i posiekać, posypać gotową sałatkę na talerzach.

    OdpowiedzUsuń
  155. Sałatka ze smażonymi boczniakami


    składniki:

    150 g boczniaków
    1 duże jajko
    sól z pieprzem Kamis
    2 garście świeżego szpinaku
    1 garść mieszanki sałat
    5 pomidorków cherry
    olej do smażenia
    do panierowania bułka tarta
    5 łyżek oleju
    1 łyżka musztardy francuskiej
    1/2 łyżeczki przyprawy do sałatek

    Boczniaki oprószyć solą z pieprzem. Następnie panierować je w roztrzepanym jajku oraz bułce tartej. Smażyć na złoty kolor. Na talerzu ułożyć po garści szpinaku i trochę porwanej sałaty. Usmażone boczniaki pokroić w paski a pomidorki w ćwiartki i ułożyć na sałacie. Olej wymieszać z musztardą i przyprawą do sałatek. Gotowym sosem skropić sałatkę i podawać.

    OdpowiedzUsuń
  156. Sałatka z mandarynką


    składniki:

    4 garście mieszanki sałat
    2 mandarynki
    100 g serka camembert
    2 łyżki słonecznika
    2 łyżki słupków lub płatków migdałowych
    4 łyżki oleju
    1 łyżka octu z czerwonego wina
    1,5 łyżki płynnego miodu

    Na talerzach ułożyć sałatę. Mandarynki obrać i podzielić na cząstki (przekroić na pół jeśli mandarynki są duże) i ułożyć na sałacie. Serek camembert pokroić na małe kawałeczki i również ułożyć na sałacie. Słonecznik i słupki migdałowe uprażyć na suchej patelni. Posypać sałatkę. Olej wymieszać dokładnie z miodem i octem (ja mieszam w małym słoiczku), skropić sałatkę.

    OdpowiedzUsuń
  157. SZPINAKOWA ROLADA Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM

    4 jaja
    1 szklanka mąki
    400 g mrożony szpinak
    2 łyżeczki proszku do pieczenia

    150 g serka mascarpone
    1 puszysty serek kanapkowy ( ok 150 g )
    1 duży ząbek czosnku
    1 łyżka soku z cytryny
    1 łyżka posiekanego szczypiorku
    1 łyżka posiekanego koperku
    sól, pieprz do smaku

    200 g wędzony łosoś w plastrach

    Dzień wcześniej na sitko wykładam szpinak i odstawiam do rozmrożenia a przed ubiciem białek dodatkowo odciskam z pozostałej wody. Białka oddzielam od żółtek i ze szczyptą soli ubijam na sztywną pianę. W trakcie ubijania dodaję żółtka a następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Na koniec dodaję szpinak i mieszam jeszcze przez chwilę.

    Dużą piekarnikową blachę wykładam papierem do pieczenia i rozsmarowuję na niej szpinakową masę. Wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę ok 15 minut. Upieczone ciasto przekładam na mokrą ściereczkę tak aby papier był u góry i odstawiam do przestygnięcia.

    W między czasie miksuję mascarpone z puszystym serkiem, sokiem z cytryny i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodaję drobno pokrojone zioła, doprawiam do smaku solą i pieprzem. Z ostudzonego biszkopta ściągam papier i rozsmarowuję przygotowany serek, zostawiając ok 1,5 cm. Na serku układam plasterki łososia i zwijam w ciasną roladę. Całość zawijam w folię i wkładam do lodówki przynajmniej na 2-3 godziny. Podaję pokrojone w grube plastry.

    Smacznego !

    OdpowiedzUsuń
  158. PASTA Z JAJ I AWOKADO

    1 awokado
    3 jaja
    2 łyżki majonezu
    sok z cytryny
    sól, przyprawa do sałatek

    Awokado przekrawam na połowę, usuwam pestkę i łyżką wyjmuję ze środka miąższ. Skrapiam odrobina soku z cytryny i gniotę widelcem. Ugotowane na twardo jaja kroje w drobna kostkę (ja używam do tego krajalnicy do jaj) i dodaje do awokado.
    Doprawiam do smaku solą, przyprawą do sałatek i mieszam na gładka masę z dodatkiem majonezu. Podaję ze świeżym pieczywem z dodatkiem kiełków rzodkiewki.

    Smacznego !

    OdpowiedzUsuń
  159. Tarta z łososiem i szpinakiem
    Wytrawna tarta z łososiem i szpinakiem. Fajnie wygląda i dobrze smakuje. Dobra na lekki obiad jak i na kolację, polecam spróbować.

    składniki:

    kruche ciasto
    250 g mąki pszennej
    150 g margaryny
    1 jajko
    duża szczypta soli

    nadzienie
    300 g łososia bez skóry
    250 g ricotty
    4 łyżki śmietany 18%
    2 małe jajka
    2 garście szpinaku
    1 mała cebula
    pół czerwonej papryki
    sól prowansalska
    czosnek granulowany
    sól z pieprzem

    Zagnieść kruche ciasto. Na stolnicę wysypać mąkę i wymieszać ze szczypta soli. Dodać margarynę i posiekać nożem następnie dodać jajko i zagnieść rękoma ciasto. Z ciasta uformować kulę owinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinkę. Potem ciasto rozwałkować i przełożyć do formy na tartę, na dnie ponakłuwać widelcem aby nie wyrosło. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i podpiekać ciasto ok 15 minut. Przygotować farsz. Ricottę wymieszać ze śmietaną i jajkami. Łososia, cebulę i paprykę pokroić w drobną kostkę. Dodać do masy, doprawić do smaku solą, czosnkiem i pieprzem. Dodać posiekany szpinak i wszystko dokładnie wymieszać. Masą wypełnić podpieczony spód tarty. Wstawić do piekarnika i zapiekać ok 25-30 minut na 180 C aż masa sie zetnie.

    OdpowiedzUsuń
  160. Ciasteczka francuskie „Zielone oczka” z cynamonem

    Potrzebujemy 1 rolkę ciasta francuskiego, 3 średnie kiwi, pół łyżeczki cukru, dwie szczypty cynamonu.
    Kiwi obieramy i kroimy na krążki grubości 0,5 cm , końcówki zjadamy, plastry osuszamy papierem,
    Z ciasta francuskiego wycinamy szklanką o średnicy większej niż kiwi kółeczka i obkładamy nim plasterki kiwi. Cukier mieszamy z cynamonem i posypujemy każde oczko wedle uznania, układamy na blaszce wyłożonej papierem i pieczemy w 180 stopniach około 25 minut.
    Ah parowar marzy mi się 

    OdpowiedzUsuń
  161. Uwielbiam zielone talerze.Moja sałatka dosyć minimalistyczna, bardzo smaczna no i bez ciężkich sosów, takie lubię najbardziej. Jeśli ktoś lubi połączenie mięsa i owoców na pewno przypadnie mu do gustu. Do tego ziołowe grzanki uzupełniające całość


    Pojedyncza pierś z kurczaka
    Duża garść ulubionej mieszanki sałat
    5-6 pomidorków koktajlowych
    1/2 ogórka
    1/2 melona Galia
    1 duża brzoskwinia
    łyżka cukru pudru
    łyżka oleju kokosowego
    2 kromeczki bagietki
    łyżeczka masła czosnkowego
    sól, pieprz czarny, curry, papryka słodka, zioła prowansalskie

    Oczyszczoną pierś kroimy w kostkę, obsypujemy szczypta soli, pieprzu i ziół prowansalskich i po pół łyżeczki curry i papryki słodkiej, odstawiamy na chwilę i w międzyczasie przygotowujemy sos. Pół melona oczyszczamy z pestek i kroimy na dwie ćwiartki jedną wrzucamy do blendera, drugą zostawiamy do sałatki, do blendera wrzucamy także obrana, pokrojoną brzoskwinie, dodajemy łyżkę cukru pudru i miksujemy na gładko, sos gotowy:)
    Rozgrzewamy na patelni olej kokosowy, pierś zrumieniamy i dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu około 10 minut. Bagietkę smarujemy masełkiem czosnkowym i opiekamy w temp 180 stopniu około 4-5 minut. Na talerzu układamy sałatę, pomidorki ogórka i pozostałego melona, dodajemy kurczaka, polewamy sosem i gotowe :)

    OdpowiedzUsuń
  162. Łosoś z pesto bazyliowym podanym na purée z groszkiem

    Składniki:
    2 filety z łososia
    4 łyżki pesto z bazylii
    400 g ziemniaków
    3 łyżki śmietany słodkiej
    szklanka świeżego groszku (może być też mrożony)
    olej rzepakowy z bazylią
    ¼ łyżeczka soli morskiej
    1 ¼ łyżeczki pierzu, świeżo zmielonego
    ½ cytryny + sok z ½ cytryny

    Sposób przygotowania:

    Filety z łososia:
    1. Lekko natłuść olejem z ziołami brytfankę.
    2. Połóż filety z łososia do naczynia i lekko spryskaj je olejem.
    3. Posyp rybę świeżo zmielonym pieprzem.
    4. Delikatnie rozłóż pesto na wierzch filetów.
    5. Piecz łososia w piekarniku nagrzanym do 175°C przez około 20minut.

    Purée:
    1. Ziemniaki ugotuj w wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki soli.
    2. Obgotuj zielony groszek we wrzątku w przez 3minuty.
    3. Odcedź i zrób purée z ziemniaków i groszku.

    Całe danie:
    1. Ułóż purée na środku talerza.
    2. Ostrożnie zdejmij łososia z brytfanki.
    3. Ułóż łososia na wierzch purée
    4. Cytrynę przekrój na pół, na każdy talerz połóż jedną ćwiartkę.
    5. Od razu podawaj.

    Ogromną radość sprawiłyby mi Parowar COOK@HOME :)

    OdpowiedzUsuń
  163. Tuńczyk w ogórku

    Składniki:
    2 długie świeże ogórki
    1 opakowanie tuńczyka dobrej jakości w oliwie
    2 łyżki majonezu
    mały kawałek pora
    pieprz, do smaku

    1. Ogórka dokładnie umyj i obierz ze skórki.
    2. Pokrój go na około 3cm kawałki.
    3. W każdym kawałku ogórka wydrąż miąższ, ale nie na wylot.
    4. W małej miseczce rozdrobnij tuńczyka, jednak nie za bardzo, w końcu mamy wyczuwać to wspaniałe mięso.
    5. Pora opłucz, i potnij na malutkie kawałki.
    6. Do miseczki dodaj troszkę oliwy z zalewy z tuńczyka, majonez, pora i dopraw do smaku pieprzem.
    7. Farsz przełóż do "ogórkowych kieliszków" i serwuj.

    W dalszym ciągu Parowar :)

    OdpowiedzUsuń
  164. Łosoś zapiekany ze szpinakiem

    składniki:

    300 g świeżego łososia bez skóry
    2 garście świeżego szpinaku
    4 łyżki śmietany 18 %
    2 małe jajka
    sól prowansalska
    czosnek granulowany
    ewentualnie mielony pieprz czarny lub kolorowy

    Śmietanę wymieszać z jajkami, doprawić do smaku przyprawami wedle uznania. Łososia pokroić w drobną kostkę. Szpinak pokroić niezbyt drobno. Pokrojone składniki dodać do masy śmietanowo-jajecznej i dokładnie wymieszać. Masę przełożyć do foremek, mogą być kokilki lub duża forma na muffiny. Foremki wstawić do piekarnika nagrzanego na 200 C i zapiekać ok 20 minut aż masa się zetnie. Podawać z dowolnymi dodatkami, ja podałam na rukoli z pomidorkami koktajlowymi. Pyszna propozycja na lekki obiad czy kolację.

    OdpowiedzUsuń
  165. Sałatka z szynką parmeńską i awokado

    składniki:

    3 garście mieszanki sałat
    8 plastrów szynki parmeńskiej
    1 awokado
    2-3 łyżki słonecznika
    5 łyżek oleju
    1/2 łyżeczki oregano
    do smaku sól ziołowa
    do smaku ocet winny z białego wina

    Składniki na dwie porcje. Na talerzach ułożyć porwaną sałatę. Awokado obrać, przekroić na pół i usunąć pestkę, pokroić w paski i ułożyć na sałacie razem z kawałkami szynki. Słonecznik uprażyć na suchej patelni i posypać sałatkę. Olej wymieszać z oregano oraz odrobiną octu winnego i solą ziołową. Polać sałatkę przed podaniem.

    OdpowiedzUsuń
  166. Muffinki kokosowo miętowe

    Składniki:
    Ciasto:
    - 120g cukru
    - 200g mąki pszennej
    - 100g wiórek kokosowych
    - 100g jogurtu naturalnego
    - 70g masła
    - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    - 2 jajka
    - 1/2 szklanki wody
    - łyżeczka ekstraktu waniliowego Krem:
    - 250g serka mascarpone
    - 200g śmietany 30%
    - 50g cukru pudru
    - 15ml likieru miętowego
    - kilkanaście listków mięty
    - 1 opakowanie śmietan-fix

    Zaczynamy od utarcia masła z cukrem. Kiedy już się z tym uporamy dodajemy jajka i dalej miksujemy. Po zmieszaniu dodajemy jogurt, wodę i ekstrakt waniliowy. Wszystko mieszamy i wsypujemy mąkę oraz wiórka kokosowe. Całą masę przekładamy do papilotek i wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 175 stopni na 25 minut. Po upieczeniu zostawiamy do ostygnięcia i bierzemy się za krem.
    Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem. Następnie dorzucamy serek mascarpone razem z posiekanymi listkami mięty oraz śmietan-fixem. Wszystko delikatnie miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Na koniec wlewamy likier miętowy, mieszamy i przekładamy do rękawa cukierniczego jednocześnie dekorując nasze wystudzone babeczki. Słodki i orzeźwiający smak muffinek niejednemu przypadnie do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  167. Muffinki kokosowo miętowe

    Składniki:
    Ciasto:
    - 120g cukru
    - 200g mąki pszennej
    - 100g wiórek kokosowych
    - 100g jogurtu naturalnego
    - 70g masła
    - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    - 2 jajka
    - 1/2 szklanki wody
    - łyżeczka ekstraktu waniliowego Krem:
    - 250g serka mascarpone
    - 200g śmietany 30%
    - 50g cukru pudru
    - 15ml likieru miętowego
    - kilkanaście listków mięty
    - 1 opakowanie śmietan-fix

    Zaczynamy od utarcia masła z cukrem. Kiedy już się z tym uporamy dodajemy jajka i dalej miksujemy. Po zmieszaniu dodajemy jogurt, wodę i ekstrakt waniliowy. Wszystko mieszamy i wsypujemy mąkę oraz wiórka kokosowe. Całą masę przekładamy do papilotek i wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 175 stopni na 25 minut. Po upieczeniu zostawiamy do ostygnięcia i bierzemy się za krem.
    Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem. Następnie dorzucamy serek mascarpone razem z posiekanymi listkami mięty oraz śmietan-fixem. Wszystko delikatnie miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Na koniec wlewamy likier miętowy, mieszamy i przekładamy do rękawa cukierniczego jednocześnie dekorując nasze wystudzone babeczki. Słodki i orzeźwiający smak muffinek niejednemu przypadnie do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  168. Witaj. Dziś zaproponuje Ci Zieloną paprykę faszerowaną kaszą gryczaną z piersią kurczaka i warzywami.
    Skadniki dla dwóch osób:
    - 2 zielone papryki
    - 1/2 piersi kurczaka
    - garść włoszczyzny mrożonej w słupkach
    - 1/2 szklanki kaszy gryczanej + szklanka wody lub bulionu warzywnego
    - 2 łyżki masła klarowanego
    - sól
    - pieprz
    - papryka słodka i ostra
    Przygotowanie:
    W garnku rozgrzać masło klarowane wrzucić pierś pokrojoną w drobną kostkę, podsmażyć i dodać kaszę, warzywa i przyprawy. Jeszcze chwilę smażyć i zalać wodą lub bulionem. Przykryć i prórzyć na wolnym ogniu około 25min aż kasza spęcznieje. Paprykę umyć, odciąć wierzchy i wyjąć gniazda nasienne. Nafaszerować je kaszą i piec w piekarniku przez 25minut. Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  169. Makaron w sosie śmietanowym ze szpinakiem

    Składniki:
    - 1 opakowanie świeżego makaronu tagliatelle 250 g
    - 150 g świeżego szpinaku
    - 75 g parmezanu
    - 1 cebula
    - 2 ząbki czosnku
    - 1 opakowanie śmietanki 18% 500 ml
    - 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
    - sól, pieprz
    - 1 łyżka oliwy

    Rozgrzewamy patelnię i wlewamy oliwę. Cebulę kroimy w piórka i wrzucamy na rozgrzaną oliwę. Potem wrzucamy czosnek i przyprawy. Następnie dolewamy śmietankę i dusimy żeby śmietanka nam się troszkę zredukowała. Następnie wrzucamy starty parmezan i dokładnie mieszamy. Na końcu dodajemy szpinak i mieszamy. Całość dusimy ok. 10 minut.
    W między czasie gotujemy makaron w lekko osolonej wodzie. Po ugotowaniu i odcedzeniu makaron wrzucamy do sosu, dokładnie mieszamy i nakładamy na talerz.
    Smacznego :)

    blender ręczny

    OdpowiedzUsuń
  170. Orzeźwiający deser miętowo-kokosowy z pianką z kiwi

    Składniki:
    2 zielone galaretki (np. agrestowe)
    mały jogurt (naturalny lub smakowy)
    owoce: 2 sztuki kiwi
    3 łyżki startego kokosu
    kilka listków mięty lub syrop miętowy (lub likier miętowy)
    2 gałki lodów waniliowych
    wisienka kandyzowana (maraschimo) do dekoracji

    Przygotowujemy galaratkę wg. przepisu na opakowaniu. Każdą robimy w osobnej miseczce! Można dać mniej wody by się szybciej ścięła i nie była zbyt lejąca. Pierwszą zostawiamy do ostygnięcia. Do drugiej dodajemy 2 łyżki jogurtu z kiwi oraz wcześniej zmiksowane blenderem kiwi (żeby smak był mocniejszy). Dokładnie mieszamy. Jak nie rozmieszamy dokładnie tez będzie ciekawy efekt. :) I nalewamy do pucharków warstwowo. Czasochłonne ale ciekawe! Po każdej warstwie wkładamy do lodówki by się szybciej schłodziło. I tak robimy z kolejnymi warstwami przekładając na zmianę galaretkę z pianką kiwi oraz przesypując warstwą kokosu. Do tężejącej już w pucharku galaretki wciskamy kiwi oraz zatapiamy listki mięty. Na wierzch dajemy gałkę lodów waniliowych, polewając jogurtem z kiwi oraz syropem (likierem) miętowym. Dekorujemy wisienką.

    Smacznego! :)

    OdpowiedzUsuń
  171. Bazyliowe babeczki

    Składniki, 8 sztuk:
    120 ml mleka
    100 g masła
    70 g białej czekolady
    120 g mąki pszennej
    90 g cukru
    1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
    mała szczypta soli
    doniczka bazylii
    1 jajko

    Polewa jogurtowa:
    • 60 g białej czekolady
    • 2 łyżki jogurtu naturalnego

    Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Przygotować 8 papierowych papilotek o pojemności 125 ml każda i włożyć je we wgłębienia formy do muffinów.
    Do rondelka wlać mleko, dodać masło i białą czekoladę połamaną na kosteczki. Na wolnym ogniu mieszać aż składniki się roztopią i połączą w jedną masę. Ostudzić.
    Do miski przesiać mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i sodą, dodać cukier i sól, wymieszać.
    Do kielicha blendera włożyć liście bazylii, wlać przestudzoną masę z rondelka, zmiksować na jednolitą masę. Następnie dodać jajko i krótko (2 sekundy) zmiksować.
    Zieloną masę wlać do miski z mąką i delikatnie zmiksować na masę bez grudek.
    Masą wypełnić papilotki, pozostawiając około 1/2 cm marginesu od góry na wyrośnięcie ciasta. Wstawić do piekarnika i piec przez 25 minut do suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić.
    Polewa: roztopić białą czekoladę, dodać jogurt i wymieszać. Polać babeczki.
    Ewelina P.

    OdpowiedzUsuń
  172. Zielony deser z bananem, winogronami i pianką avokado.

    Składniki:
    2 zielone galaretki (agrestowe)
    mały jogurt (naturalny lub smakowy)
    owoce: 1 avokado, 1 banan, mała kiść winogron

    Przygotowujemy galaratkę wg. przepisu na opakowaniu. Każdą robimy w osobnej miseczce! Można dać mniej wody by się szybciej ścięła i nie była zbyt lejąca. Pierwszą zostawiamy do ostygnięcia. Do drugiej dodajemy 2 łyżki jogurtu oraz wcześniej zmiksowane blenderem avokado. Dokładnie mieszamy. i zostawiamy do przestygnięcia. Następnie nalewamy do pucharkow warstwowo. Po każdej warstwie wkładamy do lodówki by się szybciej schłodziło. I tak robimy z kolejnymi warstwami przekładając na zmianę galaretkę z pianką avokado, wciskając do nich owoce (banan i winogrona).

    Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  173. Każdy czas spędzony w kuchni owocuje tym, ze tworze coś dla ludzi mi bliskich, dla ludzi, których kocham. Nie robię czegoś ot tak, lecz zawsze dla kogoś. I tym razem przygotowując się do konkursu, celowo wybrałam takie ciasta, sałatki i deser/koktajl, aby wszystkim odpowiadał. Dlatego przygotowałam:
    - mus z kiwi i pomarańczy, specjalnie z myślą o mojej bratowej, która teraz, będąc w ciąży z drugim dzieciątkiem, potrzebuje dużego zasobu witamin i wszystkiego tego, co dobre dla maleństwa.
    - ciasto „Zielono mi”, dla mojego brata, którego strasznie trudno zadowolić, jeśli chodzi o wypieki. T. ma jedną słabość, kocha wszystko, co zielone. Tym razem z tym ciastem trafiłam w dziesiątkę.
    - kolejne zielone ciasto „Delikatna pianka z galaretką i owocami” specjalnie dla mojego dziadka, który uwielbia słodkie, ale ze względów zdrowotnych, nie powinien ich jeść. Dlatego to ciacho, jest połączeniem delikatności i słodyczy, z naciskiem na delikatność :)
    - sałatki, z myślą o mamuśce, która jest typem kobiety będącej na wiecznej diecie. Tym razem to się opłaciło, ona wszystko zjadła, a ja mam zdjęcia i kupione składniki. Czyli jak to mówią, przyjemne z pożytecznym.
    W notce wyżej zaznaczyła Pani, że możemy napisać chcemy. Ja proszę o jedno, nie chcę parowara, (parowaru?), gdyż mamuśka miałaby kolejny pretekst, aby wmuszać w nas kolejną porcję warzyw i zmuszać nas do przejścia na dietę. Ale nie ma takiej potrzeby:)
    Teraz zamieszczam przepisy, o ile jakaś dziewczynka ich nie rozdzieli, będą szły w jednym ciągu.

    1.Mus z kiwi i pomarańczy
    Składniki:
    - połówka pomarańczy,
    - 5 dojrzałych kiwi
    Idealny sposób na to, aby w dwie minuty sporządzić idealny mus na śniadanie. Wystarczy tylko, że obierzemy kiwi i pokroimy je na plasterki i zblendujemy. Gotowy mus przelewamy do szklanki bądź kieliszka. Następnie wyciskamy sok z pomarańczy. Tak przygotowany sok delikatnie wylewamy na mus z kiwi. I voila, gotowe :)

    Ana życzy smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  174. 2.Ciasto ‘Zielono mi” (tortownica 22cm)

    Niemalże całe w wiosennej zieleni. Delikatny biszkopt, nasączony cytrynowym ponczem, słodka bita śmietana udekorowana owocami kiwi dla przełamania słodyczy.

    Składniki:
    -2 jaja,
    - 2 łyżki mąki pszennej,
    - 2 łyżki skrobi ziemniaczanej,
    - 4 łyżki cukru,
    - odrobina zielonego barwnika (proszek bądź pasta/żel)
    - woda i sok z cytryny na poncz,
    - 330g śmietany 30%,
    - cukier puder,
    - 4-5 szt. kiwi
    - żelatyna bądź fix do usztywnienia śmietany

    Etapy przygotowania:
    1. Przygotowujemy klasyczny biszkopt. Tylko w kolorze zieleni. Jaja oddzielamy, na białka i żółtka. W misce umieszczamy białka (możemy dodać odrobinę soli) i ubijamy je na sztywną pianę.
    2.Następnie, partiami dodajemy cukier, nie przestając miksować. Kolejno dodajemy żółtka, pojedynczo, po każdym dokładnie miksując.
    3. Wymieszaną i przesianą wcześniej mąkę powoli dodajemy do ciasta i delikatnie mieszamy. Na sam koniec oddajemy barwnik. Ilość zależy od intensywności koloru, jaki chcemy uzyskać, pamiętając, że podczas pieczenia będzie on ciemniejszy. Ciasto wylewamy do wyłożonej pergaminem tortownicy i pieczemy w 160 stopniach przez około 25 minut (do suchego patyczka). Upieczony biszkopt odkładamy do przestudzenia. Gdy przestygnie, delikatnie nożykiem oddzielamy go od obręczy tortownicy.
    4. Gdy biszkopt gotowy do dalszej „pracy”, przygotowujemy poncz. W moim przypadku była to woda z sokiem z cytryny. Taką mieszaniną nasączamy biszkopt.
    5. W misie miksera umieszczamy śmietanę, która ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder, ilość jest uzależniona od tego, jak bardzo słodkie ciasto chcemy mieć. Na sam koniec dodajemy rozpuszczoną żelatynę.
    6. Ubitą kremówkę wykładamy na nasączony biszkopt.
    7. Kiwi obieramy i kroimy na plasterki. Owoce układamy na cieście i chłodzimy w lodówce. Po schłodzeniu gotowe do spożycia.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  175. 3. „Delikatna pianka z galaretką i owocami” ( tortownica 22cm)
    Delikatność, pianka, galaretka i owoce. Można chcieć czegoś więcej? Idealna propozycja dla stricte początkujących amatorów własnych wypieków. Zawsze się udaje i znika tak szybko jak szybko się je robi. W tym przypadku ciasto przygotowałam na kakaowym biszkopcie, ale wcześniej był i na jasnym, i nawet na kupionych okrągłych biszkoptach. Zawsze smakuje tak samo. Ale po kolei…

    Składniki:
    - 2 jajka,
    - 2 łyżki mąki pszennej,
    - łyżka kakao,
    - łyżka skrobi ziemniaczanej,
    - 4 łyżki cukru,
    - 330 g śmietany 30%,
    - 4 zielone galaretki (agrest, kiwi)
    - 4 kiwi

    Etapy przygotowania:
    1. Jaja oddzielamy, na białka i żółtka. W misce umieszczamy białka (możemy dodać odrobinę soli) i ubijamy je na sztywną pianę.
    2.Następnie, partiami dodajemy cukier, nie przestając miksować. Kolejno dodajemy żółtka, pojedynczo, po każdym dokładnie miksując.
    3. Wymieszaną i przesianą wcześniej mąkę i kakao powoli dodajemy do ciasta i delikatnie mieszamy. Ciasto wylewamy do wyłożonej pergaminem tortownicy i pieczemy w 160 stopniach przez około 25 minut (do suchego patyczka). Upieczony biszkopt odkładamy do przestudzenia. Gdy przestygnie, delikatnie nożykiem oddzielamy go od obręczy tortownicy.
    4. Następnie zabieramy się za przygotowanie galaretki. Jedną rozpuszczamy w połowie zalecanej wody (250ml) i wylewamy ją do niskiego aczkolwiek szerokiego naczynia. Gdy całkowicie zastygnie, wydobywamy ją z pojemnika i kroimy w kostkę.
    5. Drugą galaretkę również rozpuszczamy w szklance wody i odstawiamy do całkowitego przestudzenia. Musi ona jednak zachować płynną konsystencję.
    6. W misie miksera umieszczamy śmietanę i ubijamy ja na sztywno. Gdy będzie sztywna, delikatnie wlewamy to niej przestudzoną, lecz płynną zielona galaretkę. Do tak przygotowanej masy dodajemy pokrojoną w kostkę galaretkę. Całość mieszamy i wykładamy na biszkopt. Pianka bardzo szybko zastyga.
    7. Ostatni etap stanowi przygotowanie kiwi do zalania ich galaretką. Jak wiadomo nie zastyga ona na świeżych owocach kiwi, dlatego trzeba je wcześniej obgotować. W tym celu w garnuszku umieszczamy pół szklanki wody i 4 łyżki cukru. Gdy się całość zagotuje wkładamy do garnuszka pokrojone w cienkie plasterki kiwi. Gotujemy je do momentu jak kiwi nie straci swojego koloru, w moim przypadku na wolnym ogniu były to średnio 3 minuty.
    8. Gdy kiwi będzie gotowe, układamy je na sztywnej piance. Ostatnie dwie galaretki rozpuszczamy w 500ml wody. Gdy zacznie tężeć wylewamy ja na piankę z kiwi. Ciasto podajemy po zastygnięciu galaretki.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  176. 4.Sałatka z zieloną fasolką i cukinią
    Przygotowanie tej sałatki nie zajęło mi mniej niż 10 minut. Szybka, prosta i pożywna. Może stanowić samodzielną przekąskę jak i dodatek do obiadu.

    Składniki:
    - 10 dag mrożonej zielonej fasolki,
    - 10 dag cukinii ( w moim przypadku mrożonej),
    - garść orzechów włoskich
    - ulubione zioła ( u mnie bazylia)
    - ulubiony sos do sałatki ( w moim przypadku sos grecki)

    Etapy przygotowania:
    1.Sałatkę można przygotować na dwa sposoby. Albo cukinię jak i fasolkę będziemy smażyć na minimalnej ilości oliwy na patelni albo można również warzywa przygotować na parze.
    2.Gdy warzywa będą miękkie posypujemy je ziołami. Kolejno przygotowujemy sos do sałatki, zgodnie z przepisem zamieszczonym na opakowaniu.
    3.Gotowym sosem polewamy warzywa, mieszamy, posypujemy orzechami (można je wcześniej posiekać niezbyt drobno) i gotowe.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  177. 5. Sałatka ze szpinakiem, roszponką i kurczakiem

    Wiosennie kolorowa, zdrowa, pożywna…i nie dla mnie. Wszystko przez szpinak. Fuj. Ale niektórzy to lubią, w takim razie ta sałatka jest dla nich.

    Składniki:
    -połowa piersi z kurczaka,
    - szpinak
    - roszponka
    - średniej wielkości czerwona cebula
    - ser feta,
    - jeden pomidor
    - średniej wielkości czerwona papryka
    - przyprawy: sól, pieprz, przyprawa do kurczaka, oliwa, zioła, czosnek granulowany
    - ulubiony sos sałatkowy

    Etapy przygotowania:
    1.Przygotowania sałatki zaczynamy od mięsa. Pierś z kurczaka płuczemy i osuszamy. Następnie nacieramy ulubionymi przyprawami. W moim przypadku w/w. Przyprawione mięsko smażymy. Usmażone ostawiamy do przestygnięcia.
    2.W międzyczasie zajmujemy się warzywami. W misce umieszczamy szpinak i roszponkę. Ich ilość zależy od nas i od naszych upodobań. Ja dałam około 80 g każdej z nich.
    3.Myjemy paprykę, pomidora parzymy i obieramy ze skórki.
    4.Paprykę kroimy w słupki, pomidora w plasterki, a cebulę w piórka. Pokrojone warzywa dodajemy do szpinaku i roszponki.
    5.Ser feta kroimy w kostkę i dodajemy do sałatki.
    6.Przestudzone mięso kroimy w paski i dodajemy do sałatki.
    7.Następnie przygotowujemy sos (wg przepisu na opakowaniu) i dodajemy do sałatki. Całość dokładnie mieszamy. Sałatkę warto zostawić na noc w lodówce, aby warzywa przeszły sosem i przyprawami.

    Smacznego :)

    OdpowiedzUsuń
  178. Szpinakowe naleśniki z serem ricotta

    Składniki na 6szt
    Ciasto
    Duża garść świeżego szpinaku
    2 szkl. czubate mąki
    2 szczypty soli
    2 łyżki oleju
    2 szczypty mielonej gałki muszkatałowej
    szczypta proszku do pieczenia
    2szkl. zimnej wody

    Nadzienie:
    3 cebule dymki ze szczypiorkiem
    1 opakowanie 230gr sera ricotta
    4 łyżki jogurtu naturalnego
    100 g sera żółtego
    50 g płatków migdałowych
    2 łyżki posiekanej natki pietruszki
    1/2 łyżeczki soli
    szczypta pieprzu

    Świeży szpinak kroimy na kawałki, Wsypujemy wszystkie składniki na ciasto i mieszamy a następnie przez chwilę miksujemy blenderem. Smażymy 6 cienkich naleśników.
    Cebulę dymkę siekamy razem ze szczypiorkiem i podsmażamy na 2 łyżkach oleju przez 5 min. Studzimy ją przed dodaniem do farszu.
    Płatki migdałowe podprażamy na suchej patelni bez oleju.
    Ser ricotta mieszamy z jogurtem i zółtym serem. Dodajemy resztę składników farszu i delikatnie mieszamy. Usmażone naleśniki smarujemy farszem i składamy w dowolny sposób. Gotowe naleśniki podsmażamy z dwóch stron na małej ilości oleju, aż się przyrumienią a ser się rozpuści. Podajemy z ulubionym sosem.
    Ewelina P.

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się przepis? Zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, dodaj G+.
Ugotowałaś/eś albo upiekłaś/eś coś z przepisu znalezionego na moim blogu? Podziel się swoją pracą, zrób zdjęcie i prześlij je do mnie mnie na adres margarytka75@vp.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...